Red Bull thotë se përvoja e madhe e Sergio Perez me motorin Formula 1 të Mercedes ishte një faktor i rëndësishëm në zgjedhjen e tij për të nënshkruar meksikanin për vitin e ardhshëm.

Perez do të zëvendësojë Alex Albon në Red Bull pasi u ndie që performancat e tij në gjysmën e dytë të vitit 2020 ishin “e pamundur” të injorohet.

Duke folur ekskluzivisht për Autosport për arsyet pse Perez u bë zgjedhja e preferuar, këshilltari i Red Bull për motorsport Helmut Marko shpjegoi se kjo nuk ishte e gjitha në shpejtësinë e ish-shoferit të Racing Point.

“Gjëja e parë që foli ishte kurba e formës së pabesueshme në të cilën ai është ngritur,” tha Marko.

“Unë mendoj se ky ka qenë sezoni i tij më i mirë që kur ai ka qenë në Formula 1. Kjo është një gjë.

“Tjetri është: në garën që fitoi, [George] Russell nuk u afrua dukshëm në Mercedes pavarësisht se kishte goma më të mira.

“Për të qenë në gjendje të gjykojë atë ritëm, për të vozitur mjaft shpejt sa për ta mbajtur kundërshtarin në kontroll pa mbingarkuar gomat, ai [Perez] e ka provuar atë shumë mirë në disa gara.

“Ai gjithashtu kishte një fat të keq disa herë, për shembull kur doli në pension në vendin e tretë në Bahrein.

“Dhe pastaj është fakti që ai ka drejtuar shumë sezone me motorin Mercedes dhe di për të aftësinë për të lëvizur dhe reagimin. Të gjitha këto gjëra folën për të.

“[Nico] Hulkenberg ishte i fundit me Renault. Ju ndoshta nuk mund të përdorni tre garat që ai ngiste me motorin Mercedes, sepse ai ishte më i zënë me rregullimin e makinës sesa mbledhjen e të dhënave “.

Marko thotë se Red Bull mendoi se duhej të kalonte në 2021 me një formacion më të fortë të shoferit për të shmangur kërcënimet në rritje të ekipeve si McLaren dhe Renault, por edhe për të ndihmuar në përçarjen e Mercedesit më shumë.

“Duhet të supozoni se McLaren do të bëjë një hap përpara me motorin Mercedes, dhe se Renault dhe Ferrari ndoshta do të vijnë gjithashtu,” tha ai.

“Nëse jeni pesë të dhjetat prapa në kualifikim, nuk jeni i katërti, ju jeni i shtati ose i teti. Dhe kjo ju bën të pavlefshëm për ekipin në kuptimin që nuk mund të përdoreni për lojëra strategjike.

“Në Abu Dhabi, Mercedes nuk mund të bënte asgjë [strategy wise], ose vetëm me shumë rrezik. [Valtteri] Bottas do të kishte qenë ai që do të vinte goma të buta, por ai do të kishte rënë pas Albonit dhe tejkalimi në qarkun Abu Dhabi është jashtëzakonisht i vështirë.

“Për shkak se Albon bëri një garë shumë të mirë dhe ishte shumë afër Mercedesit, ata nuk mund të luanin strategjinë e tyre të zakonshme.

“Ne duam të jemi kampionë bote përsëri vitin e ardhshëm. Kështu që na duhet një çiftim i fortë me të cilin mund të tërheqim të gjitha ndalesat edhe për sa i përket strategjisë.”

Red Bull thotë se nuk pret që Perez të hyjë në ekip dhe të mundë rregullisht Verstappen, por dëshiron që ai të jetë brenda rrezes së Hollandezit.

“Perez duhet të jetë brenda distancës së jashtëzakonshme të Maks në garat e garave,” shtoi Marko. “Ne do të shohim në kualifikim, pasi askush nuk ka arritur të arrijë nivelin e tij akoma.

“Mund të jetë maksimumi dy të dhjetat, diçka në rajon – mbase edhe më pak. Na duhet një forcë si ekip që mund ta luftojmë kundër Mercedes me dy shoferë.

“Unë pres që ne do të jemi përsëri kundërshtarët e Mercedes. Nëse Bottas nuk ka një ditë kaq të keqe si në Bahrein, ai e përmbush rolin e tij shumë mirë. Ne presim të njëjtën gjë nga Perez.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu