Red Bull ka mbetur i mërzitur që penalltitë i kanë kushtuar Verstappen një fitore në garë, një pozicion në pole dhe një xhiro më të shpejtë deri më tani këtë sezon.

Këshilltari i ekipit për motorsport Helmut Marko sugjeroi pas Çmimit të Madh Portugez, kur një moment i gjerë për Verstappen pa kohën e tij më të shpejtë të xhiruar të fshirë, se F1 ka nevojë për të ndryshuar qasjen e saj për tu marrë me kufijtë e pistave.

Fituesi i shtatë herë në F1, Montoya thotë se ai bashkohet me tifozët në shijimin e garës ballë për ballë midis Hamilton dhe Verstappen këtë vit, por thotë se gjërat janë lënë në hije nga debati gjithnjë i pranishëm për kufijtë e pistave.

Duke folur ekskluzivisht për të Motorsport.TV Drejtpërdrejt në lidhje me betejën e titullit F1, Montoya tha: “Unë mendoj se është e mrekullueshme. Unë mendoj se është shumë mirë që TV të ketë, veçanërisht dy skuadra që marrin pjesë në të.

“Unë mendoj se F1 në dy vitet e fundit po i mungonte paksa. Duke pasur të dy, Red Bull dhe Mercedes, shkuan kështu, ka qenë shumë argëtuese.

“Por unë do të thoja se ka qenë paksa e diskutueshme me kufijtë e pistave. Unë e di se ata po përpiqen t’i bëjnë pistat më të sigurta me balotazhet dhe gjithçka, por është kaq e vështirë për t’u kontrolluar dhe [understand] pse ndonjëherë është e drejtë dhe [sometimes] eshte gabim.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB16B

Max Verstappen, Red Bull Racing RB16B

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

“Kur është një thirrje gjykimi, është shumë e vështirë. Unë nuk i kam zili administratorët e F1 që merren me këtë.”

Montoya beson, megjithatë, se zhgënjimi i Red Bull për të qenë në fundin e ndëshkimeve të kufirit të pistës thjesht po e bën skuadrën gjithnjë e më të vendosur për të mposhtur Mercedesin.

“Unë jam i ngazëllyer sepse mendoj se thjesht po rrit nivelin e zemërimit te Red Bull”, tha ai. “Ata me të vërtetë duan ta mposhtin Mercedesin vërtet, vërtet keq, dhe kjo thjesht e bën të qetë të shikosh.

“E dini, Marko nuk është një djalë me shumë durim dhe unë nuk do të mendoja se as Maksi është kështu, kështu që nëse ata do të kenë një shans të shkojnë për të, ata do ta bëjnë.”

Sidoqoftë, Montoya beson se aftësitë e Hamiltonit, aleate të llojit të fatit të mirë që ai kishte në Imola kur një flamur i kuq e shpëtoi atë nga goditja pasi ai u largua nga pista, do ta bëjë atë një perspektivë të vështirë për Verstappen për të mundur.

“Shikoni Imola, ai [Hamilton] bëri një gabim të madh dhe doli nga pista e garave “, tha kolumbiani.

“Dhe ai është me fat saqë ata flamurin e kuq garën, ai merr në pozicionin e duhur, dhe ai përfiton nga këto mundësi dhe përfundoi i dyti.

“Pra, si e mposhtni Lewis kur keni atë shumë fat dhe talent? Veryshtë shumë e vështirë.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu