Në tokën e karikaturave, Stirling Moss kishte një shok legjendar të skuadrës në Skid Solo në librin vizatimor komik Tiger and Speed, i cili pavarësisht se ishte fantazi i bazuar lirshëm në realitet, u afrua shumë më pranë së vërtetës sesa çdokush do të parashikonte. ANDY HALLBERY shikon prapa

Historia magjike Martin Brundle tregon në numrin e Krishtlindjeve të kësaj jave të revistës Autosport se si ai u bë shok i ekipit të Stirling Moss në 1981 në British Saloon Car Series lexohet me të vërtetë si një komik, një përrallë e një djali.

21-vjeçari ishte çiftuar me Moss në TWR Audis, mbështetur nga BP. Kompania e naftës përdori çiftin në një fushatë reklamuese, e cila u zhvillua në Autosport atë vit, me një imazh të një Brundle katër-vjeçar në timonin e një makine lodër me vëllain e tij.

Brundle mban mend reklamën dhe të dy fotot: “Ajo foto e parë është marrë nga garazhi ynë West Lynn, të cilin agjencia nuk ma ktheu kurrë mamasë time. Besoj se fotoja e dytë ishte dita kur u takova për herë të parë Sir Stirling në Silverstone – kur të dy u ndërruam në lakmitë e gents. Reklamë e shkëlqyeshme, megjithëse padyshim që po kursente për një prerje flokësh “.

Ndërkohë, njëkohësisht, në tokë komike, Moss u bë një rregullt në Tiger and Speed, vetëm këtë herë në vend që të shoqërohej me Brundle në Audi, Stirling ishte shok i ekipit me legjendën Skid Solo, heroin e garave të Grand Prix të Tiger. Brundle qesh me kujtesën.

“E mbaj mend qartë atë. Dhe e di që po e kujtoj, sepse vetëm përmendja e Skid është akoma aktuale”, thotë ish-shoferi i çmimeve të mëdha dhe komentatori i Sky Formula 1. “Edhe sot ndonjëherë përdor emrin” Mr S Solo “për rezervime restorantesh! Skid ishte pak legjendë dhe është kënaqësi e mirë; përmbledh magjinë e kohës me të vërtetë.”

Pra, kush ishte Skid Solo? Ai filloi karrierën e tij F1 në 1965 në komiken Hurricane para se Uragani të zhytej në Tiger në 1966 dhe të kandidonte çdo javë deri në pensionin e tij të detyruar pas një përplasjeje të keqe në 1982, duke shënuar 12 tituj botërorë gjatë karrierës së tij 17-vjeçare. Lewis Hamilton ka ende një rrugë për të bërë për të mposhtur atë …

Skid humbi disa Grand Prix gjatë viteve me dëmtime të ndryshme – dhe madje edhe një rrëmbim – por garoi lehtësisht në më shumë se 225 gara F1, si dhe shumë kapje të tjerë garash. Tiger ishte një javë, duke arritur mëngjeset e së Shtunës me gazetat e të rriturve.

Ndarja e faqeve të komikut me Skid ishte një tjetër legjendë, futbollisti Roy Race i Melchester Rovers, në Roy of the Rovers ndër të tjera.

Shiritat e përfunduar duhej të ishin në printer gjashtë javë para botimit dhe të shkruheshin dhe ilustroheshin muaj më parë, që do të thoshte se reagimi ndaj jetës reale ishte pothuajse i pamundur nëse nuk kishin një top kristali

Barrie Tomlinson, redaktore e Tiger nga 1969 deri në mbylljen e tij në 1985, kishte mësuar litarët në komikun Lion nga 1961 dhe kujton me dashuri ditët e Skid Solo.

“Autori ishte Fred Baker, i cili shkroi shumë nga shiritat në Tiger, dhe u vizatua bukur nga John Vernon,” thotë Tomlinson. “Në fillim të çdo sezoni Grand Prix unë u merrja atyre datat, dhe pastaj ne do të flisnim për atë që do të ndodhte në çdo Grand Prix. Kur ta botonim atë, Skid do të ishte gjithmonë në të njëjtën garë me jetën reale Grand Prix atë fundjavë “.

Ndërsa kjo tingëllon mjaft e thjeshtë, shiritat e përfunduar duhej të ishin në printer gjashtë javë para botimit dhe të shkruheshin dhe ilustroheshin muaj më parë, që do të thoshte se reagimi ndaj jetës reale ishte pothuajse i pamundur nëse nuk kishin një top kristali – e cila ndonjëherë, ata vërtet me sa duket kishte.

“Ishte saktësisht e njëjta gjë me historitë e futbollit,” vazhdon Tomlinson. “Roy of the Rovers do të ishte në Kupën FA ose Kupën e Botës kur po luante. Kupa e Botës ishte e vështirë sepse kurrë nuk e dinim se çfarë ngjyre do të ishin fanellat e Anglisë …”

Ky autor filloi të lexonte Tigrin në 1974 dhe ende ka disa kopje që nuk janë hapur me dekada. Me të parë, një gjë që më ra në sy ishte se sa informuese ishte rripi Skid Solo. Si fëmijë, këtu mësova se çfarë do të thoshin numrat në një dërrasë, çfarë ishte rrjedhja e shpejtë dhe shumë më tepër.

Në të vërtetë, dekada përpara kohës së tij, bashkëlojtari për një kohë të gjatë i Skid, i quajtur shkëlqyeshëm Sparrow Smith, pësoi një tronditje truri që ishte tema e tre faqeve që shpjegonin efektet e kësaj dhe humbjen e kujtesës.

PLUS: Mbyllja e hendekut të njohurive mbi tronditjen e trurit

Pastaj – mahnitëse në retrospektivë për atë që ishte në thelb komik për fëmijë – vdekja. Po. Sparrow vdiq në një përplasje. Ishte një tronditje masive për të lexuar që një mëngjes të Shtune në një komik që ishte zakonisht argëtues. Mesazhi ishte i thjeshtë. Garat me motor janë të rrezikshme.

“Ne po shkonim për realizëm”, shpjegon Tomlinson. “Një nga gjërat në atë kohë ishte të përpiqesh ta bësh atë sa më realiste të mundshme dhe të ndjekësh atë që po ndodhte në botën reale. Kishte shumë përplasje në ato ditë, apo jo?”

Kthehu tek ajo top kristali. Në Tigrin që binte nëpër kutitë e letrave të Shtunën më 31 Korrik 1976, rivali kryesor i Skid, garuesi gjerman Von Vargen, u përplas dhe mori flakë në Nurburgring pasi i doli rrota e pasme e djathtë. Të nesërmen, Niki Lauda ishte në lajmet në TV duke pasur aksidentin e tij të zjarrtë pothuajse identik … Dhe kjo nuk ishte e vetmja herë që arti Tiger parashikoi jetën reale.

Tiger gjithashtu kishte shumë heronj sportivë si tifozë. Përveç Moss, edhe kampionë të tjerë zbukuruan faqet e tij. Trofeu Tiger Sportiv i Vitit të Vitit u fitua nga Jackie Stewart (dy herë), dhe James Hunt, dhe në secilin rast ata mblodhën trofeun në Londër. Pele, Barry Sheene, Geoff Boycott, plus një shumëllojshmëri e futbollistëve kampionë, kriketarë dhe boksierë rregullisht pozonin për foto ndërsa lexonin një kopje të Tiger.

Në vitin 1982, Skid kishte një makinë të re dhe ishte duke udhëhequr në Imola kur në xhiron e pesë diçka dështoi në makinën e tij. Përplasja që rezultoi i dha fund karrierës së tij – dhe shiritit në Tiger për të mirë. Papritur nuk është një fjalë mjaft e fortë. Tani 15 vjeç, ky autor ishte shkatërruar që ‘heroi’ i tij komik nuk do të zbarkonte më në derën e derës.

“Ky ishte një nga vendimet më të vështira që unë duhej të merrja,” thotë Tomlinson. “Dhe më pas për të kontaktuar John Vernon dhe për të thënë,” Më vjen keq, ne do të duhet të heqim Skid “. Ishte me të vërtetë e vështirë pasi unë e njihja shumë mirë John, dhe ai gjithnjë kishte bërë një punë të mirë.

Shiriti prej tre faqesh shkon nga fillimi i çmimit të madh dhe përshkruan aksidentin e Skid, por kurrë nuk e shihni më fytyrën e tij. Ai është në spital për javë të tëra, dhe korniza e fundit është ai në një karrocë nga pas

“Sa i përket asaj që është shumë i papritur, ishte në të vërtetë zgjedhja ime,” vazhdon ai. “Skid kishte qenë shumë i popullarizuar, por po binte, dhe unë e dija se duhej ta hiqja atë. Ne vendosëm që në vend që ai të zbehej, ne do ta bënim atë në një mënyrë dramatike.”

Shiriti prej tre faqesh shkon nga fillimi i çmimit të madh dhe përshkruan aksidentin e Skid, por kurrë nuk e shihni më fytyrën e tij. Ai është në spital për javë të tëra, dhe korniza e fundit është ai në një karrocë nga pas. Ishte fundi i një epoke, reale dhe imagjinare.

Shtatë ditë më vonë, bota e garave u shkatërrua nga humbja e një heroi tjetër garash, me Gilles Villeneuve në Zolder. Ajo top kristali i jetës reale ishte përsëri në fuqi.

Oh, dhe data e lëshimit të përplasjes së Skid në fund të karrierës 1982 në kthesën e parë të Imola? Ishte 1 maj, e njëjta datë në të cilën Ayrton Senna u vra 12 vjet më vonë në të njëjtin cep.

Shumë faleminderit Barrie Tomlinson për ndihmën e tij në hulumtimin e këtij artikulli dhe për t’i dhënë botës komik Skid Solo dhe Tiger nga vitet 1960 deri në ’85. Gjithashtu tek @YeOldeAutosport për gjetjen e reklamës së BP dhe te Tim Wright në Motorsport Images

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu