Mercedes i dha makinës së saj W12 një vrapim të parë në pistë të Premten në Bahrain International Circuit, por ra në fund të tabelës së kilometrazhit pas një dite sfiduese.

Valtteri Bottas humbi shumicën e mëngjesit të tij pas një çështjeje të ndërrimit të marsheve, e cila Drejtori i ekipit Toto Wolff tha “nuk erdhi nga askund”, u zbulua në prehrin e tij të instalimit dhe e detyroi Mercedesin të ndërronte kutinë e shpejtësisë. Finlandezi përfundoi vetëm gjashtë xhiro në total.

Shoku i tij i skuadrës Lewis Hamilton mori detyrën për pasdite, por pasi humbi kohën për shkak të ngarkesës së punës së ekipit gjatë pushimit të drekës, ai pësoi një pengesë të mëtejshme kur u zbulua një çështje ekuilibri.

Hamilton e përfundoi ditën e 10-të më të shpejtë, me Bottas të 14-të, pasi Mercedes përfundoi vetëm 48 xhiro. Numri i tij ishte 91 xhiro i turpshëm nga udhëheqësi i kilometrazhit Red Bull dhe e lë ekipin shumë prapa në programin e tij të testimit.

“Ka qenë një fillim i dobët i sezonit nga ne sot,” tha Shovlin.

“Kemi humbur pak a shumë tërë mëngjesin me Valtteri me një problem të kutisë së shpejtësisë dhe ngarkesa jonë e punës gjatë drekës do të thoshte se po vonoheshim në seancën e pasdites me Lewis.

“Sapo vrapuam, ishte e qartë që nuk e kishim makinën në dritaren e duhur të ekuilibrit dhe ndërsa bëmë përparim gjatë ditës, ne nuk jemi të kënaqur me performancën e makinës dhe është shumë e qartë që kemi disa punë për të bëj

“Ne jemi shumë larg prapa në programin tonë të provës dhe duhet të gjejmë pak ekuilibër dhe shpejtësi, por na mbeten dy ditë dhe çdo mundësi për të rimarrë situatën.”

Lewis Hamilton, Mercedes W12

Lewis Hamilton, Mercedes W12

Foto nga: Charles Coates / Imazhe Motorsport

Kampioni në fuqi i botës Hamilton pranoi se “nuk ishte ditët më të pastra” për Mercedes, por u përpoq të gjente disa pozitive.

“Këto gjëra janë dërguar për të na provuar,” tha Hamilton.

“Të gjithë kanë punuar jashtëzakonisht shumë për të na arritur këtu. Ne patëm atë fatkeqësi në mëngjes, e cila ishte shumë për të ardhur keq për Valtteri sa i përket humbjes së kohës në rrugën e duhur dhe ekipi po punon shumë për të provuar dhe kuptuar se çfarë ishte ajo.

“Ne nuk kemi zgjidhje tjetër veçse të marrim pozitivet. Më kujtohet në vitin 2007 gjatë testimit kisha 10 ditë në makinë dhe tani po bëhet gjithnjë e më pak. Kemi vetëm një ditë e gjysmë në makinë para garës së parë, me goma të ndryshme dhe modifikime të ndryshme aero, kështu që nuk është e lehtë, por është e njëjtë për të gjithë.

“Do të doja të mendoja se përvoja ime nëntë vjeçare me këtë ekip do të më ndihmojë të nxjerr më të mirën nga ajo.”

Hamilton kishte një numër ekskursionesh jashtë shtegut gjatë sesionit të dytë pasi të gjithë shoferët luftuan me kontroll të ulët pasi një stuhi rëre goditi qarkun e Bahreinit.

“Unë kurrë nuk kam parë një stuhi rëre të vijë këtu më parë gjatë gjithë viteve që kam lëvizur në këtë qark,” tha Hamilton.

“Rëra po lëvizte ashtu si do të lëvizte shiu. Të kesh rërë në goma nuk është e mirë për jetëgjatësinë e tyre dhe marrja e qëndrueshmërisë në vrapime të gjata është e vështirë.

“Gjatë një xhiro të vetme nuk është më e keqja, por ju duhen shumë xhiro në këtë periudhë të vitit për të marrë të dhëna”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu