Marka blu, e bardhë dhe e artë e Rothmans ishte bërë një element kryesor i automjeteve të viteve 1980 dhe ’90, duke zbukuruar prototipat 956 të Porsche, ekipin e Kampionatit Botëror të Rally Subaru të drejtuar nga Prodrive dhe biçikletat Grand Prix të 500 HC të Honda ndër vite. Pastaj duke marrë sponsorizimin për titullin e ekipit të Williams ‘Formula 1 në kulmin e saj, ai gëzoi katër vjet të suksesshëm duke kulmuar me tituj prapa-për-prapa për Damon Hill dhe Jacques Villeneuve në 1996 dhe 1997.

Pastaj, kompania mëmë Rothmans International mori vendimin të lëshojë ngjyrat e saj të famshme dhe në vend të kësaj të përdorë ekipin Williams për të promovuar markën e saj Australiane Winfield. Makinat Williams u zhveshën nga blu që ekipi kishte drejtuar që nga viti 1985 dhe doli në një skemë të kuqe, të bardhë dhe ari për sezonin 1998. Ishte jashtëzakonisht sakrilegj, veçanërisht pas një beteje të nxehtë me Ferrarin për epërsi në luftën për titull 1997, që do të hidhte mënjanë trashëgiminë e saj dhe do të binte në përputhje me ekipin e saj rival.

Sikur ndonjë skuadër tjetër ta kishte pikturuar makinën e saj të kuqe në vitin 1998 (me përjashtim të ndoshta McLaren), atëherë është e dyshimtë që dikush do të kishte goditur një qepallë. Duke pasur parasysh atë kontekst të Williams dhe Ferrari që kishin luftuar kaq fraktikisht kundër njëri-tjetrit vitin e kaluar, duke arritur kulmin në shpullën e majtë të Michael Schumacher në Villeneuve, që Williams të godiste ndryshimin dukej qartë se nuk ishte në shenjë në sytë e shumë njerëzve.

Ndoshta është për të ardhur keq që kalimi në një skemë të kuqe përkoi me një rënie të fatit për Williams, duke qenë vazhdimisht në skajin e mprehtë të rrjetit. Humbja e dinamos së dizajnit Adrian Newey e kishte privuar Williams-in nga forca e tij lëvizëse në ekipin teknik, ndërsa largimi i Renault gjithashtu e la ekipin të fuste motorët me varg të dytë Mecachrome. Villeneuve kaloi siç duhet nga fitimi i një titulli në të pestin në renditje, 79 pikë larg fituesit të titullit përfundimtar Mika Hakkinen ndërsa Williams filloi një periudhë dështimi.

Pjesa më e madhe e kësaj mungese performance ishte mbështetur në pamundësinë e Williams për t’u përshtatur me sukses me rregulloret e ngushta që ishin instaluar për të ngadalësuar makinat. McLaren, tani nën drejtimin teknik të Newey, e bëri atë me ekspertizë – duke lëvizur skajin kryesor të paneleve përpara për të përballuar më me shkathtësi zgjimin e gomave të brendshme.

Ralf Schumacher, Michael Schumacher 1999 GP Francez

Ralf Schumacher, Michael Schumacher 1999 GP Francez

Foto nga: Imazhe Motorsport

Natyrisht, historia nuk duket në mënyrë të favorshme për periudhën e kuqe në Williams. Por, duke marrë kontekstin e një zhytjeje në fat, dhe makina dukej paksa e ngjashme me Ferrarin në distancë, makinat dukeshin shkëlqyeshëm. FW20 i vitit 1998 mbase bëri disa rafinime, dhe përfundimisht u dha një pjesë të copave të bardha të pastruara për të pastruar bllokun e sponsorëve në pjesën e përparme, por interpretimi i vitit 1999 ishte një shpikje e mrekullueshme e viteve ’90 – e përshtatshme para tranzicionit në atë të ri mijëvjeçari. Ndezjet prej ari dhe blu, dhe e bardha më e skalitur mbush qendrën prodhoi një makinë shumë të bukur.

Ndërprerja në modelin e shkronjave të Winfield gjithashtu ndihmoi makinën, pasi serifet luanin me pulsimet e furçës rreth zonës së podpotit. Ndoshta nga pikëpamja e vërtetë e dizajnit të livrive, edicioni i vitit 1999 nuk duhet të kishte funksionuar, por, midis një fushe tashmë plot ngjyra atë sezon, mund ta shihnit që po vinte një milje larg.

FW21 i atij viti ishte gjithashtu një makinë plotësisht e pastër, pasi dizajnerët Geoff Willis dhe Gavin Fisher kishin kuptuar materialet e lexueshme të vitit të kaluar. Ekipi kishte ulur qendrën e gravitetit në makinën e re, dhe megjithëse Mecachrome – tani e shënuar si Supertec – mori përmirësime, ishte ende shumë kuaj fuqi në centralet kryesore.

Williams kishte pritur që makina të ishte shumë më e fortë se makina e vitit 1998, megjithatë, dhe megjithëse Ralf Schumacher shënoi 35 pikë mbresëlënëse në vitin e tij të parë me ekipin, paaftësia e kampionit të CART, Alessandro Zanardi për të shënuar, e la Williams të pestin në përgjithësi në një mesfushë të ngjeshur. Përpjekjet e Zanardit u reklamuan mirë, duke mos qenë në gjendje të merreshin me gomat me brazdë të fortë në cepat me shpejtësi të ulët.

Schumacher gati sa fitoi çmimin e Madh Evropian të Madh 1999, megjithatë, gjë që do t’i kishte sjellë skemës së kuqe më shumë adhurim – në fund të fundit, konsensusi i përgjithshëm është se një makinë e suksesshme është e bukur. Për fat të keq, një birë i shkëputi fitoren nga duart e tij, dhe Williams kurrë nuk arriti të merrte asnjërën prej makinave të kuqe të Formula 1 në shkallën e lartë të podiumit.

Retrospektiva F1 Evropiane GP ’99: Ditën kur Ralf doli nga hija e Michael

Ndoshta është thjesht biseda e nostalgjisë, duke pasur parasysh që sezoni 1999 ishte sezoni i parë i plotë që shikoi ky shkrimtar, por rosat e shëmtuar të epokës së Williams duhet të festohen si modele të guximshme.

Ralf Schumacher, GP Evropian 1999

Ralf Schumacher, GP Evropian 1999

Foto nga: Imazhe Motorsport

Turi i zogjve të Woody Woodpecker në hundë vetëm shton faktorin e nostalgjisë, dhe megjithëse është e vështirë të mbrosh plotësisht cilësitë sartoriale të diçkaje – veçanërisht kur është plotësisht subjektive – liretat e kuqe të Williams nuk ishin monstra që ishin bërë.

Megjithëse livarat e mëposhtme të ndikuara nga BMW dukeshin më të pastra, natyra e tyre e korporatave ua mori shpirtin. Pa dyshim, ata nuk ishin të gjithë të këqij; Provat e BMW-së për shartimin në FW20 ishin të mrekullueshme. Makina me ngjyrë blu të errët, e shënuar nga shirita të të cilave u zbehën të gjitha në të bardha në hundë, dukej tepër e shkëlqyeshme.

Si fëmijë, kjo dhuratë më entuziazmoi shumë për kthimin e BMW në F1 – vetëm që unë të hapja një kopje të F1 Racing (tani Gara GP, natyrisht) disa muaj më vonë të shqetësohesh nga transmetimi shumë më i dobët i vitit 2000. Ndoshta ai zhgënjim dërrmues ishte arsyeja që i çmoj aq shumë të kuqtë …

Heinz-Harald Frentzen, Woody Woodpecker 1998

Heinz-Harald Frentzen, Woody Woodpecker 1998

Foto nga: Imazhe MotorsportSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu