Drejtori i garave të McLaren Formula 1 Andrea Stella thotë se marrëdhënia e ngushtë midis Carlos Sainz Jr dhe Lando Norris i inkurajoi të dy burrat të hapnin “kutinë e tyre të sekreteve” dhe të ndanin informacionin.

Stella shpreson që Norris dhe ardhja e re Daniel Ricciardo do të formojnë një partneritet të frytshëm, megjithëse ai thotë se në mënyrë të pashmangshme nuk do të jetë e njëjta gjë dhe do të duhet të menaxhohet ndryshe.

Sainz dhe Norris ishin shokë ekipi për dy sezone në 2018 dhe 2019, dhe ata shpejt krijuan një lidhje, pavarësisht nga një ndryshim në moshë dhe përvojë. Ata e ndihmuan ekipin e Woking të kalonte nga i gjashti në të katërtin dhe më pas të tretin në kampionatin e konstruktorëve.

“Carlos dhe Lando kanë qenë të shkëlqyeshëm këtë vit,” tha Stella në një faqe në internet të ekipit Q&A.

“Niveli i bashkëpunimit midis të dyve ka qenë tepër i lartë.

“Oneshtë një nga arsyet që ata përputhen në mënyrë të barabartë në rrugën e duhur. Kur ka një dialog të hapur dhe transparent midis shokëve të ekipit, kjo ngre performancën e tyre sepse ata mund të kontrollojnë me njëri-tjetrin dhe të identifikojnë shpejt pikat e dobëta të makinës ose të gjejnë më të mirën afrimi në një cep.

“Kjo ka qenë e mundur për shkak të cilësive personale të Carlos dhe Lando, dhe, shpresoj, ambienti që kemi ndërtuar brenda ekipit që inkurajon hapjen dhe besimin.

“Kjo do të thotë që shoferët ndihen rehat kur hapin kutinë e tyre të sekreteve, në vend që ta mbajnë atë kuti të mbyllur në mënyrë që të mos i japin asnjë përparësi shokut të tyre të ekipit.”

Duke zgjeruar ndikimin e mundshëm të Ricciardo, Stella tha: “Ai ka provuar se është një nga më të mirët atje.

“Gjëja më e rëndësishme nga këndvështrimi im është që ne të ruajmë kushtet që kemi krijuar për të lejuar atë nivel të lartë bashkëpunimi midis Carlos dhe Lando.

“Por kjo nuk ka të bëjë vetëm me ruajtjen e atyre kushteve, ne mund të duhet t’i adaptojmë ato. Daniel nuk është Carlos dhe marrëdhënia e tij me Lando do të jetë e ndryshme.

“Mund të jetë i ngjashëm, por nuk do të jetë i njëjti dhe duhet të kemi kujdes për këtë dhe të përshtatemi me qëllim që të mbajmë standardet.”

Drejtori teknik i McLaren, James Key pret që Ricciardo të jetë një paketë shumë më e fortë sesa kur ata punuan në Toro Rosso në ditët e para të karrierës Australiane në F1.

“Ai është një shofer i shkëlqyeshëm për të punuar”, tha Key.

“Ai do të ketë grumbulluar shumë përvojë dhe njohuri që kur kam punuar për herë të fundit me të, kështu që unë pres që ai do të jetë disa hapa përpara vendit ku ishte atëherë në lidhje me atë që do të sjellë në ekip.

“Ai arrin si një fitues i garave të dëshmuara dhe është dikush që mund të shkojë me gishtërinjtë me shoferët më të mirë. Daniel është shumë i lehtë për tu vazhduar, por ai është jashtëzakonisht i vendosur dhe kjo ka një efekt pozitiv në çdo skuadër.

“Ai do të jetë një pikë referimi e shkëlqyeshme për ne dhe, së bashku me Lando, ne do të kemi një nga çiftëzimet më të forta të shoferit në paddock.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu