Zgjedhja e Mark Webber për Williams ndaj Renault për 2005 i mohoi mundësinë për të luftuar për fitore dhe tituj botërorë. Por JAMES NEWBOLD argumenton se, megjithëse ishte për të ardhur keq, vendimi ishte i duhuri duke pasur parasysh informacionin në dispozicion dhe kishte disa përfitime afatgjata

“Unë me të vërtetë e doja Mark Webber si shofer ekipi në 2005,” tha ish-drejtori i inxhinierisë së Renault Pat Symonds para pak kohe në Autosport, “por Mark ishte absolutisht i vendosur se Williams ishte vendi për të qenë dhe asgjë nuk do ta bindte të kundërtën.”

Përballë kësaj, vendimi i Webber për t’u bashkuar me një ekip të Williams në rënie mbi kthimin në ekipin Enstone në prag të një dyshe të kampionatit botëror – për të cilin ai do të provonte në maskën e tij Benetton në 2001 – duhet të zbresë si një gabim Në autobiografinë e tij, Aussie Grit, Webber përshkruan magjinë e tij dy-vjeçare me Williams si “koha më e ulët në të gjithë karrierën time F1”.

“Për mua, koha thjesht nuk mund të ketë qenë më keq,” pranon Webber. “Unë duhet të kisha shkuar në Renault, gjë që babai ishte shumë i etur që unë të bëja.”

Hindsight sugjeron që pritja e gjatë e Webber për një fitore të madhe – 130 fillime para se të thyente përfundimisht rosën e tij në Nurburgring në 2009 – do të ishte shkurtuar në mënyrë të konsiderueshme nëse ai nuk do të merrte parasysh zorrën e tij dhe do të nënshkruante për Renault.

Por bashkimi me Williams në vend të kësaj sigurisht nuk ishte një gabim katastrofik i gjykimit duke pasur parasysh informacionin që ai kishte në dispozicion në atë kohë. Dhe, kur eksperimenti mbaroi, kjo do të thoshte se ai ishte ngulitur në Red Bull kur ndikimi i Adrian Newey filloi të hynte në fuqi – në vend që të përpiqej të mbante anijen që mbytej në ujë ndërsa po kalonte në krizë.

Kur nënshkroi në korrik 2004, Williams ishte një ekip i fuqishëm që kishte fituar katër gara vitin e kaluar dhe e çoi luftën te Ferrari në kampionatin e konstruktorëve deri në garën e fundit në Suzuka. Sezoni i tij 2004 ishte më pak mbresëlënës pasi BAR dhe Renault u hodhën sipër tij në rendin e goditjes, por fitorja e Juan Pablo Montoya në garën e fundit në Brazil duket se ka nënvizuar kredencialet e ekipit si një forcë e përparme për 2005.

Dhe, ndërsa Renault ishte në një trajektore graduale lart, ajo nuk kishte treguar aftësinë për të sfiduar vazhdimisht Ferrarin që Williams kishte bërë. Duke folur për Autosport në Dhjetor 2004, Webber shpjegoi se ai e shikonte mundësinë e tij Williams si një shans “për të gjetur se sa shpejt jam me të vërtetë”, duke shtuar “Unë jam i vetëdijshëm se ka një shans për të formuar ekipin rreth meje”.

Webber nuk do ta kishte bërë jetën të lehtë për udhëheqësin e ekipit Fernando Alonso, por bashkimi me një ekip që Spanjolli kishte ndërtuar rreth tij do të kishte rrezik të konsiderueshëm, jo ​​më pak sepse Alonso u menaxhua gjithashtu nga drejtori i ekipit Flavio Briatore

Ai vazhdoi: “Nëse vetëm i vendosni vetes detyra ose qëllime të vogla, nuk është shumë sfiduese. Unë e di në Williams do të kem ditë kur mendoj,” Jeez, unë jam vërtet nën pompë këtu “. Por atëherë, kur merrni frymën tuaj, ju mendoni, “Po, kjo është arsyeja pse unë jam këtu – për të provuar vazhdimisht veten kundër më të mirës”.

Webber u faturua nga Autosport si “shoferi arketik tip Williams para se ai të kishte parë madje edhe pjesën e brendshme të fabrikës së ekipit”, dhe ai shpjegoi në intervistën e tij në 2004 se mënyra “e lirë nga budallallëku” i ekipit ishte një antidot tërheqës për “false” nevojat e tregtisë moderne F1. Dhe romantizmi i farkëtimit të një dinastie në formën e heroit origjinal të ekipit – kolegut australian Alan Jones – ishte shumë i mirë për t’u refuzuar.

“Për mua, vendimi ishte i lehtë. Unë ndoqa zemrën time,” thotë Webber në Aussie Grit. “Shikova Williams – njeriun dhe ekipin – dhe pashë mjaft mirë gjithçka që më pëlqente në Formulën 1.”

Sidoqoftë, Webber pranon në librin e tij se ai e dinte që lëvizja kishte qenë një gabim pas testit të tij të parë në Jerez. Ndërsa Giancarlo Fisichella kapi rastin për të tregtuar një Sauber në mes të paketës për Renault R25 (paketa më e mirë gjithëpërfshirëse e 2005, nëse jo aq shpejt sa McLaren MP4-20 e brishtë) dhe fitoi në debutimin në Melburn, Webber kaloi gara u shndërrua pas Red Bull të David Coulthard – në të vërtetë një version i azhurnuar i Jaguar që ai kishte garuar vitin e kaluar – dhe përfundoi i pesti. Vendosi një trend.

Megjithëse kishte një podium të parë F1 në Monako – ku Webber ishte i pakënaqur për humbjen ndaj strategjisë preferenciale të shokut të skuadrës Nick Heidfeld në gropë pasi “Unë kisha hequr dorë plotësisht nga Heidfeld gjatë gjithë fundjavës” – dhe drejtime të forta në të katërtin në Spa dhe Suzuka, FW27 2005 ishte Williams i parë me motor BMW që nuk fitoi një garë që nga viti 2000.

E paditur për Webber, martesa me BMW ishte “një anije që shkonte drejt shkëmbinjve dhe unë isha pjesë e mbytjes së anijes”. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, fuqia punëtore u demotivua, Webber duke vërejtur se shumica e njerëzve në Williams “dukeshin sikur të ishte vendi i fundit që ata dëshironin të ishin” që do të thoshte se mjedisi i punës ishte “si të ecnit në një morg”.

Pasi kishte pësuar djegie në ijë në Magny-Cours kur një kuti elektronike mbinxehu, nadir erdhi në Turqi, ku dy dështime të gomave dhe kontakti me Michael Schumacher ndërsa përpiqeshin të zgjidhnin veten bënë një ditë krejtësisht të harruar.

Webber zbuloi se udhëheqja e lartë e ekipit nuk donte të dëgjonte idetë e tij – “më duheshin gjashtë apo shtatë muaj për të kuptuar që po përplasja kokën me një mur betoni” – dhe përshkruan sezonin 2006 si “në mënyrë efektive të gjatë mirupafshim “, duke u përplasur me motorët e klientit Cosworth që nuk ishin në përputhje me njësitë e rivalëve të punës, ndërsa Williams ra në të tetin në renditjen e konstruktorëve.

“Ishte më keq sesa thjesht bllokimi,” thotë Webber në Aussie Grit të aksioneve të tij gjatë viteve të Williams. “Unë kisha shkuar prapa”.

Por a ishte gabimi i tmerrshëm që ai bën? Ndërsa Webber nuk do ta kishte bërë jetën më të lehtë për udhëheqësin e ekipit Fernando Alonso, bashkimi me një ekip që Spanjolli kishte ndërtuar rreth tij do të kishte rrezik të konsiderueshëm, jo ​​më pak sepse Alonso menaxhohej gjithashtu nga drejtori i ekipit Flavio Briatore. Webber gjithashtu kishte lidhje me Briatore, plani master i të cilit Webber pranon se “kishte pasur një çiftëzim Webber-Alonso deri në 2005”. Por, në të njëjtën kohë, shkruan ai, “mund të kishte vetëm një fitues dhe tjetri do të humbte vlerën”.

Përballja me Alonso kishte qenë një kupë e helmuar për Jarno Trulli – një fitues në Monako vitin e kaluar, i rrëzuar vetëm disa gara më vonë – dhe veteranja e Enstone e 1998-2001 Fisichella gjithashtu u përpoq të shkonte me Spanjën gjatë sezoneve 2005-06, megjithëse ishte shpesh viktimë e fatit të dobët.

Webber nuk ishte kurrë ai që u shmang nga një luftë dhe nuk ka asgjë për të sugjeruar që Webber do të ishte shkatërruar nën presionin e luftimeve në të njëjtën skuadër si Alonso. Dëshmitari i intensitetit të skrapit të tij për epërsi në Red Bull me Sebastian Vettel që kulmoi me mesazhin e tij të famshëm “jo të keq për një shofer numër dy” pas fitimit të Çmimit të Madh Britanik në 2010. Do të kishte qenë një ndeshje interesante midis dy shoferëve të çelikut, respekti i të cilëve është i ndërsjellë, siç shihet nga bashkëpunimi i Alonso-s kur Webber e kaloi atë në Eau Rouge në 2011.

Kjo i dha atij një mësim se romantizmi është rrallë baza e vendimeve të mira në karrierë dhe i dha atij çelik të shtuar që do të duhej t’i thërriste kur nxehtësia të dilte në Red Bull

Por vendosja e dy kafshëve të mëdha në të njëjtën skuadër rrallëherë funksionon mirë. Dhe, edhe nëse Webber kishte provuar të ishte i barabartë me Alonso, dhe të bëhej pika qendrore e ekipit pasi Alonso u angazhua për McLaren për 2007, konkurrenca e ekipit ra pas 2006. Prandaj, shansi i Webber për t’u bashkuar me një ekip të ringjallur Red Bull – një propozim shumë i ndryshëm nga ai që ai kishte lënë në 2004 që po zvogëlohej nën pronësinë pa interes të Ford – do të kishte ardhur dhe shkuar.

Dhe, ndërsa kapitulli i tij Williams nuk ishte i lumtur, nuk ishte as humbje e plotë e kohës. Mes zhgënjimeve, Webber tregoi mjaft ndezje – duke sfiduar Alonso në Monaco në 2006 para se të skadonte motori i tij – saqë çdokush që i kushtonte vëmendje të mjaftueshme mund të shihte se për çfarë ishte i aftë. Ai gjithashtu i dha atij një mësim se romantizmi është rrallë baza e vendimeve të mira në karrierë dhe i dha atij çelik të shtuar që do të duhej t’i thërriste kur nxehtësia të dilte në Red Bull.

Atje, ai vazhdoi të fitonte nëntë Grand Prix dhe sfidoi për titullin botëror 2010. Gjykuar kundër disa prej nënshkrimeve të tjera të historisë, fatkeqësisht të kohës – të tilla si vendimi i Jean Alesi për t’u bashkuar me Ferrari mbi Williams për 1991 – lëvizja e Webber’s Williams sigurisht nuk krahasohet.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu