Nënshkrimi i ri i Kampionatit Botëror të Qëndrueshmërisë Peugeot, Kevin Magnussen ka përjashtuar kthimin në Formula 1 me Haas nëse kërkohet të zëvendësojë një nga drejtuesit e tij të rinj në 2021.

Magnussen, i cili u njoftua si pjesë e Përbërja e Peugeot 2022 WEC të hënën, po i përgjigjej komentet nga ish-shefi Gunther Steiner.

Steiner pohoi se ai do të ishte i lumtur të thërriste Danezin ose refugjatin tjetër Haas Romain Grosjean të qëndronte për Mick Schumacher ose Nikita Mazepin nëse kërkohej, por Magnussen thotë se ai nuk do të kishte “shumë interes për këtë”.

“Gunther është një mik i mirë, siç janë shumë njerëz në ekipin Haas F1, por çdo bisedë rreth garave, si një garë e njëhershme, unë nuk kam shumë interes për këtë,” tha Magnussen, programi kryesor i të cilit në 2021 është gara me Chip Ganassi Racing në Kampionatin IMSA SportsCar në Amerikën e Veriut.

PLUS: Pse Magnussen po shijon një fillim të ri në sportistët

“Më pëlqen të jem plotësisht i përqendruar në atë që po bëj dhe më mungon të fitoj. Unë kam bërë shtatë vjet F1, [so] duke bërë një garë më shumë, nuk mendoj se është kaq interesante “.

I pyetur nëse ai po vinte një vijë në karrierën e tij F1, Magnussen u përgjigj: “Nëse Mercedes do të vinte të më pyeste nëse doja të vozisja, unë mendoj se të gjithë do ta shikonin atë shumë seriozisht.

“[But] Unë i kam dhënë F1 një goditje shumë të ndershme; Mendoj se kam bërë çmos që të përpiqem të jem i suksesshëm.

“Unë e kam bërë atë dhe ndjehem sikur jam gati të shkoj dhe të fitoj disa gjëra përsëri – këtu jam vërtet.”

Magnussen shpjegoi se ai beson se ai ka vazhduar të përmirësohet si shofer dhe është i gatshëm të ecë përpara në karrierën e tij pas ndarjes nga Haas pas katër sezonesh në fund të vitit të kaluar.

“Unë vazhdova të zhvillohem si shofer edhe pse rezultatet [with Haas] nuk po bëheshin më mirë, “tha ai.

“Ndihem sikur jam në një vend shumë të mirë – me përvojën që pata ndjeva se isha gati të bëja një lloj hapi.”

Ai e përshkroi zhvendosjen në makina sportive dhe nënshkrimin për Peugeot për të drejtuar makinën në WEC si “hapi perfekt për mua”.

Steiner tha javën e kaluar se Haas ishte ndarë me Magnussen dhe Grosjean “pa rënë dakord” dhe “nuk do ta kishte mendjen” që të kthehej asnjëri, megjithëse ai pranoi se nuk kishte biseduar me asnjërin për të vepruar si zëvendësues.

Shoferi i ri i Dale Coyne Racing IndyCar Grosjean e kishte deklaruar tashmë atë ai do të hapte plotësimin për një shofer tjetër, në të njëjtën kohë kur përshkruan karrierën e tij me kohë të plotë në F1 si një “libër i mbyllur”.

Haas po planifikon të caktojë një rezervë të sezonit të plotë, një rol të mbushur nga Pietro Fittipaldi në 2019-20.

Braziliani, i cili zuri vendin e Grosjean pas aksidentit të tij në Bahrain për dy garat e fundit F1 të 2021, mbetet një kandidat për rolin, sipas Steiner.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu