Fitorja e Max Verstappen në finalen e vitit të kaluar të Formula 1 në Abu Dhabi i hoqi shpresat brenda Red Bull se më në fund kishte një makinë për një sfidë të plotë për titullin në 2021.

Me rregulloret e shasisë së F1 shumë të ngrira për këtë vit, dhe më të këqijat e veseve të RB16 që ishin hekurosur, kishte një arsye të mirë për t’u ndier optimist për atë që mund të ishte e mundur në fushatën përfundimtare të rregullave aktuale.

Por përgjimi në pjesën e pasme të mendjes së ekipit ishte tipari i njohur historik që ka karakterizuar formën e Red Bull gjatë shumë sezoneve të fundit.

Për Red Bull rregullisht përfundoi çdo sezon me forcë, u bë bullish pas një dimri inkurajues, por më pas nuk arriti të dilte në tokë në fillim të fushatës vijuese.

Atëherë do të përfshihej në një përpjekje të shkëlqyeshme të rimëkëmbjes dhe zhvillimit për të mbyllur hendekun në pjesën e përparme të fushës – dhe për të përfunduar vitin fuqimisht për të filluar përsëri ciklin.

PLUS: Si Red Bull nuk arriti të sfidonte për titullin 2020

Somethingshtë diçka për të cilën menaxhmenti i Red Bull e di mirë. Vitin e kaluar, shefi Christian Horner mendoi se, me aq shumë transportime midis makinave 2020 dhe 2021, kjo do ta ndihmonte atë ndoshta të ndryshonte fatin e tij këtë vit.

“Unë sigurisht që shpresoj kështu, sepse nuk është një fillim nga e para”, tha ai pas Çmimit të Madh të Abu Dhabi.

“Shtë hera e parë në historinë e F1 [that this has happened], dhe kjo është arsyeja pse ne e quajtëm makinën e re, 16B, në krahasim me 17, sepse ka aq shumë që mund të bartet. Ndoshta rreth 60% e makinës është transporti “.

Por ndërsa është e vërtetë që rregullat e qëndrueshme të shasisë do t’i japin Red Bull një farë besimi në lidhje me platformën që ka për këtë vit, në të njëjtën mënyrë mbetet një pasiguri e madhe për aerodinamikën F1 2021.

Me sipërfaqet aero që mbeten të lira për zhvillim, plus dhimbje koke të reja të shkaktuara nga një ndryshim në rregullat e dyshemesë, mbetet ende hapësira për disa ndryshime të mira të performancës.

PLUS: Çfarë na tregon vështrimi i parë në rregullat aero F1 të vitit 2021

Me performancën aero që ka qenë një gur themeli i cilësive të Red Bull gjatë viteve, kjo do të thotë se asgjë nuk mund të merret si e mirëqenë për mënyrën se si do të përplaset kundër Mercedesit.

Dhe kjo është veçanërisht e vërtetë duke marrë parasysh se dihet që ekipi pëlqen të jetë agresiv në mënyrën se si shtyn për përmirësim të pafund – dhe do të sjellë përbërës të rinj sa më shpejt që të jetë e mundur.

Thatshtë ajo karakteristikë e fundit që mund të ofrojë ndoshta idenë më të mirë se pse sezonet e Red Bull luajnë ashtu si bëjnë.

Për agresionin në nxitjen e fortë të zhvillimit dhe goditjen për më shumë pjesë të performancës sa më shumë që të jetë e mundur, mund të funksionojë mirë në sjelljen e fitimit të kohës së xhiros, por në të njëjtën mënyrë edhe ata mund të sjellin një dobësi.

Duke provuar vazhdimisht pjesë të reja, kjo do të thotë që Red Bull shpesh po ndjek një kuptim të ri të platformës që ka në një fundjavë të çmimeve të mëdha.

Dhe nëse përbërësit e rinj nuk japin menjëherë në rrugën e duhur, atëherë mund të lerë një dhimbje koke nëse ekziston një problem i natyrshëm sesa thjesht një përshtatje e konfiguruar e nevojshme.

Duke folur nëse perceptimi i fillimeve të ngadalta të Red Bull ishte një realitet, Max Verstappen tha në fund të vitit të kaluar: “Padyshim që duket kështu.

“Ne e dimë që duhet të përmirësohemi pak në fillim të vitit. Por unë mendoj se po, me COVID, dhe më pas nuk ka asnjë vrapim pista, nga e cila varemi mjaft, nuk e ndihmoi çështjen tonë.

“Ne duhej të korrigjonim disa gjëra. Dhe po, atëherë me kaq shumë gara rresht, ju humbni shumë pikë. Dhe pastaj pensionet, kjo nuk ju ndihmon.”

Kjo linjë në lidhje me Red Bull që mbështetet në ‘drejtimin e pistave’ është një interesante dhe do të shpjegonte pse, ndërsa zgjerohet njohuria për makinën e ekipit, performanca e saj vjen në veprim.

Shtyrë pak nga ajo që mendonte se do të duhej që Red Bull të thyejë ciklin e fillimeve të dobëta, Verstappen u përgjigj: “Ndoshta unë mendoj se thjesht varet pak më shumë nga vrapimi i pistës.

“Pra, ne duhet të gjejmë një mënyrë për t’u siguruar që ajo që del nga tuneli i erës funksionon menjëherë në makinë, dhe është e menjëhershme, dhe na vë në drejtimin e duhur. Kështu që ne do të punojmë për këtë.”

Mesazhi duket të jetë mjaft i qartë: nxirrni pjesët e reja duke punuar për herë të parë nga fusha dhe Red Bull nuk do të humbasë terren kundër rivalëve të cilët renditen më mirë herët.

Të sigurohesh që kjo do të ndodhë nuk do të kërkojë që të bëjë diçka krejtësisht ndryshe.

Shtë më shumë për të patur një qasje rripi dhe mbajtësish të një metodologjie më të mirë, të siguroni që korrelacioni i tunelit dhe i pistës është i ndritshëm dhe të mos përpiqeni të vraponi para se të mund të ecni duke u përpjekur të merrni fitime të vogla të përmirësimit me pjesë të reja.

Rezultati përfundimtar duhet të jetë që kur Verstappen ka një krah të ri të përparmë të mbyllur në makinën e tij, ai e di që funksionon – në vend se të duhet të zbulojë nëse po.

Në të kaluarën, Red Bull e ka treguar veten të mos ketë frikë nga ndryshimi i mënyrës se si i bën gjërat në kërkimin e rezultateve.

Disa vjet më parë, ai qëllimisht u largua nga një dëshirë e vjetër për të lënë dritaren e zhvillimit të makinave të saj të reja të hapura për aq kohë sa të ishte e mundur – pasi ndiente që ishte penguar nga gjithçka duke qenë kaq e fundit për provat e para.

Nëse Verstappen ka të drejtë, çelësi për të bërë më mirë është të sigurohet që pjesët e reja që godasin pistën të punojnë herën e parë, atëherë një ndryshim i ngjashëm i hollë i proceseve mund të jetë e gjitha që duhet për të dhënë një rezultat shumë të ndryshëm në pistë.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu