Vitin e kaluar, Leclerc u përplas me shokun e tij të atëhershëm të Ferrarit Sebastian Vettel në fillim të Grand Prix të Styrian dhe më pas u përlesh me Sergio Perez’s Racing Point në xhiron e parë të Sakhir GP, me Max Verstappen të Red Bull gjithashtu duke shkuar si rezultat të asaj incidenti.

Në të dy rastet Leclerc doli në pension si rezultat i kontaktit dhe ai shpjegoi në fund të sezonit se ai kishte qenë qëllimisht duke u përpjekur për të bërë garë agresive fillon të kompensojë mangësitë e paketës së Ferrarit 2020.

Kur u pyet nëse ai do të ishte përsëri i gatshëm të ndërmerrte rreziqe për të përmirësuar shanset e Ferrarit në garat në 2021 në konferencën për shtyp para ngjarjes për GP të Bahreinit këtë fundjavë, Leclerc tha: “Le të presim dhe të shohim se ku jemi përsëri sepse unë mendoj se ka shenja pozitive nga testi.

“Dhe atëherë do ta shohim me siguri nga e Shtuna e tutje. Por mendoj se ndoshta do t’i zgjedh luftimet e mia pak më mirë.

“Vitin e kaluar, nëse do të marrësh këtu [in the Sakhir GP] për shembull, unë isha duke luftuar me një Red Bull, i cili nuk do të ishte i mundur të mbetej mbrapa për pjesën tjetër të garës.

Foto nga: Charles Coates / Imazhe Motorsport

“Pra, ishte pak budallallëk të kisha një përplasje në atë pikë të garës për këto lloj pozicionesh që nuk do të ishim në gjendje t’i mbanim gjithsesi.

“Por, në shumë raste të tjera na ndihmoi për të arritur rezultate më të mira.

“Kështu që, unë do të zgjedh luftimet e mia më mirë, por nëse duhet të jem agresiv në një moment për të marrë rezultate më të mira, unë do ta bëj atë.”

Leclerc përsëriti shpjegimin e tij se përplasjet e tij në vitin 2020 ishin rezultat i “një momenti të vështirë për ekipin” dhe tha se ai ishte “thjesht i motivuar jashtëzakonisht shumë për të bërë diçka të veçantë dhe se motivi i përkthyer në përplasjet në pistë – i cili nuk ishte i shkëlqyeshëm”.

Ai shtoi se ai reflektoi shumë në ato incidente “siç kam bërë në të kaluarën me gabimet e mia”.

“Unë gjithmonë përpiqem të kuptoj pse i kam bërë ato dhe të përpiqem t’i mos i bëj përsëri,” tha Leclerc.

“Kështu që unë do të jem akoma i motivuar të përpiqem të bëj rezultate të shkëlqyera.

“Dhe ne do të duhet të shohim se ku jemi saktësisht për të përshtatur agresivitetin tim në rrugën e duhur, por natyrisht që do të përpiqem të mos riprodhoj këtë lloj gabimi.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu