Kevin Magnussen priste të luftonte për kampionatin botëror të Formula 1 pas podiumit të tij debutues me McLaren, por nuk ndjen keqardhje për mënyrën se si luajti karriera e tij.

Magnussen përfundoi i dyti në garën e tij të parë F1 në Grand Prix Australian 2014 pasi iu dha një makinë McLaren pas fitores së tij për titull në Formula Renault 3.5 seri vitin e kaluar.

Por danezi nuk ishte në gjendje ta përmirësonte atë rezultat gjatë parashikimeve me Renault dhe Haas gjatë pjesës së mbetur të karrierës së tij në F1, duke regjistruar vetëm një përfundim më të mirë të pestë.

Magnussen bëri atë që ai pret që të jetë paraqitja e tij e fundit F1 në Abu Dhabi muajin e kaluar, dhe që atëherë u zhvendos në Kampionatin IMSA SportsCar me Chip Ganassi Racing për vitin 2021 pasi humbi vendin e tij në Haas.

Magnussen zbuloi se ai kishte pritje të mëdha për atë që do të arrinte në F1 pas podiumit të tij debutues, duke besuar se ai madje mund të luftonte për kampionatin botëror në sezonin e tij rishtar.

“Hardshtë e vështirë të dihet se si do të shkojnë gjërat,” i tha Magnussen Autosport kur reflektoi për kohën e tij në F1. “Kur fillova karrierën time F1 në Melburn 2014, kisha pritje mjaft të mëdha.

“Mendova se do të luftoja për kampionatin në vitin tim të parë pas asaj gare të parë.

“Ju nuk mund të parashikoni kurrë se si do të shkojnë gjërat në Formulën 1. Thjesht duhet të bëni më të mirën dhe ta shijoni atë ndërsa zgjat.”

Magnussen vazhdoi të përfundojë sezonin e 11-të në renditje, 329 pikë prapa kampionit të botës Lewis Hamilton ndërsa McLaren kaloi Force India për të përfunduar e pesta në kampionatin e konstruktorëve.

Magnussen e mbylli sezonin të pasigurt nëse ai do të vazhdonte garën për McLaren vitin e ardhshëm ndërsa ekipi peshonte nëse do ta linte atë apo Jenson Button për të bërë vend për Fernando Alonso të ardhshëm.

Megjithëse Magnussen tha se ishte “një detyrë e madhe” të përballesh me një pasiguri të tillë si një rishtar, ai nuk mbajti ndonjë inat mbi situatën.

“Nuk mund të ankohem, jam mirënjohës për mundësinë që McLaren më dha si një rishtar,” tha Magnussen.

“Nuk mund të them me të vërtetë se pendohem për ndonjë gjë. Mendova se do të hyja në Formula 1 me Force India në atë kohë. Kjo ishte pothuajse një punë e mbaruar, kjo ishte pritja ime dhe ajo që McLaren po më thoshte, se ata do të më vendos në Force India.

“Në minutën e fundit, ajo ndryshoi, dhe ata më futën në McLaren. Ishte gjithashtu një kohë shumë e vrullshme rreth debutimit tim, por në fund të ditës, unë jam i kënaqur me mënyrën se si dolën gjërat.

“Ju gjithmonë mund të shikoni prapa dhe të gjeni gjëra që unë do t’i kisha bërë ndryshe nëse do ta bëja përsëri, dhe vendime që do t’i kisha bërë ndryshe nëse do t’i bëja përsëri.

“Por në fund të ditës, unë kam një karrierë në Formula 1. Jo shumë njerëz e bëjnë këtë. Si një fëmijë i ri që ëndërronte Formulën 1, është një ëndërr mjaft e vështirë për t’u realizuar.

“Unë e bëra atë, dhe jam mirënjohës për këtë, dhe i kënaqur që pata mundësinë.”

I pyetur nëse kishte një vendim të madh që ai do të merrte ndryshe nëse do të kishte një mundësi tjetër, Magnussen u përgjigj: “Po, por unë nuk do të merrem më me të.

“Whatshtë ajo që është dhe unë jam i kënaqur me mënyrën se si kanë dalë gjërat”.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu