Drejtuesit e Formula 1 japin gjithçka për të përfunduar sa më lart në renditjen zyrtare të kampionatit botëror, por ekziston një tabelë pikë që ata preferojnë të mos jenë në krye.

Që nga viti 2014, F1 ka vendosur sisteme të pikëve të ndëshkimit kur çdo shkelje e rregullave do të thotë që superlicenca e shoferëve të jepet miratim.

Nëse ndonjë shofer mbledh 12 pikë gjatë një periudhe 12 mujore, atëherë ata do të përballen me një ndalim automatik të një gare.

Sezoni 2020 pa një kthesë të jashtëzakonshme për shoferin i cili e kishte filluar vitin si djali i keq jozyrtar në vendin e parë në renditjen e pikëve të penalltive.

Sebastian Vettel, i cili erdhi në vitin 2020 me shtatë pikë dënimi për emrin e tij, e përfundoi vitin pa i dhënë asnjë pikë të vetme.

E njëjta gjë nuk mund të thuhet për udhëheqësin e pikëve të penalltisë të këtij viti Alex Albon, shoferi i Red Bull që zbarkon në majë të grumbullit për fitimin e shtatë pikëve gjatë sezonit.

Ata u shpërndanë në Silverstone (duke u përplasur me Kevin Magnussen), Monza (duke shtyrë Romain Grosjean gjerësisht), Sochi (duke vozitur rreth një shtylle gabimisht) dhe në Nurburgring (përplasje me Daniil Kvyat).

Sidoqoftë, Albon nuk do të ishte në krye po të mos ishte kampioni i botës Lewis Hamilton që do të hiqte dy pikë pas një ndryshimi të zemrës nga FIA në Grand Prix të Rusisë.

Shoferit Mercedes fillimisht i ishin dhënë dy pikë dënimi për fillimin e praktikës në një pozicion të paautorizuar. Kjo e la atë, derisa pikat e mëpastajme u zhdukën në Grand Prix të Turqisë pasi goditën datën e skadimit të tyre 12 muajsh, për pak kohë në prag të një ndalimi të garës.

Pa ato dy pikë shtesë, Hamilton e përfundoi vitin në vendin e dytë të barabartë me George Russell në gjashtë pikë.

Katër nga pikat e Hamiltonit ishin marrë në hapjen e sezonit në Grand Prix të Austrisë kur ai u ndëshkua për mos ngadalësimin e duhur për flamujt e verdhë në kualifikim, dhe më pas një përplasje me Albon në garë.

Dy pikat e tjera të Hamiltonit ishin të diskutueshme. Ai i morri ata në Monza pasi hyri në korsinë e gropës, e cila ishte mbyllur për shkak të heqjes së Haas të Magnussen nga ana e pistës. Penalltia e lidhur përfundimisht i kushtoi fitoren në Grand Prix të Italisë.

Russell është penalizuar vetëm dy herë këtë vit, por kap tre pikë secili në Silverstone dhe Stamboll për shpërfillje të flamujve të verdhë dhe të verdhë të dyfishtë.

I katërti i përgjithshëm në listën e vitit 2020 ishte Lando Norris, i cili përfundoi sezonin 2020 me pesë pikë.

Lista e shoferëve që nuk morën asnjë pikë sezonin e kaluar u rrit. Në vitin 2019 vetëm dy shoferë arritën të kishin një fushatë plotësisht të pastër, ndërsa në vitin 2020, tetë shoferë u larguan nga çdo sanksion.

Kjo përfshinte shoferin e Mercedesit Valtteri Bottas, i cili tashmë kishte shkuar pa pikë në 2019 dhe kështu mbajti një listë të pastër për të dytin vit radhazi.

Po ashtu, pa asnjë pikë penalltie ishin Max Verstappen (Red Bull), Pierre Gasly (AlphaTauri) dhe Nicholas Latifi (Williams), ndërsa shoferët stand-in Nico Hulkenberg (Racing Point), Pietro Fittipaldi (Haas) dhe Jack Aitken (Williams) shmangën sanksionin në paraqitjet e tyre kameo.

Pikët aktuale merren në sezonin e ri dhe skadojnë saktësisht pas një viti.

Raundi tjetër i pikëve që do të hiqen vjen në fillim të korrikut (kur u hap sezoni 2020). Nëse kalendari aktual i planifikuar 2021 shkon përpara i pandryshuar, do të ketë 10 gara para kësaj date.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu