Një strategji agresive nga prodhuesi gjerman i makinave, aleate e një menaxhimi të shkëlqyeshëm të gomave dhe vozitjes mbrojtëse nga Lewis Hamilton, ndihmoi kampionin e botës të largohej nga Max Verstappen në Sakhir të Dielën.

Por, përkundër gëzimit të fitores, i cili erdhi pas një provë të ndërlikuar para-sezonale, Mercedes nuk ka dyshim se çdo avantazh paraprak që ka pasur në F1 është zhdukur.

Drejtori i inxhinierisë së bregdetit Mercedes Andrew Shovlin tha: “Ne me të vërtetë nuk kemi ndonjë forcë në krahasim me ta.

“Ne kemi pasur shumë vite ku kemi qenë në gjendje të mbështetemi në kthesa me shpejtësi të vijës së drejtë, ose me kthesa me shpejtësi të lartë ose ndërlidhje. Por ju e shikoni këtu dhe ne nuk po merrnim asnjë kohë prej tyre askund.

“Kishte disa kënde ku ata me të vërtetë morën copa prej nesh në kualifikim: shpejtësia e lartë dhe gjithashtu Kthesa 9/10, ata ishin shumë të fortë atje.

“Dhe kjo është vërtet gjëja kryesore. Në kualifikim ne jemi thjesht në hapat e tyre në këndet tona më të mira dhe ata janë më të shpejtë në të tjerët. Kështu që na duhet një makinë më e shpejtë, aq e thjeshtë ”.

Lewis Hamilton, Mercedes W12, Max Verstappen, Red Bull Racing RB16B

Lewis Hamilton, Mercedes W12, Max Verstappen, Red Bull Racing RB16B

Foto nga: Charles Coates / Imazhe Motorsport

Ndërsa Mercedes ka shijuar avantazhin në sezonet më të fundit, hapi përpara nga Red Bull nuk është hera e parë që ajo përballet me një të drejtë në front.

Në vitin 2018, Mercedes nuk fitoi një garë deri në raundin e katërt të kampionatit në Baku, pasi u përball me një sfidë të fortë si nga Ferrari ashtu edhe nga Red Bull.

Shovlin ndjeu që ekuilibri i performancës midis Mercedes dhe Red Bull ishte po aq i gatshëm sa ishte atëherë, gjë që krijon një fushatë tepër të ngushtë të luftuar në 2021.

“Ne kemi pasur disa vite të vështira në sezonet e fundit, kjo nuk është e huaj për ne dhe është ajo me të cilën duhet të punojmë”, tha ai. “Janë dy skuadra që duken shumë të qafës dhe qafës për momentin. Unë mendoj se do të jetë një vit i vështirë.

Lexoni gjithashtu:

“Padyshim që Red Bull funksionon me të vërtetë mirë. Ata janë një ekip i mprehtë, i përqendruar mirë, që nuk bëjnë shumë gabime. Max është padyshim një garues shumë i pjekur, shumë i zgjuar dhe tani është i vështirë – dhe ato zhvillohen mirë.

“Ata kanë treguar gjatë çdo sezoni se kanë kapacitetin për të dhënë shumë performancë në makinë. Pra, pavarësisht nga fillimi, ky nuk do të jetë një kampionat i lehtë. Do të jetë e ngushtë dhe është ajo për të cilën nuk do të heqim dorë. Dhe ata do të të tregojnë të njëjtën gjë. ”

Raportim shtesë nga Stephen LickorishSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu