Nikita Mazepin duket se do të garojë nën një flamur neutral për dy vitet e ardhshme pas konfirmimit që një vendim anti-doping kundër Rusisë do të shtrihej në Formula 1.

Gjykata e Arbitrazhit për Sportin (CAS) njoftoi në dhjetor se kishte mbështetur ndalimin e Rusisë për të garuar në ngjarje sportive të kampionatit botëror, në lidhje me doping dhe mbulime të sponsorizuara nga shteti në Lojërat Olimpike Dimërore 2014 në Soçi.

CAS konfirmoi se kishte ulur ndalimin katër-vjeçar të propozuar nga Agjencia Botërore Anti-Doping (WADA) në dy vjet, që do të thotë se nuk do të ketë një skuadër ruse të dedikuar në Lojërat Olimpike të ardhshme ose Kupën e Botës FIFA tjetër në 2022.

Federata Ruse e Automjeteve tani ka njoftuar se ka marrë sqarime nga FIA lidhur me vendimin e CAS këtë javë, duke konfirmuar se kjo do të ndikonte në drejtuesit që garojnë në seritë e kampionatit botëror.

Kjo do të thotë që Mazepin, i cili do të bëjë debutimin e tij në F1 këtë vit me Haas pasi të rritet nga F2, do të ndalohet të garojë nën flamurin rus për dy sezonet e ardhshme.

Drejtuesit rusë në të gjitha kampionatet botërore të FIA – përfshirë Formulën E, WRC, WEC dhe WRX – gjithashtu do të ndalohen të përdorin stemat, flamujt ose simbolet kombëtare, si dhe fjalën “Rusi” ose “Rusisht”.

Shoferët do të lejohen ta quajnë veten një “atlet neutral nga Rusia” ose të renditen si “Rusi. Atlet neutral” dhe të përdorin fjalën “Rusi” në çdo veshje për sa kohë që i jepet rëndësi e barabartë “atletit neutral”.

Ata gjithashtu mund të përdorin akronimin RAF, që qëndron për ‘Federata Ruse e Automjeteve’, dhe përsëri mund të përdorin ngjyrat e flamurit rus.

Vendimi gjithashtu ndalon luajtjen e himnit kombëtar rus në ngjarjet e FIA, që do të thotë se ai nuk do të luhet përpara çmimit të madh në Soçi, as për ndonjë fitore ruse gjatë ceremonisë së podiumit.

Spektatorët do të lejohen ende të sjellin flamuj rusë në garat zyrtare të FIA-s, ndërsa zyrtarët rusë gjithashtu lejohen ende të marrin pjesë në ngjarje sportive. Presidenti Vladimir Putin ishte një mysafir i rregullt në garën F1 në Soçi kur u shtua në kalendar në 2014.

Duket se shoferi i ri i Ferrari Robert Shwartzman do të lejohet të garojë ende nën flamurin rus në Formula 2 pasi nuk është një kampionat botëror i FIA-s, duke e vendosur atë jashtë vendimit të CAS.

Vendimi i CAS është i vlefshëm nga data fillestare e vendosjes, dhe zgjat dy vjet deri më 16 dhjetor 2022.

Çmimi i Madh Rus nuk do të preket nga vendimi, pavarësisht nga një ndalim i mëparshëm i WADA në vendin që pret ngjarje sportive gjatë periudhës së sanksionimit, nëse gara nuk mund të anulohet për shkak të klauzolave ​​kontraktuale.

Organizatori i garës, Rosgonki, tha pas vendimit fillestar të WADA në dhjetor 2019 se kontrata e saj ishte në fuqi deri në 2025 dhe se ishte “i sigurt se Çmimi i Madh Rus do të zhvillohet në 2020 dhe vitet pasuese”.

FIA është kontaktuar për komente në lidhje me deklaratën e RAF.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu