Dështimi i Sebastian Vettel për të arritur objektivat e tij në ekipin e Formula 1 Ferrari u shkaktua nga ‘pasiguria’ që rezultoi nga rrëzimi i tij i Grand Prix në Gjermani 2018, sipas Helmut Marko.

Kampioni katër herë Botëror, Vettel kishte shpresuar të shtonte më shumë sukses në Titra në Ferrari pasi u bashkua me ekipin në 2015, por nuk arriti atë synim kur Ferrari ishte i aftë të sfidonte Mercedesin në 2017 dhe 2018.

Pasi u uzurpua nga ardhja e re Charles Leclerc në 2019, ekipi zgjodhi të zëvendësojë Vettel me Carlos Sainz Jr për vitin 2021, me gjermanin që u bashkua me ekipin e sapo-markuar Aston Martin në vend të Sergio Perez të lidhur me Red Bull.

Por mes disa luftërave publike gjatë një sezoni 2020 në të cilin ai arriti të arrijë vetëm Q3 tre herë në 17 Grand Prix, krahasuar me 11 paraqitje Q3 për Leclerc, disa kanë pyetur nëse Vettel ka kaluar më të mirën e tij si shofer i F1.

PLUS: Si përfundoi misioni i Vettel në Ferrari me një notë të thartë

Marko beson se 33-vjeçari me të vërtetë ka humbur besimin te Ferrari në vitet e fundit dhe ia atribuon atë gabimit të tij të përfundimit të garës në Hockenheim në 2018.

Vettel ishte në krye të renditjes së kampionatit botëror dhe udhëhoqi nga poli në garë derisa u përplas në një shi të lehtë, duke i hapur derën Lewis Hamilton për të marrë një fitore dhe një epërsi të pikëve që ai nuk do të hiqte dorë pas kësaj.

Marko mendon se kishte një ndikim të qëndrueshëm nga gabimi i Vettel, që u transferua ndërsa ekipi u zhvendos nga marrja e Maurizio Arrivabene si drejtori i ekipit në Mattia Binotto duke marrë përsipër.

“Unë mendoj se është një pasiguri që filloi në sytë e mi me përplasjen në Hockenheim në 2018, ndërsa ishte udhëheqëse,” i tha Marko Autosport në një intervistë ekskluzive.

“Në atë kohë Arrivabene ishte ende drejtori i ekipit. Prej atëherë, marrëdhënia me Ferrari ka shkuar nga e keqja në më keq.

“Sa larg ishte në disavantazh për nga materiali, nuk mund ta them, por duhet thënë se ai bëri shumë gabime vetë.

“Me këtë përplasje, vendosi pasigurinë dhe ngarja e automjeteve shpesh nuk ishte në nivelin e Vettel.”

I pyetur nëse besonte se Vettel mund të rizbulonte formën e tij kulmore në Aston Martin, Marko tha: “Shpresoj kështu, për hir të tij”.

Marko dhe Vettel krijuan një lidhje të fortë në Red Bull, me gjermanin që mori të katër titujt e tij botëror për ekipin me bazë në Milton Keynes.

Vettel ishte lidhur në fillim të vitit të kaluar me një kthim të mundshëm në Red Bull mes pasigurisë për të ardhmen e tij në F1, por ekipi ishte i qartë se kurrë nuk e konsideroi atë në kohën kur ishte në dispozicion sepse ishte i përkushtuar ndaj Alex Albon në atë moment.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu