Australian ishte kualifikuar në pozicionin e gjashtë për debutimin e tij me ekipin me bazë në Woking, por ra në vendin e shtatë në garë, duke përfunduar dy vende dhe rreth 20 sekonda prapa shokut të ekipit Lando Norris.

Një Ricciardo i zhgënjyer tha pas garës se ai shpresonte që mungesa e tij e ritmit të ishte shkaktuar nga dëmtimi i kësaj makine.

“Unë u ndjeva sikur u bëra më i ngadaltë ndërsa gara vazhdoi,” tha ai. “Kështu që unë u ndjeva si pika e parë në butë që isha varur me Lando dhe Charles [Leclerc] pak a shumë, por më pas me mediumin ata u tërhoqën pak dhe më pas i vështirë edhe më shumë, kështu që u ndjeva sikur disi degradohesha ndërsa gara vazhdonte.

“Por përsëri nëse nuk jam atje ende me ritëm gjatë 50 xhirove, thjesht e dini që hendeku do të rritet kështu që mund të jetë vetëm rezultat i kësaj.”

Ai shtoi: “Unë shpresoj se kam dëm, ndoshta shpjegon disa nga ritmet.”

Daniel Ricciardo, McLaren

Daniel Ricciardo, McLaren

Foto nga: Glenn Dunbar / Imazhe Motorsport

Një inspektim pas gare nga ekipi zbuloi se dyshemeja e Ricciardo ishte dëmtuar si rezultat i kontaktit me Pierre Gasly të AlphaTauri, duke e bërë McLaren të humbte forcën e “konsiderueshme”.

“Pas garës gjetëm dëmtime në dyshemenë e Danielit nga ndikimi i Pierre që vrapoi në pjesën e pasme të makinës së tij në fillim të garës”, tha shefi i ekipit Andreas Seidl në një deklaratë të hënën.

“Niveli i dëmit kushtoi një sasi të konsiderueshme të forcës. Pavarësisht nga humbja e performancës Daniel përdori përvojën e tij për të përballuar çështjet dhe për të fituar pikë të rëndësishme për ekipin. Tani ne presim garën tjetër.”

Ricciardo pranoi se ai nuk e kishte ndjerë ndikimin nga makina e Gasly në fillim të garës.

“Për të qenë i sinqertë, unë nuk kam, jo. Kam dëgjuar se ai kishte dëm, kështu që unë vetëm e pashë atë në fund të garës dhe thashë,” Oh çfarë ndodhi? ” dhe ai shkon ‘Unë vrapova prapa teje’, “tha Ricciardo.

“Kështu që nuk kisha ide veç po, nëse dyshemeja ime duket e shkatërruar, atëherë unë ndoshta do të fle më mirë sonte”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu