Pronari i ekipit dhe ish shoferi i Minardi i Formula 1 Adrian Campos ka ndërruar jetë në moshën 60 vjeç.

Me kalimin e viteve, Campos gjithnjë entuziast luajti një rol në përparimin e karrierës së dhjetëra shoferëve, përfshirë Fernando Alonso.

Lajmi u njoftua nga ekipi i tij, i cili tha: “Sot është dita më e trishtuar në historinë e Campos Racing.

“Presidenti dhe themeluesi ynë, Adrian Campos Suner, na ka lënë. Zemra e tij pushoi së rrahuri, por kujtesa e tij do të jetë motori që do të na mbajë të gjithëve të luftojmë për të vazhduar trashëgiminë e tij … Pusho në Paqe.”

Lindur në Valencia në vitin 1960, Campos konkurroi me makina me model të kontrolluar nga radioja para se të kalonte në garat e duhur në Spanjën e tij të lindjes.

Ai shpejt u diplomua në F3, duke garuar në seritë evropiane në 1983 dhe shënoi pikët e tij të para vitin e ardhshëm.

Në vitin 1985, ai u përqendrua në serinë gjermane F3, në të cilën përfundoi i treti pas Volker Weidler dhe Kris Nissen. Ai gjithashtu u fut në një Tyrrell në ngjarjen Nurburgring F3000, por gara u anulua për shkak të borës.

Në 1986, ai bëri kërcimin me kohë të plotë në F3000 me Peter Gethin Racing. Në një fushë të mbushur plot, ai nuk arriti të kualifikohej marsin e tij disa herë, dhe rezultati i tij më i mirë ishte i shtati në garën e tij në shtëpi në Jarama, pas një kalimi të vonë në ekipin e Lola Motorsport. Ai gjithashtu drejtoi një Porsche 962 për John Fitzpatrick në ngjarjen e Kampionatit Botëror Sportscar në Jerez.

Pavarësisht sezonit të tij të ulët F3000, Campos gjeti mbështetjen për t’u hedhur drejt në F1 me Minardi në 1987 (lart), si shok skuadre me Alessandro Nannini. Ai e kaloi një kohë të vështirë me makinën jo të besueshme me motor Moderni dhe përfundimi i tij i vetëm i klasifikuar ishte i 14-ti në Jerez.

Ai qëndroi me ekipin ndërsa kaloi në fuqinë e Cosworth për sezonin 1988, u bashkua me bashkatdhetarin Luis Perez Sala. Ai filloi dy garat e para, por, pas tre moskualifikimeve në atë që ishte deri atëherë një listë e mbushur hyrëse, ai u largua nga ekipi dhe u zëvendësua nga Pierluigi Martini.

Më vonë, Campos kaloi fokusin e tij në makina turne, duke fituar titullin Spanjoll në 1994 me një Alfa Romeo. Në 1997, ai garoi me një Ferrari 333SP, duke e bërë Le Mans-in e tij të vetëm atë vit, para se të tërhiqej nga drejtimi aktiv për të formuar ekipin e tij.

Duke u përqëndruar fillimisht në serinë e Spanjës, Open by Nissan, Campos Motorsport fitoi titullin me Marc Gene në 1998, Fernando Alonso në 1999 dhe Antonio Garcia në 2000.

Në vitin 2005, ekipi hyri në kategorinë e re GP2 nën emrin Grand Prix Campos. Pas dy vitesh të ulëta, skuadra bëri një hap të madh në 2007, duke dhënë fuqi Giorgio Pantano, i cili shënoi dy fitore, në të tretin në seri. Vitin pasues, Lucas di Grassi fitoi i treti dhe, me mbështetjen e Vitali Petrov, Campos fitoi titullin e ekipeve.

Campos më pas mori vendimin e guximshëm për të kaluar në F1, dhe ekipi i tij GP2 gjeti pronësi të re nën emrin Addax.

Pasi fitoi një hyrje në F1 si Grand Prix Campos, ai filloi të përgatitej për sezonin 2010. Në fund të fundit, problemet financiare çuan në një ndryshim të pronësisë dhe ekipi u shndërrua në HRT para fundjavës së saj të parë të garës.

PLUS: Ekipet e humbura të F1 2010 – Campos Meta 1

Pasi u kthye në kategoritë e të rinjve në Spanjë, Campos u transferua në Kampionatin Botëror të Automjeteve Turistike me SEAT në 2013, para se të bashkonte forcat me Chevrolet. Emri Campos u kthye në GP2 në 2014, me Alexander Rossi mes shoferëve, para se të kalonte në GP3 në 2015.

Campos gjithashtu u përfshi në kategorinë e re të Formula E, duke bashkëpunuar me ekipin NEXTEV TCR dhe duke fituar titullin e parë në 2014-15 me Nelson Piquet Jr, para se të lidhej me Mahindra.

Campos kishte një vit të parë të vështirë nën rregullat e reja F2 në 2017, kur një derë rrotulluese e shoferëve çoi në atë duke i dhënë Lando Norris daljen e tij të parë në kategorinë në finalen e Abu Dhabi.

Në vitin 2019, ekipi shënoi tre fitore me Jack Aitken, i cili përfundoi i pesti në kampionat. Aitken qëndroi në bord në vitin 2020 (lart), ndërsa Ralph Boschung, i cili voziti për ekipin në Abu Dhabi vitin e kaluar, është nënshkruar për këtë sezon.

Shumë ish shoferë dhe bashkëpunëtorë kanë qenë të shpejtë për të paguar haraç, duke përfshirë Alonso.

“Një nga ditët më të trishtuara për familjen e automjeteve,” tha ai. “Faleminderit që ëndërruat për Formulën 1. Faleminderit që besuat te të rinjtë. Faleminderit dhe prehuni në paqe.”

Aitken, i cili u la i lirë nga Campos për të bërë debutimin e tij në F1 me Williams vitin e kaluar, tha: “Adrian, RIP. Ti ishe kaq i sjellshëm, besnik ndaj fjalës tënde, konkurrues, djallëzor, i mençur.

“Ju gjithmonë keni ditur saktësisht se çfarë të më thoni, sepse në zemër ishit ende shofer. Dhe krijuat një familje në Campos plot njerëz të shkëlqyeshëm, të talentuar, të cilëve do t’ju mungojë shumë. Edhe unë gjithashtu.”

Ekipi i Mahindra Formula E tha: “I endur në vetë strukturën e automjetit, Adrian ishte një njeri i mirë, i mirë dhe i respektuar në industri.

“Ai ishte një pjesë integrale e rritjes dhe sukseseve të Mahindra Racing në Formulën E dhe ne kurrë nuk do ta harrojmë kontributin e tij. Ne i kalojmë ngushëllimet tona të sinqerta familjes, miqve dhe kolegëve të tij. Ai do të mungojë shumë.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu