Kevin Magnussen është duke shijuar shansin për të garuar përsëri për fitoret e garës pasi u zhvendos në sporte për 2021, duke thënë se pikat e luftës në rastin më të mirë “bëhen të vjetra” në Formula 1.

Magnussen pa që koha e tij me Haas në F1 po mbaronte në vitin 2020 ndërsa ekipi vendosi të sjellë një formacion krejt të ri për shoferin për sezonin e ardhshëm, duke mbyllur një periudhë katër-vjeçare.

Përfunduesi një herë i podiumit F1 vendosi të kalojë në gara sportive për 2021, duke u bashkuar me ekipin e ri DPi të Chip Ganassi Racing në Kampionatin IMSA SportsCar.

Magnussen do të jetë partner i Renger van der Zande në hyrjen në Ganassi të sezonit të plotë, me debutimin e tij që do të vijë në Daytona 24 më vonë këtë muaj.

Magnussen nuk ka qëndruar në një podium që nga përfundimi i tij në vendin e dytë në debutimin në Grand Prix Australiane 2014 për McLaren, dhe për herë të fundit fitoi një garë gjatë fushatës së tij fituese të titullit Formula Renault 3.5 një vit më parë.

Danezi tha se perspektiva për të luftuar për fitoret e garës përsëri ishte “jashtëzakonisht emocionuese”, pasi kishte kaluar dy vitet e fundit duke luftuar në kufijtë e pikave me Haas.

“Unë me të vërtetë po e pres me padurim, mezi po pres”, tha Magnussen për Autosport.

“I bën të gjitha më lehtë. Nuk ndjehem i trishtuar për Abu Dhabi që është gara ime e fundit në Formula 1. Do të më marrë malli për vozitjen e makinave, dhe sidomos do të më mungojnë djemtë në ekip.

“Por unë nuk mund të ndihmoj thjesht të ndjehem i ngazëllyer, duke pritur me padurim për atë që më pret, në vend që të trishtohem për të mos qenë në F1.

“Të gjithë duan të shkojnë në Formula 1, përfshirë edhe unë. Kjo është ajo që unë gjithmonë kam ëndërruar. Por pas një kohe, nëse nuk mund të fitosh gara, edhe arritja e pikëve nuk është aq emocionuese.

“Me Haas, ne e kemi bërë atë mjaft shumë. Kohët e fundit, jo aq shumë. Por edhe futja në 10 më të mirët bëhet e vjetër.

“Ky nuk është një objektiv i vërtetë, nëse jeni një fitues i vërtetë. Kjo nuk do t’ju kënaqë.”

Magnussen regjistroi përfundimin më të mirë të pestë gjatë qëndrimit të tij katër-vjeçar në Haas, por shënoi vetëm një pikë të vetme gjatë sezonit 2020, duke zënë vendin e 10-të në Grand Prix të Hungarisë.

Haas ra në vendin e nëntë në kampionatin e konstruktorëve në secilin prej dy viteve të fundit, duke u gjendur në betejën ‘Klasa C’ për pjesën më të madhe të vitit 2020 së bashku me Alfa Romeo dhe Williams.

Magnussen shpjegoi se si ishte kaq e vështirë për shoferët të bënin një ndryshim për shkak të pabarazisë në performancën e makinës në F1, dhe ishte i ngazëllyer nga perspektiva për të qenë në gjendje ta bënte edhe një herë në IMSA.

“Në Formula 1, ju duhet të keni një makinë të shkëlqyeshme që të jeni në gjendje të fitoni gara”, tha Magnussen.

“Sigurisht që një në 1.000 herë që mund të ndodhë, dikush mund të fitojë që nuk është në makinën më të mirë, por kjo është më shumë për fat, dhe ju duhen disa rrethana mjaft ekstreme që të ndodhë. Ju nuk mund të dilni jashtë, bëje vetë dhe bëje atë ndryshim. trulyshtë vërtet e pamundur.

“Unë me të vërtetë po pres të kthehem përsëri në një situatë fituese, ku mund të zgjohem në mëngjes dhe të mendoj se sa mezi po pres të shkoj për fitore në Daytona ose Sebring ose Laguna Seca, etj.

“Ata janë disa pista dhe gara mjaft të mrekullueshme që unë do të jem në gjendje t’i pres me padurim.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu