Drejtuesi i Formula 1 i Ferrarit, Charles Leclerc beson se fushata e tij në vitin 2020 ishte “sezoni i tij më i mirë në F1” pasi ai luftoi për të përfunduar i tetë në kampionat me një makinë jo konkurruese.

Ndërsa Ferrari ra në rezultatin e tij më të keq në kampionatin e konstruktorëve që nga viti 1980 në të gjashtin, Leclerc shpesh arrinte ta tërhiqte Ferrari e tij me fuqi të ulët SF1000 në kokën e mesfushës dhe shënoi dy podiume.

Leclerc përfundoi i teti në kampionatin e shoferëve, duke tejkaluar katër herë kampionin e botës Sebastian Vettel me 98 në 33 pikë.

Leclerc, i cili vitin e kaluar zgjati kontratën e tij me Ferrari deri në vitin 2024, pranoi që 2020 kishte qenë një “sezon i vështirë” për skuadrën e Maranello, por gjithashtu e konsideroi atë si vitin e tij më të mirë ende për sa i përket performancës së tij.

PLUS: Majat dhe lumenjtë spektakolarë të historisë ciklike të Ferrarit

“Unë mendoj se ka dy anët e sezonit për mua,” tha Leclerc.

“Për veten time, unë mendoj se është sezoni im më i mirë personalisht në Formula 1. Unë mendoj se ajo që kam treguar në rrugë të mbarë jam shumë e kënaqur me sezonin tim.

“Unë kam marrë rreziqe, që shumicën e kohës shkonte pozitivisht, dhe na bëri të fitojmë shumë pikë.

“Në disa raste gjithashtu nuk ndodhi ashtu siç dëshiroja unë dhe ne kemi humbur disa pikë.

“Por mendoj, nga ana tjetër, sezoni ka qenë shumë pozitiv për performancën time.

“Kështu që jam shumë i lumtur [with], dhe tani po pres me padurim vitin e ardhshëm për të parë se sa fitim do të kemi “.

Leclerc tha se ishte krenar për mënyrën se si Ferrari e trajtoi fatkeqësinë dhe shpresonte që ekipi të mësonte shumë mësime të vlefshme nga katastrofa e saj në vitin 2020, e cila filloi që në testimet e dimrit kur zbuloi se SF1000 e saj nuk do të ishte konkurruese.

“Pas testimit të Barcelonës, mendoj se të gjithë e dinim se diçka nuk ishte mjaft e drejtë,” shtoi Leclerc.

“Unë mendoj se gjatë sezonit, edhe pse ishte shumë e vështirë për të pranuar situatën pas garës së parë, sepse realiteti ishte i dukshëm, ne kemi punuar shumë, dhe kemi punuar në një mënyrë konstruktive.

“Dhe unë mendoj se u përmirësuam nga ai moment e tutje. Ishin hapa të vegjël, por siç thashë, hapa të vegjël në drejtimin e duhur dhe kjo nuk është gjithmonë e dhënë në Formula 1.

“Tani, për të ardhmen, unë mendoj se kemi mësuar shumë nga ky sezon. Dhe unë mendoj se do të kthehemi vetëm më të fortë. Shpresoj se mund ta tregojmë atë në rrugën e duhur vitin e ardhshëm.

“Unë nuk e di se sa nga hapi i madh do të bëjmë vitin e ardhshëm, por jam i sigurt që hapi që do të bëjmë do të jetë në drejtimin e duhur.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu