McLaren përfundoi e treta në kampionatin e konstruktorëve të vitit të kaluar dhe veshja Woking është e njohur për të konfirmuar statusin e saj si më e mira nga pjesa tjetër pas Red Bull dhe Mercedes në 2021.

Ndërsa shoferët e McLaren, Daniel Ricciardo dhe Norris u kualifikuan përkatësisht të gjashtin dhe të shtatin në Bahrein, pas një Ferrari dhe një AlphaTauri, Norris punoi në rrugën e tij deri në të katërtin si përfunduesi më i lartë duke mos drejtuar makinën për një nga dy ekipet më të mira.

Kur u pyet nga Autosport nëse hapësi i sezonit 2021 konfirmoi që McLaren është në krye të betejës në mesfushë, Norris tha se është “e vështirë të thuash” nëse ekipi është më i miri nga pjesa tjetër, por ishte i inkurajuar nga fakti që McLaren është më afër Red Bull dhe Mercedes se vitin e kaluar.

“Ne jemi afër, nuk jemi larg miljeve nga Mercedes dhe Red Bull krahasuar me sezonin e kaluar,” u përgjigj Norris.

“Mendoj se e kemi mbyllur hendekun mjaft pak dhe shpresojmë që në disa pista ta mbyllim edhe më shumë.

“Hardshtë e vështirë të thuash nëse jemi lehtësisht më të mirët nga pjesa tjetër, nuk e di se si ishte ritmi i AlphaTauri, por mendoj se makina është e mirë.”

Lando Norris, McLaren MCL35M, Charles Leclerc, Ferrari SF21

Lando Norris, McLaren MCL35M, Charles Leclerc, Ferrari SF21

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

Norris u kualifikua pas Charles Leclerc të Ferrarit, por pas një përplasjeje në dy xhiro në fazat fillestare ai arriti të kalonte shoferin Monegasque në Kthesën 1 dhe më pas u largua me qetësi.

Ritmi i garës së AlphaTauri është më shumë i panjohur për shkak të fillimit të pestë Pierre Gasly që goditi pjesën e pasme të Ricciardo në xhiron e hapjes, por shoku i tij i ri i ekipit Yuki Tsunoda tregoi se ekipi i Faenza ka potencial në rrugën e tij nga 13 në të nëntën.

Norris pret që beteja e McLaren me Ferrari dhe AlphaTauri të “shkojë mbrapsht dhe përpara” gjatë gjithë sezonit, por ishte i sigurt që ritmi i garës së McLaren do të ishte më i lartë se Ferrari në Bahrain.

Lexoni gjithashtu:

“Po, unë mendoj se ne e dinim se nga vrapimet në FP2 dhe prova që bëmë këtu,” shpjegoi Norris.

“Mendoj se kemi kuptuar se çfarë [Ferrari] mund te bej.

“Edhe vitin e kaluar Charles ishte përpara nesh në kualifikim dhe Ferrari mund të jetë shumë i shpejtë në kualifikim.

“Gjatë garave ata dukej se luftuan.

“Unë mendoj se ne ishim qartë qartë më të shpejtë me ritëm, gjë që ishte një gjë e mirë, por do të ketë disa gara ndoshta ku ata mund të kujdesen më mirë për gomat dhe të jenë shumë më të shpejtë.

“Do të shkojë prapa dhe përpara midis nesh dhe Ferrarit dhe me AlphaTauri duket shumë afër nesh, kështu që unë po pres me padurim betejën.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu