Alpine ka zbuluar makinën e saj të re Formula 1 përpara sezonit 2021 pas ribrandimit të ekipit nga Renault gjatë dimrit.

Në një ngjarje të lansimit virtual të organizuar nga baza e ekipit në Mbretërinë e Bashkuar në Enstone, Alpine prezantoi makinën e re A521 përpara debutimit të saj në garë në fund të këtij muaji.

2021 do të shohë emrin Alpine të bëjë harkun e saj në F1 pasi Renault vendosi të ribërë ekipin e saj të punimeve si pjesë e një ristrukturimi të kompanive dhe markave të grupit.

Ekipi paraqiti një transmetim të përkohshëm në janar, përfshijnë ngjyrat trengjyrësh franceze të kuqe, të bardhë dhe blu në një model të bazës së zezë që u përdor për provë private me makina të vjetra.

Renault përfundoi i pesti në kampionatin e konstruktorëve të vitit të kaluar, por shënoi tre përfundime në podium për të shënuar paraqitjet e saj të para që nga rikthimi në F1 si veshje punimesh në 2016.

Esteban Ocon do të vazhdojë me ekipin për një vit të dytë, pasi ka ngritur podiumin e tij të parë F1 me Renault vitin e kaluar në Grand Prix Sakhir me një vend të dytë.

Pas largimit të Daniel Ricciardo në McLaren, Ocon do të bashkohet me dy herë kampionin e botës Fernando Alonso për sezonin 2021.

Alonso po kthehet në F1 pas dy vitesh larg garash në garat sportive, IndyCar dhe Rally Dakar dhe do të fillojë punën e tij të tretë të veçantë në Enstone, duke u bashkuar në një marrëveshje shumë-vjeçare.

PLUS: A e ka rregulluar përkohësisht “peshkaqeni i uritur” Alonso rikthimin e tij F1?

Alonso garoi për herë të parë për Renault midis 2003 dhe 2006, duke fituar kampionatin botëror në 2005 dhe 2006. Pas një sezoni në McLaren, ai u kthye për 2008 me një marrëveshje dy-vjeçare para se të nisej për Ferrari.

Spanjolli nuk ishte i pranishëm për fillimin e ekipit të Martën pasi një aksident me biçikletë muajin e kaluar vonoi përgatitjet e tij para-sezonale. Paraqitja e tij e parë në ngjyrat alpine do të vijë në fillim të testimit para-sezonal.

Skuadra Alpine ka pësuar një numër ndryshimesh menaxheriale pas ribrandimit, duke përfshirë largimin e ish-drejtorit të ekipit Cyril Abiteboul.

PLUS: Pse i mbijetuari i Renault nuk ishte pjesë e planeve të Alpine

Ish-shefi i Suzuki MotoGP Davide Brivio është bashkuar me Alpine si drejtorin e saj të ri të garave, duke shënuar përpjekjen e tij të parë në F1 dhe do të drejtojë ekipin së bashku me drejtorin ekzekutiv Marcin Budkowski. Të dy do t’i raportojnë CEO të sapoemëruar të Alpine Laurent Rossi.

Alpine A521 do të bëjë paraqitjen e tij të parë të zgjatur në pistë në fillim të testimit para-sezonal në Bahrein, i cili zhvillohet nga 12-14 Mars.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu