Mercedes duroi një program të vështirë testimi para-sezonal ndërsa ekipi luftoi me paqëndrueshmërinë e pjesës së pasme në makinën e saj të re W12 pas shkurtimeve të forcës së ulët të futur për 2021.

Megjithëse Mercedes mbeti në këmbën e pasme gjatë një xhiro në Bahrein, duke humbur ndaj Max Verstappen të Red Bull në luftën për pozicionin e pole, ai doli shumë më mirë gjatë periudhave të gjata në garë.

Hamilton ishte në gjendje të mposhtte Verstappen në një betejë të ngushtë për fitore, u vendos pasi Verstappen u detyrua të kalonte epërsinë pasi kaloi rivalin e tij jashtë binarit në katër xhiro për të bërë.

Por gara erdhi si një kujtesë për Mercedes-in për sfidën e ashpër me të cilën përballet nga Red Bull në 2021 ndërsa ekipi gjerman shkon në kërkim të një serie të tetë radhazi të kampionateve botërore.

Valtteri Bottas, Mercedes W12, Sergio Perez, Red Bull Racing RB16B

Valtteri Bottas, Mercedes W12, Sergio Perez, Red Bull Racing RB16B

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

Duke reflektuar në fitoren e tij të garës në Bahrein, Hamilton pranoi që Mercedes ishte “me fat” të mundë Red Bull falë lëvizjes jashtë linjës të Verstappen dhe se ajo duhej të dilte më mirë në garat e ardhshme.

“Jam shumë i sigurt se duhet të bëjmë më mirë”, tha Hamilton. “Ne duhet të jemi më të zgjuar, dhe si lundrojmë gjatë fundjavave tona me faktin se nuk kemi makinën më të shpejtë në
momenti.

“Por kjo është gjithçka e mirë për mua. Nuk e kam problem që të tërhiqem shumë për të bërë ndryshimin.”

Mercedes ka fituar çdo titull botëror që nga fillimi i epokës hibride V6 në 2014, me sfidat e saj më të rëndësishme që vijnë nga Ferrari përgjatë 2017 dhe 2018.

Hamilton dhe shoku i skuadrës Bottas kanë përfunduar përkatësisht të parët dhe të dytët në kampionatin e shoferëve në dy vitet e fundit, duke vepruar si një shenjë e përparësisë së Mercedesit ndaj pjesës tjetër të rrjetit.

Por shkurtimet e forcës së ulët të futur për 2021 kanë dëmtuar ekipet që drejtojnë një koncept makinash me ngarkesë të ulët – të tilla si Mercedes dhe Aston Martin – më shumë sesa ato me makina me gravitje të lartë.

Lexoni gjithashtu:

Bottas përfundoi i treti në Bahrain, 37 sekonda prapa Hamilton dhe Verstappen pas një ndalje të vonë në gropë, por luftoi për të luftuar me dyshen kryesore gjatë gjithë garës.

Finlandezi pajtohet me vlerësimin e Hamiltonit se Mercedes aktualisht ndjek Red Bull për performancë të pastër, duke thënë që ritmi i makinës W12 “akoma duhet të jetë më i mirë”.

“Red Bull dukej me të vërtetë i shpejtë, dhe unë pres që të shoh në përsëritje xhiron e mbylljes midis Max dhe Lewis,” tha Bottas.

“Nuk kemi makinën më të shpejtë për momentin, duhet të jemi perfekt në çdo zonë tjetër.

“Por ne padyshim që duam të kemi edhe makinën më të shpejtë, kështu që duhet të vazhdojmë të punojmë.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu