McLaren nuk ka në plan të braktisë qasjen e saj “shumë të shënjestruar” ndaj programit të saj të ri të shoferit Formula 1, duke dashur të shmangë çështjen e luftës për të vendosur talentin e saj.

Ekipi ka sjellë një numër shoferësh të rinj në F1 përmes programit të tij të vogël, duke përfshirë shtatë herë kampionin e botës Lewis Hamilton dhe shoferin aktual të McLaren F1 Lando Norris.

McLaren aktualisht nuk ka ndonjë shofer në librat e saj si një shofer i ri pasi Sergio Sette Camara u largua në fillim të këtij viti për t’u bashkuar me Red Bull si një shofer rezervë.

Por CEO i McLaren Racing, Zak Brown, ndjeu se mënyra për të pasur më pak shoferë të rinj ishte më e mira për ekipin, duke besuar se nënshkrimi i Daniel Ricciardo për 2021 provoi se gjithmonë do të kishte interes të jashtëm për t’u bashkuar.

“Ne kemi një filozofi tjetër,” tha Brown.

“Unë mendoj se ju hasni problemin që kanë të tjerët, ku ata kanë shumë shoferë dhe ata fillojnë të përpiqen t’i vendosin ato me ekipe të tjera, ose ata nuk kanë një vend në dispozicion kur shoferi i tyre është i gatshëm të jetë në dispozicion.

“McLaren, veçanërisht me progresin tonë të fundit, do të jetë gjithmonë një ekip për të cilin shumica e shoferëve kanë një dëshirë të lartë për të përzënë, veçanërisht pasi ne vazhdojmë të përparojmë.

“Lando është shumë i ri. Ne sapo kemi filluar me Danielin, kështu që një shofer të na trokitë në derë për një ose dy vjet, nuk do të kemi vend për ta.

“Unë mendoj se ne jemi më strategjikë, sikur të ishim me Lando, e gjetëm atë herët, si të ishim me Stoffel [Vandoorne] – për fat të keq kjo nuk funksionoi. Ka punuar me Lewis, dhe vetëm i zgjodhi disa kur i sheh që mund të piqen në një kohë kur mund të kesh një vend të disponueshëm “.

PLUS: Si McLaren e ktheu kryengritjen në katin e dyqanit në rimëkëmbjen e besueshme

Qasja e McLaren bie në kontrast me atë të Red Bull dhe Ferrari, të cilët kanë një numër shoferësh të rinj si pjesë e programeve të tyre, por shpesh luftojnë për t’u gjetur atyre vende.

Brown tha se megjithëse aktualisht nuk kishte asnjë që përfaqësonte programin e ri të shoferit të McLaren, drejtori i ekipit F1 Andreas Seidl dhe drejtori i garave Andrea Stella po vëzhgonin ata që ngriheshin në radhët e të rinjve.

“Ndërsa është shumë mirë që Red Bull e ka gjetur Maksin, ata kanë kaluar shumë talent për të arritur atje dhe me shumë shpenzime”, tha Brown.

“Ne jemi më mirë të jemi shumë në shënjestër. Unë mendoj se në këtë pikë, ne po i kushtojmë vëmendje asaj që po ndodh në formulat e të rinjve. Ne nuk kemi askënd në të vërtetë në një program të vogël në këtë pikë, sepse unë mendoj se nuk do të me të vërtetë nuk kam një shtëpi për ta.

“Por Andreas dhe Andrea i kushtojnë shumë vëmendje formulave të të rinjve, dhe ne do të shohim në një ose dy vjet të tjerë se kush është atje.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu