Vettel bëri debutimin e tij zyrtar në Aston Martin të Premten në mëngjes në AMR21 me motor Mercedes, duke vendosur 51 xhiro në Bahrain International Circuit para se t’ia dorëzonte makinën shokut të ekipit Lance Stroll pas kohës së drekës.

Prapa më e shpejtë e Vettel prej 1m33.742s ishte tre sekonda më ngadalë se Koha kryesore e Max Verstappen në Red Bull, por gjermani thotë se kushtet me erë dhe me pluhur në Bahrein e bënë të vështirë të mësohej me makinën e tij të re.

“Me të gjithë sinqeritetin, ka qenë një mëngjes i ndërlikuar, sepse është mjaft me erë dhe kontrolli ishte i ulët,” tha Vettel në lajmin botëror të F1.

“Padyshim që ju kishit një pamje të vogël në TV. Të gjithë po luftonin me makinën e tyre, nuk mendoj se dikush ishte me pushime drejtpërdrejt nga kthimi nga pushimi i dimrit.

“Unë mendoj se të gjithë po përballeshin me të njëjtat kushte pista, por gjithsesi ishte shumë mirë për mua të lexoja si duhet për makinën dhe të mësohesha me të gjithë elementët e rinj për mua.”

Ndërsa koha e xhiros së pasdites së Stroll, e cila e çoi atë në vendin e katërt, sugjeron që Aston Martin ka një bazë të fortë, Vettel tha se ai nuk po “i kushtonte vëmendje të madhe kohërave të xhiros”, sepse ka akoma shumë elementë të AMR21 që i duhen me

“Makina është e ndryshme; është një njësi e ndryshme e energjisë, shumë çelësa dhe butona dhe procedura të ndryshme. Unë kam nevojë të mësohem për gjëra të tilla si frenat, drejtimi, sjellja e makinës,” shpjegoi ai.

“Kështu që unë ende mendoj se ka mjaft diferencë për veten dhe përmirësimin që duhet të bëj gjatë ngasjes, thjesht duke u njohur me makinën.

“Ishte kënaqësi e mirë të kthehesha në makinë për të qenë i sinqertë, është kënaqësi të punosh me ekipin. Më pëlqeu, dhe më shumë për të ardhur në ditët e ardhshme.”

Një pjesë e programit të njohjes së Vettel ishte mësimi me motorin Mercedes të Aston Martin, i cili paraqet një hap përpara nga njësia e energjisë Ferrari që ai përdori sezonin e kaluar.

“Obviousshtë padyshim ndryshe, është operuar ndryshe, kështu që është ndryshe nga ajo që jam mësuar”, shtoi katër herë kampioni i botës.

“Më së shumti më takon mua të shkoj me shpejtësi, por për sa i përket performancës të gjithë e dinë forcën e motorit Mercedes, kështu që në atë front nuk mendoj se kemi ndonjë justifikim. Unë po e pres me padurim këtë.”

Vettel dhe Stroll do të vazhdojnë të ndajnë garën për dy ditët e mbetura të provës në Bahrein, me Vettel që merr timonin të Shtunën në mëngjes dhe të Dielën pasdite.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu