Lando Norris ndihet “pak keq” për Alexander Albon pasi humbi vendin e tij në Red Bull për 2021, por thotë se tregon se si Formula 1 mund të jetë “një botë e egër ndonjëherë”.

Norris dhe Albon të dy u diplomuan nga Formula 2 në fund të sezonit 2018, duke bërë debutimet e tyre F1 përkatësisht me McLaren dhe Toro Rosso.

Albon u promovua në skuadrën e vjetër të Red Bull F1 vetëm 12 gara në sezonin 2019, por u tërhoq në fund të vitit të kaluar pas një fushate të vështirë, gjatë së cilës ai luftoi për të përputhur formën e shokut të ekipit Max Verstappen.

Albon ka marrë rolin e shoferit rezervë për fushatën 2021 pasi u zëvendësua nga Sergio Perez në vendin e garës, dhe do të garojë me një Ferrari në raunde të zgjedhura të DTM këtë vit.

Norris tha se, ndërsa ishte ende për të folur me Albon posaçërisht për daljen e tij në Red Bull, ai e kishte të vështirë të shihte një shofer kaq të mirë në skaj, por mbështeti shoferin anglo-Thai për të kërcyer prapa.

“Unë jam miq i mirë me Alex, ne shkojmë shumë mirë dhe kemi biseda të mira etj”, tha Norris.

“Unë me të vërtetë nuk kam folur me të aq shumë për atë që po ndodh apo gjëra të tilla.

“Unë mendoj se më vjen keq, sepse e di që ai është një shofer shumë i mirë dhe është i vështirë. Thjesht nxjerr në pah se sa e vështirë është Formula 1.

“Ju mund të jeni një shofer jashtëzakonisht i mirë dhe të mundni pothuajse të gjithë që keni garuar ndonjëherë në të gjitha kategoritë, por ju arrini në Formula 1 dhe bëhet pak më konkurrues.

“Sometimesshtë një botë mizore ndonjëherë, dhe mund të mbarojë pothuajse po aq shpejt sa filloi.

“Unë e vlerësoj shumë Aleksin dhe e respektoj atë shumë, dhe është turp që ai humbi makinën e tij. Por unë jam i sigurt që ai do të luftojë për këtë dhe do të përpiqet të jetë përsëri në Formula 1 në të ardhmen.”

Albon do të ketë për detyrë të përqendrohet në zhvillimin e Red Bull të makinës së tij 2022 gjatë këtij viti, duke punuar në imituesin e ekipit dhe duke mbështetur skuadrën e garës.

PLUS: Pse ëndrra e Albonit F1 nuk ka mbaruar

Në të njëjtën periudhë dy-sezonale, Norris është betonuar brenda ekipit të McLaren dhe ka treguar progres të mirë që kur bëri debutimin e tij, dhe është i prirur të vazhdojë në një trajektore në rritje këtë vit.

“Unë bëj më të mirën time dhe mendoj se njerëzit që mund ta dinë se më shumë se kushdo janë njerëzit me të cilët punoj – inxhinierët, menaxherët,” tha Norris.

“Ata e dinë mundin dhe kohën e kaluar, në atë që unë jam mjaftueshëm i mirë dhe në atë që nuk jam mjaft i mirë.

“Ndonjëherë është e vështirë për njerëzit e tjerë ta dinë. Difficultshtë e vështirë të marrësh perspektiva të ndryshme ose gjëra për të cilat mendon se dikush nuk po i bën aq mirë sa nuk e di gjithmonë arsyen.

“Vitin e kaluar unë isha shumë i kënaqur me atë që bëra. Kishte gjëra që unë të përmirësoja, por në përgjithësi ishte një sezon shumë më i mirë krahasuar me vitin e parë.

“Kishte pjesë të caktuara të sezonit që ishin veçanërisht të mira, dhe unë mendoj se njëra prej tyre ishte gara e fundit për shembull.

“Jam i lumtur, por e di që kam gjëra për të punuar dhe gjëra për të përmirësuar, dhe kjo vetëm do të më ndihmojë dhe do të më motivojë të vazhdoj të përmirësohem”.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu