Alsoshtë gjithashtu një pyetje që është e pamundur të përgjigjet, thjesht sepse edhe vetë burri është i prerë që ai ende nuk e di.

Spekulimet rreth planeve të karrierës së Hamiltonit kanë qenë të shumta që kur marrëveshja e tij e re një vjeçare u njoftua përfundimisht në 8 shkurt, pak më shumë se një muaj para fillimit të testimit në Bahrein.

Nuk është hera e parë që ai shkon në një sezon me vetëm një vit të mbetur në një kontratë, por zakonisht ka qenë në përfundim të një marrëveshje më të gjatë.

Këtë herë është ndryshe, dhe fakti që marrëveshja aktuale u përfundua kaq vonë pasqyron procesin kompleks të negociatave përpara se të dy palët të ishin të lumtur. Duke rënë dakord për një marrëveshje një vjeçare, Hamilton i ka mbajtur të hapura opsionet e tij – dhe po kështu shefi i ekipit Toto Wolff.

Hidhni mundësinë e George Russell, dhe potencialisht Max Verstappen, dhe ka mjaft për të spekuluar. E gjitha futet në debatin e vazhdueshëm mbi atë që Hamilton mund të zgjedhë të bëjë në fund të këtij sezoni.

Së pari, ai ka shansin të sigurojë një kampionat të tetë botëror, duke e nxjerrë veten në librat e historisë, përpara Michael Schumacher.

Shumë e shohin atë arritje të mundshme si kohën ideale që ai të largohet, në kulmin e karrierës së tij. Nga ana tjetër, nëse ai nuk fiton këtë vit, a mund të sigurojë motivim shtesë për të vazhduar deri në vitin 2022 dhe të ketë një tjetër lëvizje?

Hamilton adresoi ndikimin e mundshëm të një titulli të tetë në procesin e tij të mendimit në lançimin e W12 disa javë më parë, duke hedhur poshtë idenë se do të ishte thelbësore.

“Unë mendoj se kam marrë një vendim të vërtetë të rëndësishëm në mendjen time, [which] është se nuk dua që ai të jetë faktori vendimtar.

“Unë u futa në gara sepse i doja garat, dhe mendoj se kjo duhet të jetë gjithmonë në thelb të asaj që bëj. Nëse nuk i dua garat, nëse gjithçka për të cilën jeni duke shkuar janë vlerësime, nëse gjithçka që po shkoni sepse është tituj, unë ndiej se mund të humbas rrugën time.

“Sigurisht, kjo është ëndrra përfundimtare. Por unë nuk mendoj se domosdoshmërisht do të jetë faktori vendimtar nëse unë qëndroj dhe vazhdoj. Mendoj se është më shumë kur vendos atë përkrenare se unë ende kam atë buzëqeshje kur dilni nga garazhet “.

Kjo është fundi, dhe në shumë mënyra është e thjeshtë. Nëse Hamilton është duke shijuar veten, duke marrë kënaqësi nga ngasja, nga mprehja e makinës, nga shtyrja e ekipit të tij në lartësi më të mëdha dhe nga mposhtja e rivalëve në rrugën e duhur, atëherë nuk ka asnjë arsye pse ai duhet të ndalet.

“Unë jam investuar plotësisht në këtë sezon dhe në ofrimin e produkteve,” tha ai në lansimin e makinës. “Unë ende e dua atë që bëj. Jam përgjithësisht në një pozitë fatlume që nuk duhet të angazhohem për shumë vite.

“Kështu që unë zgjodha të kisha një marrëveshje një vjeçare, kështu që atëherë mund të shihja se si shkon viti, dhe ku jemi në mes të vitit, ose drejt fundit të vitit. Kush e di nëse do të jemi akoma në një pandemi? Por kjo nuk do të thotë që nuk jam i përkushtuar, unë jam akoma shumë, shumë i përkushtuar ndaj këtij sporti. “

Lewis Hamilton, Mercedes

Lewis Hamilton, Mercedes

Foto nga: Steve Etherington / Imazhe Motorsport

Përplasja është përpjekja e madhe e kërkuar nga Hamilton për të mbajtur nivelin e tij konkurrues vit pas viti.

Ky është sezoni i tij i 15-të në krye, dhe së bashku me shtatë titujt e tij, ai e ka çuar betejën e kampionatit në raundin e fundit në tre raste të tjera.

Karriera e tij e vogël nuk ishte më pak e shtypur – ai duhej të vazhdonte të fitonte në karting, Formula Renault, F3 dhe GP2 në mënyrë që të përparonte dhe të mbante të lumtur Ron Dennis.

E gjithë kjo ka kërkuar një shkallë të jashtëzakonshme dhe të qëndrueshme të përkushtimit në punë. Merrni parasysh se bashkëkohësi dhe rivali i Hamiltonit, Nico Rosberg, e quajti atë të largohet në fund të vitit 2016 në një pjesë të madhe për shkak të asaj që fitoi titullin e atij viti nga ai.

Ndërkohë Hamilton, e ka ruajtur atë nivel për katër sezone të tjera dhe po shkon në një të pestën. Nuk është e lehtë, madje edhe për dikë aq të shtyrë sa është.

“Në kushtet e kthimit të vazhdueshëm çdo vit, kjo është unë mendoj se një nga sfidat më të mëdha që mendoj se përballet me çdo atlet në botë,” vuri në dukje ai në provën e Bahreinit.

“Por qëllimi është gjithmonë të përpiqemi dhe të përmirësohemi dhe të mos e lëshojmë topin në zonat e tjera në të cilat jeni të fortë. Përqendrohuni në zona të dobëta, ndërsa vazhdoni t’i mbani të tjerët të fortë. Mund t’ju them se padyshim që nuk është një detyrë e lehtë.

Lewis Hamilton, Mercedes W12

Lewis Hamilton, Mercedes W12

Foto nga: Zak Mauger / Imazhe Motorsport

“Ka pasur raste kur jam përmirësuar në disa zona, por zona të tjera janë zhytur pak. Shumë prej tyre janë gjithashtu bashkëpunimi, puna me inxhinierët tuaj, sfidimi i inxhinierëve tuaj, duke i sfiduar ju dhe duke ngritur fusha në të cilat ata mendojnë se ata mund të shohin mënyra më të mira për të punuar së bashku.Kjo kthehet në nivelet e energjisë, gjendjen e mirë dhe shëndetin mendor.

“Unë mendoj se ka të gjithë këta faktorë dhe elementë kyç me të vërtetë të rëndësishëm që duhet t’i provoni dhe t’i qëlloni në të gjithë cilindrat. Dhe natyrshëm, si atletë dhe konkurrentë, duke qenë në garë, ne jemi në avantazh gjatë gjithë kohës. Dhe kështu që një ekuilibër shumë i vështirë për t’u vendosur ”.

Hamilton gjithmonë e ka ndihmuar veten të ruajë atë ekuilibër duke qëndruar i zënë larg pista, me interesat e tij në muzikë dhe modë etj.

Vitin e kaluar, çështjet e diversitetit morën edhe më shumë vëmendjen e tij se më parë, dhe themeli i tij – së bashku me punën që po bën në një front të ngjashëm me Mercedes – i ka dhënë atij një frymëzim shtesë nga kabina.

Nga ana tjetër, si gjithë të tjerët, pandemia e ka detyruar atë të bëjë sakrifica. Ai ka parë rrallë familjen dhe miqtë gjatë vitit të kaluar dhe e vendosi jetesën e tij të zakonshme në pritje. Rutina e tij ka qenë kryesisht e rrotulluar rreth garave, me shumë netë të vetmuar në hotele ose në shtëpinë e tij me motor.

Mund të jetë që atij i mungon një valvul i domosdoshëm lehtësimi, i cili do ta bëjë edhe më të ashpër trajtimin e orarit të pamëshirshëm të këtij viti për 23 gara.

Lewis Hamilton, Mercedes-AMG F1, në rrjet

Lewis Hamilton, Mercedes-AMG F1, në rrjet

Foto nga: Andy Hone / Imazhe Motorsport

Forma e ekipit të tij në rrugë të mbarë është një pjesë tjetër e ekuacionit dhe, pas një prove të dobët, GP i Bahreinit këtë fundjavë do të na japë më shumë një tregues të pamjes së vërtetë në Mercedes.

Padyshim, ekipi ka potencial të rikuperohet, por edhe nëse W12 së shpejti po fiton gara është e vështirë të imagjinohet se do të shohim një kthim në formën dominuese të viteve të kaluara. Opozita është shumë e fortë tani.

PLUS: Si Red Bull fitoi testimin para-sezonal të F1 2021

Hamilton gjithmonë ka shijuar një sfidë dhe ka preferuar të ketë dikë për të luftuar. Për momentin, perspektiva e rikuperimit nga pengesat e hershme është jashtëzakonisht motivuese, megjithëse mund të bëhet më keq nëse skuadra lufton për të rifituar formën fituese.

“Nuk e humb kohën duke u shqetësuar”, tha ai në provë. “Kjo ju pengon të gjeni zgjidhjen.

“Unë mendoj se është më mirë kur nuk shkon mirë, ose është më mirë që të mos shkojë mirë tani, dhe të shkojë mirë pasi të futemi në skenën e garave.

“Kjo është koha e përsosur që ne të gjejmë problemet dhe të kemi problemet, kështu që unë e mirëpres atë. Dhe unë mendoj se të gjithë thjesht mbajnë kokën ulur.

“Askush nuk është faza nga ajo. Ne jemi një ekip fitues i shumë kampionateve, dhe ne dimë se si të bashkohemi, dhe të mbajmë kokën ulur, dhe të përqendrohemi në punë.

“Quiteshtë mjaft mbresëlënëse të shohësh shpejtësinë e disa ekipeve të tjera. Unë mendoj se Red Bull po duket veçanërisht i fortë. Dhe është shumë mirë të shohësh që McLaren gjithashtu duket i fortë, gjithashtu Alpine. Jam i ngazëllyer edhe sepse kjo do të thotë më shumë argëtim.”

Lewis Hamilton, Mercedes dhe Lando Norris, McLaren

Lewis Hamilton, Mercedes dhe Lando Norris, McLaren

Foto nga: Steven Tee / Imazhe Motorsport

Atëherë, çfarë është për një periudhë më të gjatë? Ka shumë të panjohur që shkojnë drejt vitit 2022 ndërsa Hamilton peshon të ardhmen e tij, duke përfshirë pikëpyetje mbi shkallën e angazhimit të Daimler AG përtej këtij sezoni.

Ajo tashmë ka zvogëluar aksionet e saj në ekip, me INEOS dhe Jim Ratcliffe duke marrë një pjesë. Spekulimet vazhdojnë të kenë efekt që nga 2022 ajo gjithashtu do të zvogëlojë mbështetjen e saj financiare dhe se fondet do të duhet të burohen nga jashtë.

Kjo nga ana tjetër do të thotë që pagat mega mund të mos jenë më në dispozicion, edhe nëse nuk ka asnjë kufizim të FIA-s mbi to.

Ndërkohë paketa e re e rregullave përfaqëson një rivendosje për të gjithë, në sfondin e një kufiri kostoje dhe kufizimesh aero që do të frenojnë ekipet kryesore dhe do ta mbyllin paketën.

Kështu që ekipi i Brackley i sezonit të ardhshëm mund të mos jetë makineria gjithë-pushtuese me të cilën Hamilton është mësuar, dhe dominimi i tij i vazhdueshëm është larg nga i garantuari.

Ai e mori kohën e tij në vend kur u transferua te Mercedes – a do të bëjë të njëjtën gjë kur të lë gara?

Debati për të ardhmen e Hamilton nuk do të zhduket, dhe ai ka të ngjarë të përballet me pyetje të rregullta nga media në muajt e ardhshëm.

“Nuk është sikur është rodeoja ime e parë,” tha ai në lansim. “Unë mendoj se kam qenë në këtë pozicion ku të paktën më është bërë pyetja për një periudhë kohe. Unë në të vërtetë nuk ndihem nën presion në atë kuptim.

Lewis Hamilton, Mercedes dhe Toto Wolff, Drejtor Ekzekutiv (Biznes), Mercedes AMG

Lewis Hamilton, Mercedes dhe Toto Wolff, Drejtor Ekzekutiv (Biznes), Mercedes AMG

Foto nga: Steve Etherington / Imazhe Motorsport

“Natyrisht, unë vazhdoj të kem besim të madh te vetja, dhe gjithmonë vë bast, – në kuptimin e di se çfarë duhet për të ofruar. Dhe mendoj se kam një marrëdhënie të jashtëzakonshme me Mercedes që është tepër e thellë dhe mendoj se ka më shumë se thjesht këtë garë që ndoshta do të përfundojmë së bashku.

“Siç po e shihni tashmë me këtë [Hamilton] Fondacioni, ka shumë gjëra të mëdha që ne do të bëjmë duke ecur përpara. Kështu që do të jetë një diskutim i vazhdueshëm gjatë vitit, jam i sigurt.

“Dhe në lidhje me atë nëse kjo është ajo ku unë dua të vazhdoj, nëse kjo është rruga që unë dua të vazhdoj poshtë, ajo do të vijë tek unë, jam i sigurt”.

E gjithë kjo sugjeron që ai pret të ndjekë si Juan Manuel Fangio dhe Stirling Moss dhe të shijojë një karrierë pas garash si ambasador i Mercedes.

Ç’është më e rëndësishmja, ai nuk mund të presë deri në fund të sezonit para se të bëjë një thirrje për të ardhmen e tij – Wolff duhet të dijë shumë më herët se cilat janë synimet e tij, siç bëjnë me të vërtetë Russell dhe Valtteri Bottas. Dhe kjo duket se do të ndodhë shumë kohë para se të vendoset titulli 2021.

“Ne kemi rënë dakord që duam të marrim diskutimet shumë më herët këtë vit për të shmangur një situatë si kemi pasur në vitin 2020,” tha Wolff. “Të mbarojë koha dhe të jem në pozitë të pakëndshme që nuk ka mbetur kohë para fillimit të sezonit.

“Dhe kjo është edhe arsyeja pse ne bëmë vetëm një kontratë një vjeçare, në mënyrë që të na lejojë të diskutojmë për të ardhmen, në gara dhe jashtë garave, më gjatë dhe me kohën e duhur. Ajo që kemi vendosur është t’i diskutojmë gjërat shumë në fillim të këtij viti, jo në fund të sezonit “.

Lewis Hamilton, Mercedes

Lewis Hamilton, Mercedes

Foto nga: Steve Etherington / Imazhe Motorsport

Wolff është i prerë se Hamilton është i motivuar si kurrë më parë.

“Pa dyshim për angazhimin e tij. Së pari, ai kënaqet me gara, shumë. Ne kënaqemi duke punuar me njëri-tjetrin. Dhe e diskutuam shumë atë.

“Kohët ndryshojnë. Prioritetet e reja për të gjithë ne për sa i përket mënyrës se si jetojmë, shëndetit tonë. Ai është shumë i apasionuar pas iniciativave të tij, kundër racizmit dhe pabarazisë.

“Dhe pastaj ne kemi këtë ndryshim masiv rregullator në 2022, që do të riformojë atë që do të jetë F1 për vitet e ardhshme.

“Unë nuk mendoj se kjo luan një rol, të them të drejtën, por unë mendoj se është mjaft e drejtë që një shofer që ka fituar shtatë kampionate t’i japë vetes fleksibilitetin në mendjen e tij për të vendosur se çfarë dëshiron të bëjë në të ardhmen – nëse kjo është gara, ose jashtë cirkut “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu