Lando Norris i konsideroi “të ndërlikuara” kritikat me të cilat u ballafaqua rreth komenteve në lidhje me arritjet e Lewis Hamilton në Formula 1 Tetorin e kaluar, por thotë se njerëzit gabuan kur menduan se ai “po vepronte”.

Pas fitores së 92-të të Grand Prix të Hamiltonit në Portugalinë, tetorin e kaluar, menjëherë pas garës, Norris tha se shoferi i Mercedesit ishte “në një makinë që duhet të fitonte çdo garë” dhe “duhet të mundte një ose dy shoferë të tjerë, kaq.

Norris kërkoi falje për komentet në ditët pas garës, duke thënë se ai kishte qenë “i pakujdesshëm” dhe kurrë nuk kishte për qëllim të shkaktonte ndonjë shkelje ndaj Hamiltonit, të cilit ai gjithashtu i dërgoi porosi privatisht për këtë çështje.

Citimet u bënë në nxehtësinë e momentit pas një gare të vështirë për Norris në Portimao që e karakterizoi atë duke u përplasur në rrugë me Lance Stroll, duke e lënë makinën e tij McLaren me dëmtim që i kushtoi një fund të pikëve.

PLUS: Beteja e imazhit përballë ‘djaloshit të mirë’ të F1

Norris tha se ai e pa reagimin e ndërlikuar për t’u marrë me të, duke qenë se Hamilton ishte një nga shoferët që ai nderonte më shumë midis kolegëve të tij.

“Ishte e ndërlikuar,” i tha Norris Autosport.

“Nuk ka askënd që unë ndoshta e respektoj më shumë në fushë sesa Lewis dhe atë që ai ka bërë. Unë kam një podium, kështu që nuk është sikur mund të flas dhe të them se ai nuk po bën një punë të mirë, sepse e di sa e vështirë është të merrni një podium në radhë të parë.

“Ndihem sikur jam një djalë i mirë dhe përpiqem të jem një djalë i mirë gjatë gjithë kohës. Por gjithashtu përpiqem të flas ndonjëherë pak nga e vërteta, dhe të them atë që është e vërtetë, dhe ndonjëherë njerëzve nuk u pëlqen kjo .

“Komentet e mia, dhe komentet e mia gjithmonë brenda Formula 1, kurrë nuk do të heqin asgjë nga shoferi ose mosrespektimi i asaj që ata kanë qenë në gjendje të arrijnë.

“Ndoshta ndonjëherë them disa gjëra të këqija, dhe ato portretizohen në mënyrë të gabuar, ose ndoshta them vetëm diçka që nuk duhet sepse nuk kam menduar si duhet.

“Por kjo është vetëm sepse unë jam një njeri dhe të gjithë bëjnë gabime ndonjëherë. Në fund të ditës, unë kurrë nuk dua të them diçka të keqe kundër askujt. Alwaysshtë gjithmonë një emocion dhe një shpërthim që bën çdo shofer.

“Unë kam bërë gabime tani dhe jam i sigurt se do t’i bëj në të ardhmen.”

Shoferi i McLaren ka qenë një nga drejtuesit më argëtues dhe aktivë në mediat sociale që kur bëri debutimin e tij në F1 në 2019, pasi rrallë kishte shkaktuar ndonjë polemikë përmes komenteve ose veprimeve të tij.

I pyetur nëse ai mendonte se një shofer tjetër, siç ishte Kimi Raikkonen, do të ishte lavdëruar për të bërë komente të ngjashme, Norris tha: “Po, unë mendoj se nëse Kimi do ta kishte thënë atë, njerëzit do ta kishin dashur atë.

“Nuk mund të bësh asgjë për këtë, ashtu siç të portretizojnë njerëzit. Unë mendoj se kam hyrë brenda dhe kam qenë djali shaka dhe mbase jo aq serioz sa duhet të isha, dhe ndjehem sikur kam bërë një punë më e mirë me atë.

“Por unë mendoj që njerëzit thjesht kurrë nuk kanë parë anën e keqe të meje, ose anën e inatosur nga unë, dhe atëherë kur unë e kam treguar atë, njerëzit thjesht mendojnë se po veproj në një mënyrë të keqe dhe nuk po i respektoj të gjithë, gjë që Une nuk jam.

“Ju keni shoferë të tjerë që i thonë këto lloj gjëra shumë kohë, dhe vetëm sepse i kanë thënë gjithmonë, njerëzit thjesht e shohin atë normale dhe atëherë kjo është ashtu si është.

“Pak nga arsyeja është që unë përgjithësisht jam parë si një djalë i mirë e kështu me radhë, dhe pastaj them diçka pak më agresive ose ofenduese në disa mënyra, dhe njerëzit thjesht e shohin atë si një anë të kundërt të vetvetes .

“Kjo është ashtu si është. Nuk është diçka që unë thjesht mund ta ndryshoj, janë vetëm perceptimet e njerëzve për njerëz të ndryshëm.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu