Red Bull beson se duhet të krijojë më shumë një makinë të gjithanshme vitin e ardhshëm nëse dëshiron të sfidojë Mercedesin për kampionatin botëror të Formula 1.

Veshja me bazë në Milton Keynes po vjen në fund të një fundi të fortë në sezonin 2020, me Max Verstappen që ka dominuar finalen e sezonit në Abu Dhabi.

Sidoqoftë, nuk ka asnjë iluzion në lidhje me hapin që duhet të ndërmarrë nëse do t’i japë fund drejtimit të Mercedesit prej shtatë dysheve të njëpasnjëshme të kampionatit F1.

Red Bull kishte filluar këtë vit duke u përballur me disa vështirësi me aerodinamikën e makinës së tij RB16, me të dy Max Verstappen dhe Alex Albon që luftuan disa herë me ekuilibrin e ndërlikuar.

Sidoqoftë, puna për zhvillimin e makinës dhe kuptimin e anomalive aero lejuan Red Bull të bëjë përparim të mirë dhe të mbyllë hendekun ndaj Mercedesit gjatë sezonit.

Shefi i ekipit Christian Horner thotë se megjithëse ekipi e përfundoi vitin 2020 në formë shumë më të mirë sesa e filloi, është e ndërgjegjshme që duhet të sigurojë që 2021 RB16B e saj mund ta çojë luftën te Mercedes në të gjitha llojet e pistave.

“Unë mendoj se ne e kemi përmirësuar makinën në mënyrë të konsiderueshme”, tha Horner, duke reflektuar mbi përparimin e bërë këtë vit.

“Unë mendoj se ne kemi kuptuar se cilat janë ato çështje dhe unë mendoj se, me shpresë, që mund të adresohet më tej ndërsa hyjmë në vitin e ardhshëm.

“Ne kemi nevojë për një makinë që performon në një larmi të plotë të qarqeve, të cilat Mercedes kanë qenë shumë të mirë në prodhimin. Kjo është ajo ku ne duhet të jemi të fortë vitin e ardhshëm. Duhet të jemi të fortë në të gjitha llojet e qarqeve, veçanërisht me një 23 kalendari i garës.

“Por unë mendoj se veçanërisht në një qark si Abu Dhabi, për të marrë atë [winning] një lloj shfaqje në dimër, është shumë, shumë inkurajuese “.

Përgjigja e F1 ndaj ndikimit të pandemisë së koronavirusit ka qenë vendosja e ngrirjes së shasisë deri në vitin 2021, me ekipet që duhet të përdorin të njëjtën makinë bazë si këtë sezon.

Sidoqoftë, modifikimet në aerodinamikë lejohen – dhe ekipet mund të shpenzojnë dy argumente zhvillimi për të ndryshuar zona të tjera të kufizuara.

Red Bull pret që të mbajë mbi 60 përqind të sfiduesit të saj aktual deri në 2021, me atë stabilitet që i ofron ekipit inkurajim se mund të shkundë historinë e saj të fundit të fillimit të çdo fushate prapa përpara se të arrijë.

Horner shtoi: “Nuk është një fillim nga e para përsëri. Padyshim që një përqindje e madhe e makinës mbart, por aty ku ne fillojmë në Barcelona [testing] pas dy muajsh koha do të jetë pak a shumë aty ku do të përfundojmë [this year] me azhurnimet përkatëse në të. “

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu