Kevin Magnussen ka kredituar ish-shokun e tij të Haas Formula 1 Romain Grosjean që e bëri atë një kualifikues më të mirë pasi ai pretendoi se francezi është “fenomenal në një xhiro”.

Të dy Magnussen dhe Grosjean po largohen nga F1 pasi u zëvendësuan nga të rinjtë Mick Schumacher dhe Nikita Mazepin në Haas për sezonin 2021, me danezin duke iu bashkuar Chip Ganassi Racing për të drejtuar një Cadillac DPi në Kampionatin IMSA Sportscar.

Magnussen dhe Grosjean kaluan katër vjet si shokë të ekipit në ekipin amerikan, duke ndërtuar përfundimisht një marrëdhënie të shëndetshme pavarësisht se u testuan nga disa incidente në rrugë gjatë sezonit 2019.

Në Abu Dhabi, Magnussen i dha nderime ish-kolegut të tij tani, duke thënë se hapi i një xhiro i Grosjean kishte ngritur aftësitë e tij në kualifikim.

“Unë mendoj se ajo që kam përjetuar me Romain është një shofer tepër i shpejtë në një xhiro, jo se ai nuk është i shpejtë në garë, ai është shumë i shpejtë edhe në garë, por sidomos në një xhiro, ai është diçka e veçantë,” tha Magnussen.

“Unë mendoj se duke e pasur atë si një pikë referimi, veçanërisht në kualifikim, më ka bërë vërtet një kualifikues më të mirë. Ju seriozisht duhet ta bëni të drejtë të mposhtni Romain në kualifikim.

“Hardshtë e vështirë të imagjinohet se dikush mund të jetë shumë më i shpejtë se ai, sepse në ditën e tij, ai është fenomenal në një xhiro.”

Grosjean skualifikoi Magnussen 12-8 në vitin e tyre të parë së bashku në 2017, me Grosjean përsëri duke e mundur atë 11-9 në 2018.

Magnussen më pas e tejkaloi Grosjean gjatë sezonit 12-7 në 2019, por Grosjean e barazoi me 7-7 në vitin 2020 para se përplasja e tij e zjarrtë e Grand Prix në Bahrein ta detyrojë atë të humbasë dy garat e fundit të sezonit, me rishtarin Pietro Fittipaldi më të ngadaltë se Magnussen në të dy Mjekët e Përgjithshëm të Sakhir dhe Abu Dhabi.

Grosjean është duke u rikuperuar nga djegiet në duar të pësuara gjatë rrëzimit dhe duke marrë kohën e tij për të shqyrtuar opsionet e tij në të ardhmen, duke deklaruar së fundmi se rreziqet e përfshira në garën me mund të nxisë një rimendim të lëvizjes së tij të planifikuar në IndyCar.

Magnussen beson se Grosjean është nënvlerësuar pasi përballet me kritika vitet e fundit për të qenë i prirur për gabime.

“Romain ka bërë disa gabime në vitet e fundit që kanë fituar shumë vëmendje, dhe unë mendoj se i hoqi atij një pjesë të kredisë që duhej t’i jepej për aftësitë e tij në makinë,” shtoi Magnussen.

“Ndjenja ime personale është se nuk ka shumë njerëz që mund të jenë më të shpejtë se ai në një xhiro.”

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu