Norris filloi hapjen e sezonit 2021 F1 në të shtatën, një vend prapa shokut të tij të ri të McLaren Daniel Ricciardo, por drejtoi një garë të matur për të përfunduar i katërti që përfshinte parakalime të guximshme ndaj Ricciardo dhe Pierre Gasly.

Duke filluar sezonin e tij të tretë si shofer i Formula 1, shefi i ekipit Seidl beson se Norris i ka përdorur mirë mësimet që ka marrë në të kaluarën, duke përshëndetur garën e tij “shumë të kontrolluar”.

“Unë mendoj se kemi parë gjatë gjithë fundjavës, veçanërisht në kualifikime dhe garë, që Lando bëri hapin tjetër,” komentoi Seidl.

“Somethingshtë diçka që duhet të presim nga një shofer i ri, veçanërisht në vitet e tij të para, për të bërë këto hapa sepse kështu bëhesh një djalë i lartë në këtë sport.

“Ishte shumë mirë të shihje se si ai e tërhoqi atë sepse ishte me të vërtetë një garë shumë e kontrolluar nga ana e tij.

“Ai shtyu kur duhej të shtynte dhe ai e kontrolloi garën kur ishte në gjendje ta kontrollonte atë.”

Norris tha se ishte veçanërisht i kënaqur me ritmin e tij të garës në Sakhir, një zonë që ai e pranoi “nuk ishte shumë e mirë disa vjet më parë”.

Lando Norris, McLaren MCL35M, Nicholas Latifi, Williams FW43B, ndërsa shkëndijat fluturojnë

Lando Norris, McLaren MCL35M, Nicholas Latifi, Williams FW43B, ndërsa shkëndijat fluturojnë

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

Seidl ra dakord me vlerësimin e shoferit të tij dhe besoi se një pjesë e këtij progresi varet nga rritja e besimit dhe përvojës së britanikut.

“Nëse shikoj mënyrën se si ai punon së bashku me inxhinierët e tij, se si ai komunikon gjatë një seance praktike, gjatë kualifikimit, gjatë garës, nën stres, ju thjesht shihni se ai po ndërtonte përvojën dhe besimin gjatë dy viteve të fundit, “shpjegoi gjermani.

“Tani ai zbaton përsëri gjithçka të tretur gjatë dimrit dhe ai ka mësuar nga vetja e tij, dhe kjo rezulton në kohën e xhiros dhe performancën në garë.

Lexoni gjithashtu:

“Unë mendoj se menaxhimi i gomave sot, ai bëri një punë të bujshme, ai do të shtynte kur të ishte e nevojshme. Ai ishte plotësisht nën kontroll dhe kjo ishte padyshim e mrekullueshme për t’u parë”.

McLaren u largua nga Bahreini i ulur në vendin e tretë në kampionatin e konstruktorëve, të njëjtin vend që pretendoi në vitin 2020, gjë që Seidl tha se ishte inkurajuese për pjesën tjetër të fushatës.

“Unë jam shumë i kënaqur me atë që ekipi tërhoqi këtë fundjavë. Sepse mendoj se puna e madhe që të gjithë kanë bërë gjatë dimrit po jepte shpagim,” shtoi ai.

“Hendeku për shembull, për të [winner] Lewis [Hamilton], mendoja se ishte vetëm rreth 45 sekonda.

“Në një garë ku këta njerëz përpara ishin të rrafshët, kjo është një shenjë inkurajuese, sepse konfirmon përsëri se kemi bërë një hap të mirë përpara me makinën.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu