Përpara sezonit 2021 F1, ish-ekipi i Renault u ribrandua në Alpine, markë sportive e prodhuesit francez.

Si pjesë e ribrandimit, struktura menaxhuese e Enstone gjithashtu mori një rregullim nën drejtimin e CEO të Renault Luca de Meo.

PLUS: Si fillon shërimi i Alpine për rregullat e vitit 2021 në pjesën e përparme

Punonjësi për një kohë të gjatë i Renault, Abiteboul, u la i lirë nga kompania, me Alpine që do të drejtohej nga CEO i markës së re Laurent Rossi.

Rossi vendosi të mos emërojë një drejtor tradicional i ekipit për të zëvendësuar Abiteboul, ato detyra tani ndahen midis drejtorit ekzekutiv Budkowski dhe drejtorit të ri të garave Davide Brivio, i cili u bashkua me ekipin nga skuadra MotoGP e Suzuki.

Duke folur për mediat franceze në fillimin e Alpine të sfiduesit të saj në 2021, Budkowski pranoi se largimi i Abiteboul shkaktoi një “tronditje” brenda ekipit të Enstone.

“Padyshim që ishte një surprizë dhe një tronditje për të gjithë kur e morëm vesh,” zbuloi Budkowski.

“Por gjithsesi ne ishim gati për sezonin, projekti ishte shumë i përkushtuar.

“Cyril, në rolin e tij, kishte qenë duke luftuar për të ardhur rregullisht në Enstone gjithsesi, falë COVID. Prania ose mungesa e tij nuk ndryshoi angazhimin e projektit.

Ekipi Abiteboul dhe Budkowski Renault F1 2018

Ekipi Abiteboul dhe Budkowski Renault F1 2018

Foto nga: Imazhe Motorsport

“Atëherë ne kemi pasur një ekip të ri drejtues në vend, Laurent [Rossi]arritja u njoftua.

Budkowski tha se riorganizimi i Alpine u krye shpejt dhe se qëllimet e ekipit mbeten të pandryshuara, duke shpresuar të përmirësohen në vendin e pestë në kampionatin e konstruktorëve në 2020.

“Laurent kohët e fundit erdhi në Enstone për disa ditë, gjatë së cilës ai u takua me shumë njerëz, pa makinën, pa projektin e zhvillimit dhe u informua se çfarë po bëjmë edhe për vitin 2022.

“Ne e riorganizuam veten shumë shpejt, kemi një ekip të ri dhe kemi qëllime të qarta, të pandryshuara.”

Të mërkurën Alpine zbuloi një transmetim të ri të habitshëm në makinën e saj Alpine A521 F1, e cila është e veshur me ngjyrat kombëtare franceze të blusë, të bardhës dhe të kuqes.

Esteban Ocon mbetet në bord për fushatën e re pasi bëri përshtypje në gjysmën e fundit të vitit 2020, me Fernando Alonso që doli nga pensioni i F1 për të zëvendësuar Daniel Ricciardo, i cili kaloi te McLaren për 2021.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu