Shefi i ekipit të Alfa Romeo, Fred Vasseur thotë se ai “nuk është i sigurt se do të ishim në gjendje të mbijetonim” pa masat e kursimit të kostos së Formula 1 dhe ngrirjen e pjesshme të zhvillimit.

Në vazhdën e pandemisë COVID-19, e cila gjithashtu ndikoi në mënyrë drastike në financat e F1, ekipet F1 ranë dakord të vonojnë rregulloret e reja me një vit deri në 2022, ndërsa mbanin shasinë e tyre aktuale në 2021 dhe kufizonin punën e zhvillimit në makinat me një sistemi i shenjave.

Duke folur për Autosport, Vasseur beson se ato masa ishin thelbësore për të mbajtur në këmbë ish-ekipin e Sauber dhe tha se ai ishte mirënjohës që ekipet e F1 arritën një marrëveshje.

“Asnjëherë nuk është e lehtë të bësh një lëvizje sepse gjithmonë ke pak frikë se mund t’i japësh një avantazh dikujt tjetër ose një ekipi tjetër”, shpjegoi Vasseur.

“Ne ishim në një situatë kaq të vështirë sa na u desh [agree to a reduced cost cap and development freeze].

“Por ne gjithashtu mund të imagjinojmë në këtë fazë që disa skuadra do të kishin qenë më drastike kundër kësaj.

“Kur keni ndjenjën se nuk po performoni në Barcelonë [during testing], nuk jeni të etur të ngrini makinën për 18 muajt e ardhshëm.

“Fatmirësisht kjo ndodhi, sepse nuk jam i sigurt se do të ishim në gjendje të mbijetonim.”

Vasseur, ekipi i të cilit kaloi një sezon të vështirë për të përfunduar i tetë në kampionatin e konstruktorit, mendon se viti 2020 ishte një “revolucion” për F1 në një nivel politik, me pandeminë që i detyroi skuadrat të punojnë më ngushtë së bashku.

“Më pak se më parë, do të kishte qenë e vështirë,” mbërtheu ai. “Me siguri që është gjithashtu në kohë të vështira që ju mund të shihni solidaritetin e grupit.

“Në disa javë ne ishim në gjendje të bënim shumë më tepër sesa çfarë bëmë në 10 vitet e fundit me uljen e kufirit të kostos, ndryshimin e rregullores, faktin që FOM ishte në gjendje të ndërtonte një kalendar të pabesueshëm me 17 gara për disa javë, dhe aftësia e të gjitha skuadrave për të ndryshuar nga një kalendar në tjetrin.

“Aq shumë gjëra ndodhën në një periudhë kaq të shkurtër sa mendoj se ishte si një revolucion në mendësinë e F1.

“Tani ne duhet ta mbajmë këtë mendim sepse mendoj se për të ardhmen, ndoshta do të duhet të përballemi me çështje të reja në të ardhmen.

“Dhe kjo do të thotë që kur jemi duke punuar së bashku ne jemi në gjendje të përmirësojmë situatën mjaft shpejt.”

E ardhmja e ekipit Hinwil u rrit me njoftimin se lidhja e saj Alfa Romeo do të zgjatet deri në vitin 2021, me markën italiane dhe Sauber duke formuar një marrëdhënie që përfshin gjithashtu zhvillimin e makinave rrugore të Alfa.

Vasseur shpjegoi se partneriteti me Alfa Romeo shkon shumë përtej paketës së sponsorizimit që përfshin.

“Për ne është thelbësore,” shtoi ai. “Unë nuk dua të flas në lidhje me aspektin financiar, por me siguri është një pjesë e kësaj, por është më tepër motivimi që ju mund të shtoni në ekip, që ju të mund të përballoni rekrutimin për zhvillimin e kompanisë.

“Fakti që Alfa Romeo, kampioni i parë botëror, po zgjat marrëveshjen me ne dhe dëshiron të zhvillojë partneritetin është një shpërblim i bukur, por nuk është vetëm një shpërblim, por është një hap tjetër për ne.

“Tani po bashkëpunojmë shumë nga ana e automobilave dhe mendoj se është një partneritet i mirë për kompaninë.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu