Daniil Kvyat mendon se ai ka akoma shumë për të ofruar në Formula 1, veçanërisht pasi ai ndihet se vetëm tani është plotësisht i aftë të ofrojë për një ekip të lartë.

Rusi duket se do të ulet anash në 2021, pasi AlphaTauri zgjodhi zëvendësojeni atë me pararojën e F2 Yuki Tsunoda për vitin e ardhshëm.

Kvyat është i hapur për të marrë një rol shofer rezervë si një ndalesë, para se të përqendrohet në uljen e një kthimi me kohë të plotë F1 në 2022, dhe ai mendon se përvoja që ka tani në F1 pas dy magjive të tij në kampionat e bën atë një kandidat të qëndrueshëm për shumë ekipe.

“Idealisht 2022 do të ishte viti logjik për t’u rikthyer, sepse ka rregullore të reja dhe ekipet kanë nevojë për përvojë,” shpjegoi Kvyat.

“Unë mund t’ju siguroj se përvoja është në të vërtetë mjaft e rëndësishme, veçanërisht kur hyjnë në rregullore të reja. Unë do të bëj çmos për t’u rikthyer, sepse ndihem sikur kam shumë për t’i dhënë këtij sporti.”

Kvyat mendon se ai tregoi mirë kundër shokut të tij të skuadrës Pierre Gasly këtë vit pasi makina ishte rregulluar për t’iu përshtatur më mirë, edhe pse pranon se ngjarjet e Monza dhanë një përshtypje të ndryshme të rivalitetit të tyre gjatë gjithë sezonit.

“Sigurisht që fitorja e tij la në hije çdo gjë të mirë që bëra këtë vit, por është normale,” tha ai. “Ai bëri një garë fantastike, por gjithçka ndjej se jam shofer shumë më i plotë tani.

“Dhe edhe kur presioni është shumë i lartë rreth meje dhe të ardhmes time, unë jam ende në gjendje të performoj me 100%, gjë që në të kaluarën ka qenë paksa problem për mua.”

Kvyat mendon se vetëm tani ai ka qenë në gjendje të përmbushë potencialin e tij të plotë, pasi pranoi se karriera e tij kishte ecur përpara shumë shpejt kur ishte i ri.

“Unë mendoj se karriera ime në F1 ishte jashtëzakonisht e shpejtë, si gjithçka ndodhi kaq shpejt ndonjëherë,” tha ai.

“Pas qëndrimit tim të parë në F1, unë madje nuk e kuptova vërtet se çfarë ndodhi. Unë erdha pas GP3, kështu që më humbi hapi para Formula 1. Unë shkova në Toro Rosso, kalova një vit të fortë në Toro Rosso në atë kohë dhe pastaj menjëherë u ngrit në Red Bull pas një viti.

“Pastaj kam pasur një sezon të fortë me Red Bull atje [before] të gjithë e dimë se çfarë ka ndodhur. Pastaj kisha disa vite të vështira.

“Unë mendoj se gjithmonë më ka munguar pak përvoja në F1, sepse gjithçka ndodhi kaq shpejt. Dhe kur u ktheva vitin e kaluar në 2019, unë thjesht ndoqa një qasje shumë të ndryshme.

“Nuk është se kam harruar gjithçka që kam bërë më parë, sapo kam filluar nga një faqe shumë e freskët në një farë mënyre: pak si një rishtar përsëri. Por unë arrita të mësoj gjëra të reja dhe gjithashtu këtë vit arrita të ndjej një shumë përparim

“Unë jam shumë më i kompletuar vetëm në këto dy vitet e fundit në Formula 1, dhe vetëm tani ndihem sikur jam gati të drejtoj gjithmonë në një nivel të lartë. Dhe gjithashtu, nëse do të vinte mundësia me një ekip të lartë tani, do të ishte një histori tjetër “.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu