Ekipi i Raikkonen Alfa Romeo u pengua nga një njësi e fuqisë Ferrari me performancë të dobët gjatë gjithë vitit të kaluar pasi prodhuesi italian mbeti prapa furnizuesve rivalë të motorëve Mercedes, Honda dhe Renault.

Përpjekjet e Ferrarit pasuan një marrëveshje private me FIA ​​mbi njësinë e saj të energjisë 2019 dhe la të dyja punët dhe skuadrat e klientëve të binin në fund të kurtheve të shpejtësisë.

Ai kufizoi Alfa Romeo në vendin e tetë në kampionatin e konstruktorëve, duke mundur vetëm klientët e tjerë të Ferrarit Haas dhe Williams.

Ferrari vendosi të rishikojë njësinë e saj të energjisë për 2021 në një përpjekje për t’u rikuperuar, me mbarimet e para të zgjatura për motorin e ri që vijnë gjatë testimi para-sezonal në Bahrein këtë javë.

I pyetur në lidhje me progresin e bërë nga njësia e energjisë e Ferrarit, Raikkonen tha se ai mund të ndiente se ishte bërë një hap përpara gjatë dimrit, duke e vendosur Alfa Romeo në një formë më të mirë për sezonin e ri.

“Unë jam i sigurt se ata kanë bërë progres dhe është më mirë”, tha Raikkonen.

“Por atëherë do të prisni që edhe prodhuesit e tjerë të jenë përmirësuar.

“Por po, duke krahasuar atë që kemi pasur vitin e kaluar, është në një pozitë më të mirë.

“Ne do të duhet të presim për të parë se ku janë dikur yjet e garave, por është padyshim e dobishme për ne.”

Charles Leclerc, Ferrari SF21

Charles Leclerc, Ferrari SF21

Foto nga: Charles Coates / Imazhe Motorsport

Drejtuesi i Ferrarit, Charles Leclerc, u bëri jehonë komenteve të Raikkonen rreth njësisë së re të energjisë, por refuzoi të lexonte shumë gjëra në pjesën e hershme të testimit.

“Çdo gjë ndihet mjaft mirë, por përsëri, është shumë e vështirë të komentosh tani,” tha Leclerc.

“Askush nuk po shtyn gjithçka në kufijtë e saj, veçanërisht në ato kushte. Kështu që, tani janë ditët e para, por gjithçka ndihet mirë dhe përputhet me ato që prisnim. ”

Raikkonen provoi makinën e re Alfa Romeo C41 në ditën e hapjes së provave para-sezonale në Bahrein para se të rrinte jashtë duke vrapuar të shtunën ndërsa shoku i ekipit Antonio Giovinazzi përfundoi të dy seancat.

Raikkonen do të kthehet në kabinën e Dielën për të përfunduar ditën e plotë të provës dhe për të ndërtuar një përshtypje të parë të fortë që ai mori nga makina.

“Janë ditë të para, padyshim, gjithçka funksionoi mirë,” tha Raikkonen.

“Ne nuk kishim asnjë problem dje gjatë gjithë ditës. Gjithçka është mirë. Makina u ndje dukshëm pak më ndryshe se vitin e kaluar, por ndihet mjaft mirë në disa vende.

“Era e bëri shumë të vështirë në vendet e tjera të pistës, por unë mendoj se është një vend i mirë fillestar.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu