Tsunoda do të bëjë debutimin e tij në F1 fundjavën e ardhshme në Bahrain pasi u promovua nga Red Bull në ekipin e tij motër pas përfundimit të tij të vendit të tretë në Formula 2 vitin e kaluar.

Pas përfundimit të provave private për AlphaTauri në makineritë e vjetra F1, Tsunoda shijoi drejtimin e tij të parë të zgjatur në makinën e ekipit 2021 në Bahrein javën e kaluar.

Tsunoda ktheu kokat e tij në vendin e dytë në skedarët e përgjithshëm, duke përfunduar vetëm 0,093 sekonda nga koha më e mirë e postuar nga Max Verstappen i Red Bull.

Edhe pse Marko ishte i impresionuar nga performanca e AlphaTauri përmes testit dhe makinës që ajo ka prodhuar, ai ishte veçanërisht komplementar për performancën e Tsunoda.

“Yuki Tsunoda ynë është 20 vjeç, dhe ka qenë vetëm në këtë makinë për një ditë e gjysmë, por ai ka dhënë një performancë të bujshme,” tha Marko në një intervistë me RTL

“Sigurisht që nuk mund ta bësh atë pa një [good] makina Por unë mendoj se AlphaTauri do të jetë afër mesfushës së përparme, e cila është shumë afër. Ka Renault, ka Ferrari, gjithashtu Aston Martin.

“Unë mendoj se McLaren është një nivel përpara. Ne presim që të ketë një betejë të ashpër atje. Në varësi të pistës, njëra ose tjetra do të jenë përpara. Por përsëri, Tsunoda ishte i bujshëm.”

Yuki Tsunoda, AlphaTauri AT02

Yuki Tsunoda, AlphaTauri AT02

Foto nga: Zak Mauger / Imazhe Motorsport

Marko ka qenë thelbësor në ngritjen e Tsunoda përmes radhëve me akademinë e të rinjve Red Bull, duke u hedhur nga F4 në F1 në vetëm tre vjet.

Shoferi japonez kaloi vetëm një vit të vetëm në F3 dhe F2 para se të kalonte në F1, pasi kishte marrë gjithashtu mbështetje nga Honda gjatë karrierës së tij të vogël.

Tsunoda ndjeu se moda në të cilën ai u përshtat shpejt në çdo seri të vogël do ta linte atë në formë të mirë për debutimin e tij në F1 këtë vit ndërsa ai bën oferta për të marrë shpejtësinë.

“Dy vjet më parë, për herë të parë erdha në Evropë, në Formula 3, dhe shumicën e pistave që isha për herë të parë,” tha Tsunoda.

“Kishte vetëm një praktikë të lirë dhe ishe i drejtë në kualifikim. Duhet të performosh mirë në kualifikim për të marrë një pikë të mirë në çdo garë.

“Në fillim të sezonit në Formula 3, unë u mundova pak për t’u përshtatur me pistat. Por kjo situatë e vështirë e bën më të mirë për t’u përshtatur mirë. Sidomos në Formula 2, ajo përvojë ishte vërtet e dobishme.

“Këto dy vjet në Formula 2 dhe Formula 3, duke iu përshtatur përvojës së makinës, janë tashmë të dobishme për Formulën 1, [and will be] sidomos në fillim të sezonit “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu