McLaren ka njoftuar se do të zbulojë makinën e saj të re për sezonin 2021 Formula 1, MCL35M, në 15 Shkurt.

McLaren është skuadra e dytë që konfirmon planet e saj të fillimit përpara fushatës së re, pas konfirmimit nga Alfa Romeo se do të zbulojë makinën e saj të re në 22 Shkurt.

Në një mesazh të postuar në kanalet e saj sociale, McLaren zbuloi datën e nisjes për makinën e re si 15 Shkurt, me një ngjarje të planifikuar për në orën 19:00 GMT.

Ngjarja e nisjes do të zhvillohet në McLaren Technology Center në Woking dhe do të transmetohet në partneritet me mbajtësin e të drejtave televizive në Mbretërinë e Bashkuar Sky Sports F1.

McLaren do të heqë mbulesat nga makina e saj e re për sezonin 2021 në këtë ngjarje, si dhe do të paraqesë shoferin e ri Daniel Ricciardo pas kalimit të tij dimëror nga Renault. Ricciardo do të jetë partner Lando Norris, i cili vazhdon për sezonin e tij të tretë me McLaren në 2021.

PLUS: Si McLaren e ktheu kryengritjen në katin e dyqanit në rimëkëmbjen e besueshme

Drejtuesit do të synojnë të vazhdojnë ringjalljen e fundit të McLaren që çoi në ekipin që përfundoi i treti në kampionatin e ndërtuesve të vitit të kaluar, duke shënuar sezonin më të mirë të ekipit që nga 2012.

Një tjetër ndryshim i madh për McLaren në 2021 është ardhja e Mercedes si partneri i saj i ri i njësisë së energjisë, duke marrë përsipër nga Renault.

McLaren është detyruar të përdorë dy argumentet e saj të zhvillimit në ridizenjimin e pjesës së pasme të makinës për të akomoduar njësinë e energjisë Mercedes, por ekipi mbetet i sigurt se do të ofrojë një hap të mirë përpara për sa i përket performancës.

McLaren shpërndau një video të makina MCL35M duke u ndezur për herë të parë në një nga gjiret e garës në fabrikë të Mërkurën, duke shënuar një hap tjetër përpara në partneritetin e tij të rindezur me Mercedes.

McLaren shërbeu si ekip i punës së Mercedesit në F1 midis 1995 dhe 2009 dhe vazhdoi të përdorë motorët e saj deri në fund të 2014 përpara kalimit të saj në Honda.

Sfida e ndërrimit të furnizuesit të njësisë së energjisë do të thotë që, përkundër bartjes së synuar të shasisë për 2021, McLaren ka dizajnuar një makinë që në thelb është krejt e re.

“Ndërsa çdo ekip tjetër do të marrë pjesën më të madhe të makinës së tij nga viti i kaluar në këtë vit, kalimi ynë në njësinë e energjisë Mercedes do të thotë se nuk është kështu për ne,” tha drejtori i prodhimit i McLaren, Piers Thynne.

“Kjo ka sjellë një sasi të madhe ndryshimesh dhe, në thelb, ne kemi ndërtuar një makinë të re. Numri i pjesëve të reja në MCL35M është afërsisht i njëjtë me atë kur ndërtuam MCL35.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu