23 vitet e tij si komentator kryesor në mbulimin e F1 në Mbretërinë e Bashkuar në BBC dhe ITV ndihmuan në përcaktimin e garave me çmime të mëdha për shumë njerëz, dhe ai ishte një yll aq i madh në fushë sa shumë shoferë dhe bosë të ekipit.

I lindur më 10 tetor 1923, Walker u rrit i rrethuar nga motorsport, me babanë e tij Graham duke qenë një garues me motor për Rudge, Sunbeam dhe Norton para se të fillonte karrierën e tij të komenteve në radio.

Murray ndoqi gjurmët e babait të tij dhe ishte i etur të ndiqte një karrierë edhe në kutinë e komenteve.

Transmetimi i parë i drejtpërdrejtë i Walker në radio ishte në Grand Prix Britanik 1949, ku ai ishte pozicionuar në qoshen Stowe dhe ai kishte një pagëzim zjarri ndërsa bashkëthemeluesi i Autosport John Bolster u përplas para tij. Walker kishte frikë nga më e keqja, por erdhi përmes përvojës me ngjyrat fluturuese.

Karakteristikë: Murray Walker me fjalët e tij

Me bug-in e komenteve plotësisht atje, Walker vazhdoi të mbulonte Isle of Man TT së bashku me babanë e tij për 14 vjet, si dhe një larmi të madhe të ngjarjeve të automjeteve duke përfshirë ngjitje kodrash, gara qark në dy dhe katër rrota, tubime dhe Rallycross.

Por komentimi nuk ishte puna e tij e vetme, pasi ai bëri një punë me fund të plotë në reklamat ku punonte me klientë të tillë të famshëm si Mars, Vauxhall dhe Weetabix.

Në 1978 ai filloi të komentonte në F1 për BBC, e cila ishte kur tifozët filluan të dashuroheshin me stilin e tij entuziast dhe me zë të lartë.

Për dy dekadat e mëvonshme, ai ishte atje për shumë nga momentet më të mëdha të F1, dhe entuziazmi i tij e ndihmoi atë të bëhej një emër i famshëm ndërsa ai punoi së bashku me bashkë-komentatorët përfshirë Martin Brundle dhe James Hunt.

Gara e jetës time: Murray Walker në F1 GP Spanjoll 1986

Në vitin 1996, dy botët e Walker-it të F1 dhe reklamave u bënë të famshme kur ai luajti në një reklamë për Pizza Hut me kampionin botëror të F1 atë vit Damon Hill.

Premisa e reklamës ishte që Hill ishte duke menduar biznesin e tij duke marrë ushqimin e tij ndërsa Walker e ndiqte atë, duke komentuar çdo lëvizje të tij. Ajo u bë një preferuar tifoz, dhe ju mund të shihni pse!

Walker u tërhoq zyrtarisht nga komentimi në 2001, por bëri një paraqitje të vetme në Grand Prix Evropian 2007 për të plotësuar David Croft në BBC 5 Live.

Numri i garave të fluturimit dhe ditëve të gjata të punës nën presion të madh filloi të shfaqej dhe, në moshën 78 vjeç, ai ndjeu se ishte koha të bënte një hap prapa nga një rol i tillë kërkues – edhe pse ai ende shfaqej herë pas here në paddock.

Ndërsa njohja e tij e thellë e F1, dhe me të vërtetë dashuria për të gjithë motorsportin, ndihmoi që Walker të bëhej kaq popullor, ishin në të vërtetë rrëshqitjet e tij të herëpashershme që e ndihmuan atë të ngrihej në statusin e legjendës së vërtetë.

Prezantuesi britanik i TV Murray Walker dhe Damon Hill, djathtas, siç shihet gjatë një Komercial Pizza Hut

Prezantuesi britanik i TV Murray Walker dhe Damon Hill, djathtas, siç shihet gjatë një Komercial Pizza Hut

Foto nga: Imazhe Motorsport

Me atë që u bë e njohur si ‘Murrayism’, ai shpesh bënte faqet e gazetave dhe madje edhe Private Eye. Por këto nuk ishin asgjë për të qenë kritik ndaj tij. Ato ishin thjesht një pasojë e pashmangshme e entuziazmit të tij bubbling – ku gabimet ishin pjesë e parcelës së tij duke hedhur zemrën në punën e tij.

Kështu që ndërsa bota e garave me motor vajton humbjen e Walker, këtu ne kujtojmë disa nga ato komente të famshme që do të mbahen mend nga adhuruesit përgjithmonë.

Citimet më të mira të Murray Walker

“Nuk ka asgjë të keqe me makinën përveç se është në flakë”

“Me gjysmën e garës së shkuar ka gjysmën e garës për të shkuar”

“Unë imagjinoj kushtet në ato makina janë krejtësisht të paimagjinueshme”

“Ose ajo makinë është e palëvizshme ose është në lëvizje”

“A më mashtrojnë sytë apo makina e Senës po tingëllon paksa e ashpër?”

“Dhe pesë vendet e para janë të mbushura me pesë makina të ndryshme”

“Dhe kjo është makina e vendosur në vendin e tretë që do të prekë makinën e vendit të dytë”

“Beteja është mirë dhe vërtet nëse nuk do të ishte më parë, dhe sigurisht që ishte”

“Dy xhiro për të shkuar, atëherë aksioni do të fillojë. Nëse nuk është ky aksion, i cili është”

“Po shkoj për së pari” (Duke shpjeguar larg një shofer makine Britanike Touring duke vendosur gishtin e mesit)

Murray: “Ka një shkëlqim të zjarrtë që vjen nga pjesa e pasme e Ferrarit!” – James Hunt: “Jo Murray, kjo është drita e tij e pasme e sigurisë”

“Le të shohim fillimin e kësaj tipike tipike të Formula Ford!” (përkundrazi ata menjëherë u ndeshën me njëri-tjetrin)

“Shtë një fund i trishtueshëm, megjithëse i lumtur, këtu në Montreal për Grand Prix të sotëm”

“Andrea de Cesaris, njeriu që ka fituar më shumë çmime të mëdha se kushdo tjetër pa fituar një të tillë”

“Nëse nuk gaboj shumë … gaboj shumë!”

“Dhe tani më falni ndërsa ndërpres veten!”

“I riu Ralf Schumacher është ngritur nga adoleshenti Jenson Button, i cili është 20 vjeç”
“Do të kishte qenë fitorja e tretë e Senës me radhë nëse ai do t’i kishte fituar të dy më parë”

“Unë jam gati të ndaloj orën time të fillimit”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu