Pas një ngjarje të lansimit në fund të Shkurtit që përfshin shoferët Charles Leclerc dhe Carlos Sainz Jr, Ferrari është bërë skuadra përfundimtare që paraqet transmetimet e saj për sezonin e ri.

Në një video të lansimit në faqen e saj zyrtare, Ferrari zbuloi pamjen e re të SF21 ndërsa bën oferta për t’u rikthyer nga sezoni i tij më i keq në 40 vjet në 2020.

SF21 ka ruajtur skuadrën tradicionale të kuqe, por gjithashtu ka përfshirë ngjyrën burgundy të përdorur për të festuar Grand Prix të 1000-të të Ferrarit në Mugello vitin e kaluar drejt pjesës së pasme të makinës. Numërimi në makinë është gjithashtu i njëjti model me atë të përdorur në Mugello.

Sponsori i titullit Ferrari, Mission Winnow është kthyer në makinë për 2021 pasi marka e saj nuk u përdor në asnjë garë këtë vit, më së shumti përmes një logo të gjelbër të ndritshme në mbulesën e motorit.

Ferrari do të japë SF21 shkatërrimin e tij të parë në udhë gjatë një dite xhirimesh në Bahrain International Circuit të Enjten para fillimit të testimit para-sezonal të Premten në të njëjtën pistë.

PLUS: Çfarë të presim nga testimi F1 në 2021

Testi tre-ditor do të jetë vrapimi i vetëm para-sezonal i siguruar për skuadrat përpara raundit të hapjes në Bahrein në 28 Mars.

Ferrari SF21

Ferrari SF21

Foto nga: Ferrari

Ardhja e re Sainz ka punuar me ekipin gjatë dimrit për t’u ngritur me shpejtësi pas kalimit të tij nga McLaren, drejtimin e vrapimit në makinat e specifikave të Ferrarit 2018 dhe 2019.

Ferrari duroi një fushatë të mjerueshme të vitit 2020 ndërsa luftonte me një makinë të zvarritur dhe mungesën e shpejtësisë së vijës së drejtë pasi performanca e njësisë së saj të energjisë mori një goditje pas një marrëveshje me FIA ​​në lidhje me motorin e saj 2019.

Ekipi ka dizajnuar një njësi energjie krejt të re përpara sezonit 2021 dhe ka kërkuar të përmirësojë makinën aty ku është e mundur, pavarësisht ngrirjes në rregulloret teknike për këtë vit.

Drejtori i ekipit Mattia Binotto shpjegoi në fund të Shkurtit se shenjat ishin inkurajuese në lidhje me rikuperimin e shpejtësisë së tij të vijës së drejtë.

“Unë mendoj se vitin e kaluar çështja kryesore ishte shpejtësia në vija të drejta, jo vetëm fuqia, por edhe fuqia dhe zvarritja,” shpjegoi ai.

Ferrari SF21

Ferrari SF21

Foto nga: Ferrari

“Bazuar në simulimet tona sot, bazuar në ato që mund të shohim për sa i përket prodhimit të energjisë nga dynos, dhe tërheqjes së makinës nga tuneli i erës, mendoj se gjetëm mjaft shpejtësi në drejtimet.

“Kështu që unë jam duke pritur që shpejtësia të mos jetë një çështje e tillë siç ishte. Shpresojmë të jemi konkurrues, por do ta dimë vetëm kur jemi në Bahrein, sepse është gjithnjë në raport me atë që bëjnë të tjerët.

“Por ne besojmë se makina jonë është sigurisht më efikase krahasuar me atë që kemi pasur vitin e kaluar, dhe kur unë jam duke thënë efikase, përsëri, ajo është si nga pikëpamja aero, ashtu edhe nga këndvështrimi i njësisë së energjisë.”

Ferrari SF21

Ferrari SF21

Foto nga: FerrariSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu