Charles Leclerc thotë se ai do të donte të hynte në 24 Orët e Le Mans me Ferrari nëse do të dilte një mundësi me programin e sapo shpallur Hypercar.

Ferrari njoftoi të mërkurën se do të kthehej në klasën më të mirë të garave sportive në 2023 duke hyrë në klasën Le Mans Hypercar të Kampionatit Botëror të Qëndrueshmërisë.

Programi do të shohë që Ferrari fillon fushatën e tij të parë prototip të fabrikës në nivelin e kampionatit botëror që nga viti 1973, pasi kishte fituar për herë të fundit Le Mans në vitin 1965.

Leclerc mori pjesë në Lojërat Motorsport– zhvilloi ngjarjen virtuale Le Mans vitin e kaluar dhe tha më pas se ai ishte i etur të merrte pjesë në gjënë e vërtetë një ditë.

Duke folur në ngjarjen e fillimit të Ferrarit përpara sezonit 2021, Leclerc tha se ndërsa përqendrimi i tij ishte tek Formula 1, ai do të hidhej në shansin për të garuar me ekipin në Le Mans në të ardhmen.

“Unë e dua Le Mans, unë gjithmonë kam qenë një tifoz i Le Mans”, tha Leclerc. “Nëse më krijohet mundësia, atëherë do të jem shumë i lumtur që do të bashkohem.

“Për momentin, fokusi im kryesor është Formula 1. Por, përsëri, nëse ekziston një mundësi, pse jo?”

Shoku i tij i ekipit të Leclerc, Carlos Sainz Jr, ishte më interesant për mundësinë e garës në Le Mans në të ardhmen, por e quajti programin Hypercar një “projekt shumë interesant”.

“Greatshtë shumë mirë që një markë si Ferrari dëshiron të provojë përsëri në Le Mans dhe unë do të jem mbështetësi kryesor dhe tifozi kryesor i tyre,” tha Sainz.

“Por, me vozitje, mendoj se kemi shumë punë për të bërë këtu në Ferrari dhe fokusi im i plotë është me Scuderia Ferrari Formula 1, dhe projektet e tjera për momentin nuk janë në mendjen time të drejtpërdrejtë.

“Unë do të ndjek nga afër, por është ende pak larg.”

Zgjerimi i Ferrarit në garat prototip vjen pas një vlerësimi të aktiviteteve të tjera të automjeteve që gjithashtu e panë atë merrni parasysh përfshirjen e mundshme në IndyCar.

Por Mattia Binotto mohoi vendimin për të hyrë në LMH ishte rezultat i kufirit të buxhetit në F1 që është prezantuar për sezonin 2021.

“Jo, nuk është aspak pasojë e rregulloreve financiare,” tha Binotto.

“Programi është vlerësuar nga këndvështrimi i kompanisë [to be] me interes, dhe ne vendosëm që Ferrari të përfshihej “.

Megjithëse drejtori i ekipit F1, Binotto u distancua nga drejtimi i skuadrës së LMH, ai tha se do të ishte i hapur për të dhënë hua çdo ekspertizë atje ku ishte e mundur.

“A do të jem unë në krye? Unë mendoj se duhet të kuptojmë që Ferrari është një kompani unike – nuk ka rëndësi kush është në krye dhe kush është përgjegjës,” tha Binotto.

“Por jo, unë nuk do të jem drejtpërdrejt i ngarkuar vetë. Ne jemi, si Scuderia Ferrari, plotësisht të përqendruar në programin F1.

“Por pa dyshim, nëse po [the F1 team] ne mund të mbështesim me një farë njohurie, ekspertize, ne do ta bëjmë atë, sepse, edhe një herë, ne jemi një kompani unike “.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu