Katër herë kampioni i botës F1, Vettel iu bashkua Aston Martin për këtë sezon pas largimit të tij nga Ferrari në fund të vitit të kaluar, duke u lidhur me Lance Stroll.

Vettel kishte shpresuar të rizbulonte formën e tij pas një viti të vështirë të fundit me Ferrari, por nuk ka arritur të marrë asnjë pikë në tre gara hapëse të sezonit.

Aston Martin ka qenë duke luftuar me makinën e saj AMR21 pas shkurtimeve të forcës nën rregulloret teknike të rishikuara për këtë vit, duke e lënë ekipin të shtatë në renditjen e ekipeve.

Por Vettel mendonte se kishte ende shumë punë që mund të bëhej në makinën e këtij viti, dhe se nuk ia vlente të braktiste të gjithë zhvillimin për të vendosur fokusin e plotë në modelin 2022.

“Unë nuk mendoj, jo vetëm tani, por përgjithësisht në jetë, që shkurtesat do t’ju ndihmojnë shumë”, tha Vettel.

“Ka kaq shumë gjëra që ne ende mund të mësojmë dhe mund të kemi një kuptim më të mirë [of] si ekip. Kështu që mendoj se do të ishte një mundësi e humbur.

“Tani, pyetja është padyshim se si e matni mundësinë, nëse matni në podiume dhe pikë, dhe fiton apo në një monedhë tjetër.

“Unë mendoj se për ne, si një ekip, ne ende mund të përmirësojmë shumë gjëra të vogla. Por në fund të fundit, gjithmonë gjërat e vogla bëjnë ato që bëjnë një ndryshim dhe çojnë drejt përsosjes.

“Edhe nëse e dini që nuk jemi duke garuar në pozicionet që do të dëshironim, mendoj se është ende kohë e kaluar mirë.”

Sebastian Vettel, Aston Martin AMR21

Sebastian Vettel, Aston Martin AMR21

Foto nga: Charles Coates / Imazhe Motorsport

Shefi i ekipit të Aston Martin Otmar Szafnauer më parë foli se si paqëndrueshmëria e pasme e makinës po e pengonte Vettel, që buron nga ndryshimet në rregulloret e dyshemesë për këtë vit.

Lexoni gjithashtu:

Vettel është vendosur të marrë një paketë azhurnimi këtë fundjavë në Spanjë pasi shoku i tij i ekipit Stroll debutoi pjesët e reja fundjavën e kaluar në Portimao, të cilat ai shpresonte se do të sillte më shumë kontroll.

“Azhurnimi përfundimtar është të kesh më shumë kontroll”, tha Vettel.

“Nëse shikoni makinat që ecin më shpejt, ato kanë më shumë kontroll, jo vetëm me shpejtësi të ulët.

“Pra, padyshim që u përpoqëm ta kurojmë atë sa më shumë që mundemi me vozitje, pastaj duke punuar në konfigurimin në makinë, [and] e fundit është azhurnimi, të cilin padyshim që nuk mund ta sillni ose thjesht nuk keni aq sa dëshironi.

“Mendoj se është një proces normal. Unë mendoj se edhe veturat më të shpejta kanë dobësi, dhe ju përpiqeni të punoni për ato.

“Por padyshim, nga ku jemi, ne ndoshta nuk kemi sasinë e kapjes që do të dëshironim dhe atëherë është normale të kemi luftë.

“Kështu që unë mendoj se vendi i fundit për të gjithë ne ishte mjaft i vështirë me erë, si dhe duke hedhur makinën jashtë. Kështu që jam kurioz të shoh se si ndihet këtu. Ndoshta pak më ndryshe ”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu