Murray Walker ishte një jetë jashtëzakonisht e mirë-jetuar. Ai solli gëzim për dhjetëra miliona nga Southend në Sidnei dhe popullarizoi sportin e garave motorike për shumë breza.

Por çfarë e bëri Murray Walker personin dhe legjendën e transmetimit që ai ishte?

Përshtatshëm për një njeri që ishte unik ishte një kombinim i jashtëzakonshëm i faktorëve. Së pari trashëgimia e tij në këtë sport dhe pasioni për të. Ashtu si unë, ai u tërhoq nga një baba i cili garoi, në rastin e tij me motor, dhe punoi në këtë sport. Ai njihet si zëri i F1, por Murray kishte një entuziazëm të pakufishëm për shumë kategori garash dhe ishte njësoj në shtëpi duke siguruar kolonën zanore për të gjithë ata.

Ju duhet të jeni të përkushtuar për të udhëtuar në botë dhe për ta vendosur veten atje, garë pas gare, vit pas viti dhe Murray ishte ende siç duhet në fund të të 70-ave, kur udhëtimi i pamëshirshëm filloi në mënyrë të pashmangshme ta kapte atë.

OBITUAR: Momentet magjike që e bënë Murray Walker një legjendë të F1

Tjetra ishte aftësia e tij për të ditur se çfarë dëshironte audienca. Kjo erdhi nga karriera e tij e gjatë reklamuese, ku ai bëri që miliona konsumatorë të besojnë se ‘Trill bën budgies të kërcejnë me shëndet’, ose se ‘një Mars në ditë ju ndihmon të punoni, të pushoni dhe të luani’ midis parrullave të tjera që ai ose i shpiku vetë ose mbikëqyri si menaxheri i llogarisë.

Transmetuesit janë, sipas përkufizimit, në ‘transmetim’ gjatë gjithë kohës, por edhe më të mirët dëgjojnë. Ata e dinë se çfarë mesazhesh dhe stilesh të shpërndarjes prekin dhe rezonojnë me audiencën dhe e Murray ishte një qasje aq e plotë dhe e kuruar mirë sa do të gjeni. Shënimet e tij ishin të përpikta; shkrim i vogël, i rregullt në një jastëk, ai mbështetej në majë të një kasolle me trekëmbësh me kamerë që vendosi direkt midis tij dhe TV Monitor. Produkt i orëve të ecjes me pitlane dhe paddock, duke biseduar me njerëzit.

Komentatori i Çmimit të Madh të BBC Murray Walker u tund turmave.  Pranë tij janë shoferët e Rothmans Williams Damon Hill dhe Jacques Villeneuve

Komentatori i Çmimit të Madh të BBC Murray Walker u tund turmave. Pranë tij janë shoferët e Rothmans Williams Damon Hill dhe Jacques Villeneuve

Foto nga: Sutton Images

GALERI: Murray Walker – Zëri i Formula 1

Ai e kuptoi saktësisht se çfarë donte publiku britanik për Nigel Mansell dhe Damon Hill dhe e shtroi atë në komentin e tij. Ai e kuptoi mistikën e Ferrarit dhe si të shprehte triumfet dhe dështimet e saj.

Ai e dinte se çfarë i bënte të shkëlqyeshëm Juan Manuel Fangio dhe Jim Clark sepse i kishte parë ata të garonin me sytë e tij dhe kështu ai e dinte madhështinë kur Michael Schumacher shpërtheu në skenë. Schumacher kishte një dashuri të madhe për Murray dhe vlerësoi sesi e trajtoi rrëfimin e duelit gjerman me britanikun e zhveshur.

“Murray i trajtoi të gjithë njësoj nëse ishe Ayrton Senna apo njeriu i tij i kutisë së shpejtësisë” James Allen

Ai solli në komentin e tij energji dhe emocione të mëdha; ai jo vetëm që u ngrit për të komentuar, por gjatë gjithë kohës ishte në topa të këmbëve të tij. Ai është i njohur për ‘gafat’ e tij por ato ishin një pasojë e pashmangshme e të qenit përgjithmonë në skajin e copëtuar, duke mos lënë asnjë diferencë për gabime.

Nëse ai do të kishte qenë shofer, ai do të largohej shpesh, si Mika Hakkinen në Monza atë kohë, ku Murray kanalizoi në mënyrë të shkëlqyeshme dramën dhe ndjeshmërinë e momentit dhe gjeti fjalët e përsosura, siç bënte shpesh. Ai ishte gjithmonë ‘në moment’ dhe kjo është ajo që mund të dëgjoni në cilindo prej klipeve që shihni në YouTube ose në ritrajtimet e Gara Klasike të Sky F1.

Ne kemi dëgjuar që nga vdekja e tij e trishtuar në moshën 97 vjeç shumë histori se si ai respektohej aq mirë. Ai mund të hynte në çdo garazh të ekipit ose në shtëpi me motor kur të dëshironte, një privilegj që iu dha shumë pak në F1. Dhe kjo është e vërtetë. Por më pak e njohur është se ai ishte po aq në shtëpi në katin e dyqanit, me mekanikët dhe kamionët, me të cilët kalonte gjithmonë kohën.

Pankartat e Murray Walker ishin të shumta

Pankartat e Murray Walker ishin të shumta

Foto nga: Imazhe Motorsport

Kjo erdhi nga përvojat e tij në Luftën e Dytë Botërore kur ai u thirr për të shërbyer në Regjimentin e Tankeve dhe u bë pjesë e forcës që përfshiu Evropën kontinentale dhe i dha fund luftës në 1945. Britania ishte shumë e klasifikuar dhe hierarkike në ato ditë dhe Murray nuk u kujdes për njerëzit me ajra dhe hire aristokratike.

Jeta në kazerma i bashkoi të gjithë së bashku dhe i bëri të gjithë njësoj dhe Murray e donte atë. Ai gjithashtu e bëri atë njeriun që ishte; ai i trajtoi të gjithë njësoj nëse keni qenë Ayrton Senna apo njeriu i tij i kutisë së shpejtësisë.

Ne mund të mbushim vëllime me tregime për të dhe anekdota që ai tregoi. Ne udhëtuam në botë së bashku për pesë vjet, unë e çova atë nga aeroporti në hotel në pistën e garës dhe dëgjova historitë e tij të panumërta, ndava shumë momente të shkëlqyera në ajër dhe isha i privilegjuar që kisha kaq shumë kohë me një njeri, apelimi unik i të cilit po shihni se pasqyrohet tani në haraçet ndaj tij.

Ai pëlqente të ishte Murray Walker dhe gjithçka që erdhi me të dhe ai do të ishte i kënaqur dhe krenar me dërgimin që po merr.

Një zotëri, një pionier, një Everyman dhe një njeri i jashtëzakonshëm. Ky ishte Murray Walker.

Pankarta e homazheve Murray Walker

Pankarta e homazheve Murray Walker

Foto nga: Sam Bloxham / Imazhe MotorsportSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu