Ndërtimi i pistës së Grand Prix të Monakos do të fillojë javën e ardhshme përpara drejtimit të garave të tij Formula 1, Formula E dhe historike në Prill dhe Maj.

Pasi pandemia COVID-19 detyroi anulimin e garës F1 dhe Grand Prix Historike që do të mbahej në Monako vitin e kaluar, organizatorët e veprimtarisë kanë vazhduar me përgatitjet për ngjarjet këtë vit.

Automobile Club de Monaco tha në janar se kishte nuk ka në plan të anulojë ngjarjet përsëri këtë vit në përgjigje të spekulimeve, dhe riafirmoi angazhimin e saj për të pritur garën F1, Grand Prix Historike dhe Formula E për një periudhë një mujore.

Të mërkurën, qeveria lokale në Monako njoftoi se ndërtimi i qarkut rrugor do të fillonte të hënën e ardhshme.

Kjo do të përfshijë një ngjyrosje të shënjave të pistave, instalimin e infrastrukturës së ndryshme përreth pistës dhe futjen e kufizimeve të trafikut për të siguruar që qarku të mund të përgatitet për të pritur tre garat.

Puna do të fillojë në 22 shkurt dhe shtatë javë të fundit, duke siguruar që pista të jetë gati në kohë për Grand Prix Historike, e cila zgjat nga 23-25 ​​Prill.

Kjo më pas do të pasohet nga drejtimi i katërt i eventit Monaco E-Prix Formula E, i cili zhvillohet në 8 maj. Çmimi i Madh F1 Monako është planifikuar më pas për 20-23 maj.

Do të jetë hera e parë që të tre ngjarjet do të zhvillohen në të njëjtin vit, me ngjarjet Historike dhe Formula E zakonisht alternojnë detyrat e ndarjes dy javë nga fundjava e garës F1.

2020 ishte viti i parë që nga viti 1954 që Çmimi i Madh i Monakos nuk ishte mbajtur, pasi tradicionalisht ka qenë një nga pikat kryesore të sezonit në kalendarin F1. Vrapimi i këtij viti do të shënojë garën e parë në rrugë për F1 që nga Çmimi i Madh i Singaporit 2019.

Lajmi vjen si një nxitje për F1 në lidhje me orarin e tij 2021, i cili tashmë i është nënshtruar disa ndryshimeve për shkak të pandemisë së vazhdueshme COVID-19.

Fillimi i sezonit është shtyrë për një javë pasi Grand Prix i Australisë u shty deri në nëntor, ndërsa Grand Prix kinez aktualisht nuk paraqitet në orar.

Monaco aktualisht pritet të presë raundin e pestë të sezonit 2021, pas ngjarjeve në Bahrein, Emilia Romagna, Portugali dhe Spanjë.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu