Ish ekzekutivi i Mercedes, Jurgen Hubbert, një lojtar kryesor pas lëvizjes së marque në DTM dhe Formula 1, ka vdekur në moshën 81 vjeç.

Ishte në orën e Hubbert që Mercedes bashkoi forcat me McLaren, duke krijuar një partneritet që do të fitonte dy Kampionate Botërore me Mika Hakkinen në 1998 dhe 1999, dhe një të tretë me Lewis Hamilton në 2008.

“Shumë i pikëlluar për të dëgjuar lajmet e mikut tonë dhe anëtarit të familjes Jurgen,” vuri në dukje Hamilton në një postim në Instagram.

“Ai ishte një garues i tillë në zemër dhe unë i shijoja bisedat tona dhe entuziazmin e tij [for] garash Angazhimi i tij për Mercedes dhe ekipin gjatë viteve ishte frymëzues ”.

I lindur në 1939, Hubbert u diplomua për inxhinieri në Universitetin e Stuttgart në 1965 dhe ai u bashkua me Daimler-Benz atë vit.

Ai lëvizi nëpër radhët shpejt, duke mbajtur role të ndryshme të larta në uzinën e Sindelfingen, dhe deri në vitin 1987 ai u bë një zëvendës anëtar i bordit të menaxhimit të makinave Mercedes.

Gjatë rishikimit të gjendjes së kompanisë Hubbert vendosi që motorsporti ishte rruga përpara. Mercedes nuk kishte pranuar plotësisht një përfshirje zyrtare në gara që nga viti 1955, kështu që ishte një hap i madh.

“Kur pashë situatën në të cilën ndodhej kompania, u bë e qartë për mua se e kishim futur veten në disa vështirësi,” vuri në dukje ai në 2018.

“Për shkak të një debati të brendshëm të vazhdueshëm, ne kishim lënë pas dore automjetet tona. Fokusi ishte të bëhesh një” Grup i Integruar i Teknologjisë “.

“Shpresoja që të mund ta zbukuronim imazhin e markës me anë të aktiviteteve të sportit motorik. Mbaj mend vitet 1950, kur isha akoma në shkollë dhe interesohesha gjallë për këtë sport, dhe gjithashtu pashë vitet 1930.

“Kishte gjithmonë raste kur kompania nuk po i bënte aq mirë dhe ishte sporti motorik që i dha markës një shtytje shtesë.

“Kishte punuar në ato raste dhe unë kisha diçka të tillë në pjesën e pasme të mendjes time.”

Mercedes u përfshi zyrtarisht me DTM të rinovuar në 1988, paralelisht me rritjen e mbështetjes për ekipin e Kampionatit Botëror Sportscar të Peter Sauber.

Kjo u shndërrua në një përpjekje të plotë për Arrows Silver – dhe solli tituj të markës në 1989 dhe 1990, së bashku me një fitore të Le Mans në sezonin e mëparshëm.

Me një kthim në garat e Grand Prix në horizont, Hubbert punësoi ish-gazetarin Norbert Haug për të kryesuar programet e automjeteve.

Sidoqoftë, plani për të kaluar në F1 me ekipin e punëve të drejtuar nga Sauber – i cili do të kishte përfshirë Michael Schumacher – ishte në prag.

Sidoqoftë Mercedes ende i dha veshjes zvicerane një mbështetje të ulët në 1993 – ’94, përpara se të zëvendësonte Peugeot si partnerin motor të McLaren në 1995.

“Nuk funksionoi aspak”, kujton Hubbert. “Sapo kaluam nga një pengesë në tjetrën. Makinat në të cilat motori shpërtheu në shtëpi drejt në xhiron e parafundit – dhe para audiencave masive.

“Pastaj në 1997, Ron [Dennis] tha: ‘Po vjen, po vjen! Mund ta nuhasësh! ‘ Dhe unë mendova, ‘Për çfarë merret ai?’

“Dhe pastaj ne fituam në Australi. Kjo ishte 1997 – fitorja e parë Mercedes – me David Coulthard në timon. Dhe vitin tjetër, ne përfunduam si Kampionë Bote.”

Hubbert mori një rol më të lartë drejtues brenda Daimler ndërsa u bë gjithashtu një figurë e fuqishme prapa skenave në F1. Ai ishte një nga lojtarët kryesorë prapa GPWC, përpjekja e ndërprerë nga prodhuesit për t’u shkëputur nga Bernie Ecclestone.

Ai vazhdoi të ishte një mbështetës i madh i McLaren edhe pas pensionit të tij në 2004.

Gjatë mandatit të tij me Mercedes ai kishte një ndikim të madh në makinat e saj rrugore, duke mbikëqyrur prezantimin e klasit A, klasa M dhe CLK, si dhe lindjen e gamës së makinave Smart.

Ai gjithashtu gjeti kohë për të ndjekur një karrierë akademike, duke dhënë mësim në inxhinieri në Universitetin Teknik të Karlsruhe.

Duke nderuar kontributin e tij kryetari aktual i Mercedes dhe Daimler Ola Kallenius tha: “Jurgen Hubbert ishte Mister Mercedes. Me integritet, frymë inovative dhe sukses të madh, ai formoi Mercedes-Benz përgjithmonë.

“Si udhëheqës, ai ishte në gjendje të integronte dhe motivonte ekipet e tij me një pasion për teknologjinë dhe standardet më të larta për veten e tij.

“Ai është i siguruar përgjithmonë për vlerësimin e të gjithë familjes Mercedes. Në shenjë falënderimi për punën e tij shumëvjeçare, ne do të nderojmë kujtimin e tij.”

CEO i ri i F1 Stefano Domenicali shtoi: “Të gjithë ne në Formula 1 jemi shumë të pikëlluar kur dëgjojmë se Jurgen Hubbert ka ndërruar jetë. Ai ishte një njeri i pabesueshëm dhe një mik dhe do të humbasë shumë. Mendimet e mia janë me familjen e tij në këtë kohë “

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu