Mercedes thotë se mund të presë deri në prag të testimit para-sezonal të Formula 1 në 2021 për të finalizuar kontratën e re të Lewis Hamilton.

Marrëveshja aktuale e kampionit të botës përfundon në fund të këtij viti dhe duket e pashmangshme që ai do të pranojë të qëndrojë në prodhuesin gjerman.

Por, ndërsa normalisht kontrata të tilla janë nënshkruar nga kjo fazë, ndikimi i pandemisë së koronavirusit ka vonuar Mercedes dhe Hamilton për të rënë dakord për kushtet.

Vështrim: 50 drejtuesit kryesorë të Autosport të vitit 2020

Për më tepër, shefi i Mercedes Toto Wolff ka kaluar shumë kohë duke u përqendruar së fundmi në rënien dakord për zgjatjen e kontratës së tij për të qëndruar në bord për tre vitet e ardhshme, si dhe një marrëveshje e re aksionesh me kompaninë kimike INEOS.

Duke folur të Premten, Wolff tha se nuk kishte shqetësim se gjërat nuk ishin zgjidhur ende me Hamilton – dhe ai ishte i qartë se nuk kishte ndonjë urgjencë për të nxituar gjërat.

“Nga këndvështrimi im, ne patëm një renditje kaq të suksesshme në kampionate në shtatë vitet e fundit, sa nuk ka asnjë arsye për të mos vazhduar më,” tha Wolff, kur u pyet për situatën e fundit.

“Ai [Hamilton] është në krye të lojës së tij dhe ai do të jetë për një kohë. Dhe kjo është arsyeja pse vazhdimi së bashku nuk është mend.

“Nëse i referoheni përse nuk kemi marrë një kontratë të nënshkruar? Arsyeja është e thjeshtë. Ne gjithmonë kemi dhënë përparësi për ta bërë këtë kampionat dhe jo për t’u shpërqendruar nga diskutime ndonjëherë të vështira, siç është natyra e negociatave. Por pastaj COVID goditi.

“Pra, kjo na ka vonuar pak, por ne nuk shqetësohemi që përfundimisht ta bëjmë atë.

“Ne nuk po i vendosim asnjë datë të veçantë, sepse nuk duam të vihemi nën presion nga ju djema [the media] ndërsa nuk është nënshkruar ende. Kështu që herët a vonë, duhet të bëhet. Më së voni para se të shkojmë në provë “.

Për shkak të përfundimit të vonë të sezonit 2020 F1, testimi para-sezonal nuk do të fillojë deri në fillim të marsit në Barcelonë vitin e ardhshëm.

Megjithëse Hamilton ka të ngjarë të komandojë një pagë të majme si pjesë e marrëveshjes së tij të re, kryetari i Mercedes Ola Kallenius tha se ai nuk kishte dyshim se britaniku ishte njeriu i duhur për prodhuesin gjerman.

“Unë mendoj se Lewis Hamilton është shoferi më i madh, ose një nga më të mirët, në të gjitha kohërat”, tha ai. “Unë e njoh që kur ishte adoleshent.

“Unë mendoj se përkushtimi dhe profesionalizmi i tij kur bëhet fjalë për atë se si ai i ka kushtuar jetën e tij për të qenë më i madhi është i jashtëzakonshëm dhe i duartrokitur. Dhe ai është gjithashtu një djalë i mirë.

“Pra, ne do të dëshironim të vazhdonim këtë partneritet. Dhe pastaj i takon Toto-s në rolin e tij për ta arritur atë.”

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu