Një herë fillestari i Formula 1 Chris Craft, një nga garuesit kryesorë të Britanisë në vitet 1970, ka vdekur në moshën 81 vjeç pas një sëmundje të gjatë.

Më i njohur si shofer i makinave sportive, Craft pretendoi një podium të përgjithshëm në Le Mans 24 Hours 1976 dhe fitoi Kampionatin Evropian të Automjeteve Sportive 1973. Fillimi i tij i vetëm F1 erdhi në Çmimin e Madh të SHBA 1971.

Me origjinë nga Cornwall, Croft filloi garën në 1961 në një Ford Anglia. Ai përparoi përmes Formula 3, para se të garonte Ford Escorts për ekipin e njohur Broadspeed në Kampionatin Britanik të Makinave në fund të viteve 1960. Në 1969, ai përfundoi i dyti si në Sportet Britanike të Makinave ashtu edhe në Kampionatet Britanike të Makinave të Salonave.

Ai garoi me një gamë të pabesueshme makinash gjatë viteve 1970 dhe në 1971 mori shansin e tij F1 në Ecurie Evergreen Brabham BT33, në pronësi të pjesëmarrësit të sportit Alain de Cadenet.

Craft tashmë ishte duke garuar me sportistë me de Cadenet dhe ata morën Brabham në garat Kanadeze dhe SH.B.A. Ai dështoi të kualifikohej në Mosport, por bëri garën në të 27-in në Watkins Glen vetëm për të dalë në pension në xhiron e 30 me dështim pezullimi.

Në 14 paraqitjet e tij të para në Le Mans në 1971, ai e çoi Ferrari 512M të David Piper në të katërtin, dhe në 1973 pretendoi Kampionatin Evropian të Automjeteve Sportive në një Lola T292, me fitore të dukshme në Misano dhe Imola. Ai gjithashtu garoi në Formula 5000 për ekipin VDS.

Një nga rezultatet e tij më të mira erdhi në 1976 kur ai coi Lola T380 të Cadenet në vendin e tretë në Le Mans. Ata përfunduan të pestët vitin e ardhshëm.

Ai ishte i zënë gjatë viteve 1970 dhe bëri një kthim fitues në Kampionatin Britanik të Makinave në Ford Capris.

Gara e tij e fundit ishte në Le Mans në 1984 kur ai ndau një Porsche 956 me de Cadenet dhe asterin e makinave australiane turne Allan Grice. Makina u tërhoq nga gara me telashe me motorin dhe, në moshën 44 vjeç, Craft thirri kohën në karrierën e tij profesionale në gara.

Pas karrierës së tij garuese, Craft dhe projektuesi F1 Gordon Murray formuan Kompaninë e Light Car për të ndërtuar Rocket.

Në vitet më të fundit, Craft ishte një vizitor i rregullt në takimet historike të garës përmes miqësisë së tij me Grahame White, atëherë CEO i Klubit Historik të Sporteve të Makinave.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu