McLaren ka zbuluar mënyrat se si Lando Norris është rritur si shofer i Formula 1, pavarësisht se tashmë ka demonstruar disa tipare të forta para se të bënte debutimin e tij në garë.

Norris po shkon në këtë sezon të tretë me McLaren në 2021, dhe dha podiumin e tij të parë për ekipin në hapjen e vitit të kaluar në Austri.

Por, ndërsa ka bërë progres të qartë në pistën nga fushata e tij rishtar, është qëndrimi jashtë Britanik i Britanikut që McLaren ka qenë i impresionuar me të.

Andrea Stella, drejtori i garave të McLaren, thotë se qasja që Norris ka adoptuar dallon sa ritmi i tij.

“Unë mendoj se Lando është një garues me të vërtetë i fortë tani,” shpjegoi Stella, kur u pyet nga Autosport për zhvillimin e Norris që kur ai arriti për herë të parë në F1.

“Do të doja të shtoja se herë pas here, ai është prekur nga disa probleme teknike. Dhe Lando, një cilësi që më pëlqen shumë tek ai është se ai nuk qan.

“Ai nuk thotë:” Unë e kisha këtë problem dhe këtë problem, dhe këto janë problemet. Unë jam më i miri në botë. Por për shkak të këtij problemi, nuk mund të tregoja se jam më i miri “.

“Kështu që ne patjetër mund të jemi dëshmitarë të rritjes së tij si një garues. Gjithashtu qëndrueshmëria e tij, aftësia për të qëndruar në kohën e synuar të xhiros, aftësia për të ekzekutuar një kohëzgjatje të caktuar për të arritur strategjinë që ne planifikojmë, menaxhimin e gomave të tij dhe kështu me radhë. Kjo është kryesore gjëra për të cilat kemi mundur të dëshmojmë në drejtim të rritjes “.

Stella thotë se ka pasur një pjekuri edhe nga Norris, përsa i përket reagimeve të makinave që ai ka qenë në gjendje të japë, e cila ka ardhur nga një rritje e besimit në aftësitë e tij.

“Ai ka më shumë vetëdije për vetveten dhe më shumë vetëdijen për veturën”, shtoi Stella. “Me ndershmërinë e tij natyrore kur filloi me ne, shumë shpesh Lando thoshte:” Unë nuk po bëj një punë mjaft të mirë atje. Unë nuk jam aq i mirë në atë cep “. Ai po tregonte shumë nga vetja.

“Kështu që unë mendoj se ne e ndihmuam atë të ndajë çfarë është makina, dhe çfarë është shoferi. Shumë shpesh shoferi në të vërtetë duhet të jetë më kërkues me makinën sesa të mendojë thjesht se duhet të përshtatem, ose nuk po bëj aq mirë sa duhet punë në atë cep.

“Kështu që ai [Norris] tani ka më shumë vetëdije se çfarë duhet të jetë kontributi i shoferit dhe çfarë duhet të jetë performanca e makinës. Pastaj ai duke qenë në gjendje t’i ndajë ato, do të thotë që reagimet e tij janë bërë më të sakta “.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu