Red Bull thotë se lidhjet e ngushta të George Russell me Mercedes do të thoshin se ai kurrë nuk ishte në radarin e tij si një zëvendësim për Alex Albon për sezonin e Formula 1 2021.

Me Red Bull që ka qenë i hapur se do të shikonte jashtë grupit të tij të tanishëm të shoferëve nëse Albon nuk do të jepte atë që dëshironte, Sergio Perez përfundimisht përfundoi ulja e ulëses së dytë të Red Bull për 2021.

Sidoqoftë, Russell do të kishte qenë një pretendent i qartë bazuar në shpejtësinë e tij të pastër pasi tregoi në Sakhir Grand Prix se kishte ritmin për të fituar kur qëndroi për një të sëmurë Lewis Hamilton.

Duke reflektuar mbi kandidatët që Red Bull vlerësoi ndërsa erdhi në vendimin e tij për shoferët e vitit 2021, këshilltari i tij për motorsport Helmut Marko tha se Russell nuk u konsiderua kurrë.

“Jo”, tha ai në një intervistë ekskluzive me Autosport.

“Ai ka një kontratë dhjetë-vjeçare me Toto Wolff. Ai është një i ri Mercedes. Ne po kërkonim një zgjidhje të përkohshme për një vit. Perez është opsioni shumë më i mirë atje.”

Marko thotë se nuk kishte dyshim se Russell është një shofer i mirë, por ai vuri në dyshim në lidhje me krijimin e shumë yllit të tij në Sakhir GP sepse ai ndjeu se ishte një fundjavë ku interpretoi Valtteri Bottas.

“Russell është një i ri inteligjent dhe i shpejtë,” shtoi Marko.

“Përpjekja e tij për Mercedes ishte e shkëlqyeshme. Por në të njëjtën kohë, u shënua nga një pasiguri e tillë nga Bottas sa që në të vërtetë nuk ishte një krahasim i vlefshëm.

“Bottas bashkoi të tilla mut nga xhiroja e parë të Premten, saqë ishte shumë më poshtë nivelit të tij normal”.

Si dhe mori vendimin për t’i dhënë Perez një vend në Red Bull, Marko ishte i rëndësishëm në bërjen e thirrjes për të promovuar Yuki Tsunoda nga Formula 2 në AlphaTauri.

Marko është plot lavdërime për ato që bënë Japonezët në fushatën e tij fillestare F2 dhe thotë se priten gjëra të mira prej tij në F1 vitin e ardhshëm.

“Tsunoda ishte shoferi i vetëm i Formula 2 i cili vazhdimisht përfundoi në pesë më të mirët në çdo garë,” tha ai.

“Ishte vetëm për shkak të defekteve teknike dhe disa përplasjeve që ai nuk arriti të fitonte kampionatin. Dhe kjo në vitin e tij rishtar.

“Ai karakterizohet nga një shpejtësi themelore e pabesueshme dhe një fazë shumë e shpejtë e kapjes dhe e të mësuarit.

“Nëse keni shikuar në garat e fundit, ai u përmbajt në fillim të garave derisa gjithçka u rendit gjysma, ai kurseu gomat e tij dhe pastaj sulmoi.

“Kjo ishte një super përzierje midis të qenit agresiv dhe ngasjes me kokë”.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu