Pas diskutimeve të vonuara, shtatë herë kampionët e botës Hamilton dhe Mercedes më në fund ranë dakord për një kontratë të re një vjeçare në shkurt, e cila do të mbulojë sezonin 2021 por do të lejojë të dy palët të rinegociojnë një marrëveshje të re për epokën e re të rregulloreve të F1 nga 2022.

Ndërsa marrëveshja i dha fund spekulimeve për të ardhmen afatshkurtër të Hamiltonit, ajo gjithashtu ngriti pikëpyetje rreth asaj që do të ndodhte përtej fundit të vitit 2021.

Hamilton komentoi se ai “nuk kishte nevojë të vërtetë për të planifikuar shumë përpara në të ardhmen “, duke preferuar fleksibilitetin e një marrëveshjeje një vjeçare.

“Unë thjesht doja një vit, atëherë mund të flasim nëse bëjmë më shumë dhe vazhdojmë të shtojmë [to] nëse do të na duhet “.

Drejtori i ekipit Wolff shpjegoi se marrëveshja jashtëzakonisht e shkurtër e Hamilton nuk ngre dyshime në lidhje me angazhimin e tij afatgjatë në këtë sport, por në vend të kësaj i jep 35-vjeçarit fleksibilitetin e merituar në karrierën e tij.

“Jo, pa dyshim për angazhimin e tij,” tha Wolff.

“Së pari, ai kënaqet me garën shumë. Ne kënaqemi duke punuar me njëri-tjetrin dhe e diskutuam shumë, por ai ka absolutisht të drejtë. Kohët ndryshojnë.

“[There are] prioritete të reja për të gjithë ne për sa i përket mënyrës se si e jetojmë shëndetin tonë. Ai është shumë i apasionuar pas iniciativave të tij, kundër racizmit dhe pabarazisë.

“Unë mendoj se është mjaft e drejtë që një shofer që ka fituar shtatë kampionate, t’i japë vetes fleksibilitetin në mendjen e tij për të vendosur se çfarë dëshiron të bëjë në të ardhmen. Nëse kjo është gara apo jashtë cirkut.”

Lewis Hamilton, F1 Abu Dhabi Grand Prix 2020

Lewis Hamilton, F1 Abu Dhabi Grand Prix 2020

Foto nga: Imazhe Motorsport

Me të dy Hamilton dhe shokun e tij të skuadrës Valtteri Bottas të lidhur në marrëveshje të reja një vjeçare, Wolff është i qetë për të vendosur formacionin e tij të shoferit 2022 por u zotua se nuk do ta linte atë aq vonë sa dimrin e kaluar.

“Ne kemi rënë dakord që duam të marrim diskutimet shumë më herët këtë vit, për të shmangur një situatë siç kemi pasur në vitin 2020, për të mbaruar kohë dhe për të qenë në pozitë të pakëndshme që nuk ka mbetur kohë para fillimit të sezonit , “shtoi austriaku.

“Dhe kjo është edhe arsyeja pse ne bëmë vetëm një kontratë një vjeçare; në mënyrë që të na lejonte të diskutonim për të ardhmen në gara dhe jashtë garave më gjatë dhe me kohën e duhur.

“Në fakt, unë mendoj se nëse Lewis vazhdon garën, ne do të duam ta bëjmë këtë së bashku. Dhe ne do ta diskutojmë atë së shpejti.

“Me Valtteri, ne e dimë saktësisht se çfarë kemi dhe e vlerësojmë këtë.

“Në të njëjtën kohë peisazhi ndryshon me makina të reja, rregullore të reja, dhe ne duhet të marrim vendimin e duhur për ekipin që shkon përpara.

“Kjo gjithashtu do të thotë që ne së pari do të kemi diskutime me dy drejtuesit tanë dhe pastaj do të shohim se ku shkon kjo.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu