McLaren përfundoi një të trazuar në vitin 2020 të Dielën pasi arriti vendin e tretë në kampionatin e konstruktorëve të Formula 1, duke shënuar përfundimin e saj më të mirë që nga viti 2012.

Me ngecjet e epokës së Honda tani shumë prapa saj, ekipi ka qenë në rritje në kohët e fundit, dhe iu dha një tjetër rritje të Dielën edhe para se të mundte Racing Point në garën për të tretin.

U njoftua se quhet një konsorcium i udhëhequr nga një grup amerikan investimesh MSP Sports Capital kishte fituar 15% të aksioneve fillestare në McLaren Racing – potencialisht në rritje deri në 33% – për 185 milion.

Ai shënoi një moment domethënës për McLaren Racing, duke ardhur në fund të një viti që ka parë grupin e gjerë të goditet rëndë nga ndikimi i pandemisë COVID-19 dhe tregon për një të ardhme tepër premtuese.

PLUS: Si McLaren e ktheu kryengritjen në katin e dyqanit në rimëkëmbjen e besueshme

Por cilët janë investitorët e rinj të McLaren, MSP Sports Capital?

MSP Sports Capital u formua në 2019 si një partneritet i ri midis Jeff Moorad, Jahm Najafi, Arne Rees dhe Steve Wasserman, të cilët renditen si katër partnerë në kompani në faqen e saj zyrtare. Deklarata e misionit të saj është të “investojë në ekipe sportive, liga dhe biznese në ekosistemin sportiv që po ndjekin detyra ambicioze, sfiduese”.

Pavarësisht nga rinia relative e kompanisë, përvoja prapa saj është e konsiderueshme. Moorad filloi si një agjent lojtarësh në vitet 1980 dhe u bë një lojtar kryesor në sportet amerikane. Ai u bë një aksioner dhe CEO i ekipit të bejsbollit Arizona Diamondbacks në 2004 para se të drejtojë një blerje të San Diego Padres në 2009. Padres u shitën për më shumë se 800 milion dollarë tre vjet më vonë.

Si dhe një partner në MSP Sports Capital, Jahm Najafi drejton Kompanitë Najafi, e cila ishte pjesë e konsorciumit të përfshirë në marrëveshje. Najafi gjithashtu ka një përvojë të pasur investimesh si brenda ashtu edhe jashtë sporteve. Ai është i përfshirë në NBA, duke mbajtur një pjesë në ekipin e basketbollit Phoenix Suns.

Moorad ka përfshirje të mëparshme në sporte motorike, duke blerë ekipin e Hall of Fame Racing NASCAR në 2007 së bashku me Tom Garfinkel, i cili tani është i përfshirë në projektin Grand Prix të Miamit si shefi ekzekutiv i Dolphins Miami. Përmes NASCAR, Moorad u takua me CEO të ardhshëm të McLaren Racing, Zak Brown, duke vendosur bazat për investimin e ri.

“Unë isha i ftuar në garën e Bahrejnit në Mars të vitit 2019 dhe ndoqa si mysafir i Mumtalakat [Bahrain’s sovereign wealth fund], dhe gjatë një takimi, unë u pyeta nëse do të isha i interesuar të shihja Zak, “kujton Moorad.

“Unë e njihja Zak, do të kisha bashkëvepruar me të kur do të kisha në pronësi një ekip NASCAR disa vjet më parë. Unë thashë po, do të më pëlqente të takohesha përsëri me Zak. Kjo përfundoi duke filluar këtë udhëtim, për të qenë i sinqertë.

“Zak prezantoi Jahm dhe mua me Sheik Mohammed gjatë kohës së tij si kryetar i McLaren dhe u njoh me Mohamedin, gjë që ishte kënaqësi, e vizitoi atë veçmas në një vizitë tjetër në Bahrein dhe disa udhëtime në Londër.

“Atehere kur [executive chairman] Paul Walsh erdhi në bord, Zak rekomandoi që Jahm dhe unë të bëjmë një telefonatë me Paul një ditë.

“Kam kaluar ca kohë me Paul, më shumë kohë me Zak, me anë të një thirrje video, dhe vendosa që mund të kishte një marrëveshje ose një partneritet që mund të evoluohej. Kështu që ne filluam të ëndërronim në atë pikë, duke ëndërruar për atë që mund të ishte në gjendje të vihej së bashku “.

MSP Sports Capital ka disa kohë që është interesuar të hyjë në F1. Moorad konfirmoi se kishte bisedime me Force India gjatë procedurave të administrimit të saj në vitin 2018, duke vepruar si një hyrje në botën e F1.

“Ishte një edukim i mirë për ne, sinqerisht në retrospektivë, në njohjen pak të sportit,” tha Moorad.

“Ne kishim një interes shumë më pak serioz për Williams, por sigurisht hodhëm një vështrim. Unë nuk mendoj se mund të ishim më të kënaqur me mënyrën se si doli kjo.

“Sapo diskutimet tona filluan seriozisht me Paul dhe Zak, ne nuk shikuam prapa. Kjo ishte ekipi për të cilin ne ishim të interesuar.

“Nëse do të kishte një rrugë për të krijuar një marrëdhënie dhe një partneritet me McLaren, deri tani ajo ishte zgjedhja jonë e parë, kështu që ne jemi mjaft të kënaqur.”

Për McLaren dhe Brown, investimi vjen në një kohë kur yjet duket se po rreshtohen në Woking. Njësitë e energjisë Mercedes janë në rrugën vitin e ardhshëm, ashtu si një kapak buxhetor, dhe me planet për të investuar në burime të tilla si një tunel i ri për ta bërë McLaren edhe një herë një lojtar kryesor në F1, blloqet ndërtimore ngadalë po vijnë në vend.

PLUS: Pse McLaren e konsideron bixhozin e saj prej 200 milion £ një strategji të domosdoshme

“Nëse shikoni se çfarë ka vendosur së bashku Liria, me shpërndarjen e të ardhurave, qeverisjen, rregullat teknike, por fiskalisht më e rëndësishmja, kufirin e kostos, unë tani kam dhe tani kemi një plan biznesi dhe një trajektore përfundimisht për përfitimin,” tha Brown.

“Unë mendoj se para kufirit të kostos, ai skenar nuk ishte i arritshëm, kështu që tani ne jemi ulur në një plan që na jep mundësinë për t’u kthyer në pjesën e përparme të fushës, dhe shpresojmë që hapi i lartë i podiumit, ndërsa në në të njëjtën kohë duke pasur një trajektore drejt përfitimit “.

Dhënia e vlerës së ekskluzivitetit të ekipeve dhe bërja e tyre mundësi tërheqëse investimi ka qenë pjesë e planit të Liberty Media që prej marrjes së saj të F1 në janar 2017, i udhëhequr nga Greg Maffei dhe Chase Carey. Për Brown, investimi i MSP është provë se po funksionon.

“F1 ka qenë kush mund të shpenzojë më shumë dhe kush ka mundësi të humbasë më së shumti ekonomikisht, i cili nuk është një model ekskluziviteti shumë tërheqës,” tha Brown.

“Nëse shikoni vlerësimin e ekipeve NBA, ekipeve të Premier League, ekipeve të Major League të Bejsbollit, ato rriten ndjeshëm për aksionarët. Ajo që pa Liberty kur bleu F1, ishte mundësia për të ndryshuar sportin për të krijuar vlerë ekskluziviteti për tërheqin investime si MSP.

“MSP që do të investojë në McLaren gjithashtu vërteton planin e biznesit të Chase dhe investimin e Greg në sport, për atë që ai mendonte se ishte i aftë. Sot është një miratim se ku ata e kanë vendosur sportin për të ardhmen.”

Anshtë një miratim i F1, por edhe i McLaren. Etika e MSP Sports Capital vendos një fokus të madh në të pasurit e njerëzve të duhur në vendet e duhura dhe duke u mbështetur në një rrjet që punon së bashku. Për Najafi, McLaren siguroi një mundësi kryesore për të përfituar nga njerëzit tashmë në vend.

“Në mbi 35 vjet të karrierës time të investimeve, rrallë kam hasur në një kombinim të ekipit të duhur në ligën e duhur me njerëzit e duhur,” tha Najafi.

“McLaren Racing është pikërisht ajo. Nën drejtimin e përgjithshëm të Greg, Chase dhe Stefano [Domenicali] për F1, dhe vizionin e tyre të përgjithshëm të asaj që ata planifikojnë të arrijnë në të ardhmen për F1, dhe natyrisht për vetë McLaren, Paul, Zak dhe Andreas janë një ekip i shkëlqyeshëm individësh në të cilët ne vërtet besojmë.

“Soshtë kaq e rrallë të gjesh individët dhe njerëzit e duhur në këto situata të ngjashme që ne të bëhemi partner me atë që nuk kishim zgjidhje tjetër përveç të siguroheshim që ta bënim këtë investim dhe të bëhemi partner me ta.

“Kjo është shumë emocionuese për ne. Ne besojmë në vizionin e përgjithshëm që Zak ka për ekipin dhe ne jemi të ngazëllyer siç tregova për të mbështetur strategjinë e tij të përgjithshme për t’u siguruar që ekipi vazhdon të jetë konkurrues dhe në një të ardhme jo shumë të largët, duke fituar një kampionat. “

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu