Mercedes ka njoftuar se do të nisë makinën e saj 2021 Formula 1 në 2 Mars.

Veshja me bazë në Brackley, e cila po kërkon dy herë titullin e tetë radhazi F1 këtë vit, tashmë kishte konfirmuar se sfiduesi i ri do të quhet W12.

Në një Tweet që veshja publikoi të martën në mëngjes, zbuloi datën e marsit për të dalë në publik me makinën e saj të re.

Mercedes më pas konfirmoi se ngjarja do të jetë një nisje dixhitale, me zbulime fizike të pamundura të ndodhin këtë vit për shkak të kufizimeve të pandemisë së koronavirusit.

Ekipi tha se emri zyrtar i makinës do të jetë Mercedes-AMG F1 W12 E Performance.

Etiketimi ‘E Performance’ është një etiketë e re që Mercedes po përdor për të gjitha makinat e saj të ardhshme hibride Mercedes-AMG ndërsa përparon me teknologjinë.

W12 do të drejtojë të njëjtën shasi bazë si sezonin e kaluar, por përmban një mori aktualizimesh aerodinamike që veshja ka punuar në një përpjekje për të përballuar sfidën e rregullave të reja që synojnë ngadalësimin e makinave.

Drejtori teknik James Allison tha javën e kaluar se ndërsa transferimi i makinave kishte bërë që disa të prisnin një urdhër të ngjashëm të performancës këtë sezon, ai ishte skeptik në lidhje me gjërat që luanin ashtu.

“Nëse po shikoni këtë sezon të ri të vitit 2021 dhe po mendoni se do të jetë vetëm një bartje e asaj që pamë në vitin 2020, mirë, mos u mashtroni nga askush që po ju thotë këtë,” tha ai.

“Rregullat janë shumë, shumë të ndryshme për 2021, puna që na është dashur të bëjmë ka qenë shumë e gjerë dhe shpresojmë se kemi bërë sa duhet për të qëndruar të suksesshëm, por si kurrë më parë në këtë periudhë të vitit ne jemi thjesht plot ankth dhe ngazëllimi i pritjes për të zbuluar nëse i gjithë ky investim që ne kemi bërë në makinën e re do të paguajë vërtet me një sfidues që është i aftë të luftojë nga përpara “.

Mercedes është skuadra e tretë që njofton planet e saj të nisjes përpara sezonit 2021 F1, me ekipet që mbajnë një pjesë të konsiderueshme të makinave të tyre 2020 falë rregullave të ngrirjes së shasisë.

McLaren do të zbulojë MCL35M me një lançim në internet nga fabrika e saj në 15 Shkurt, ndërsa Alfa Romeo do të nisë makinën e saj të re në Varshavë në 22 Shkurt.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu